اخبار جامعه

بازنگری طرح تفصیلی شهر تهران با رویکرد شهر ایرانی_اسلامی

معاون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با تاکید بر لزوم بازنگری در طرح تفصیلی شهر تهران گفت: این طرح با نگاه به شهر ایران اسلامی در دستور کار قرار می گیرد.

به گزارش خبر فوری و به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهر تهران؛ حمیدرضا صارمی در حاشیه چهارمین برنامه خدمت شورای شهر تهران در خصوص بازدید از منطقه 3 با اشاره به کمبود پارکینگ شهر تهران گفت: یکی از هزاران معضل شهر تهران که تبعات بسیاری دارد و شهروندان را متخلف کرده است. ‘ حقوق.” ، آیا مشکل کمبود پارکینگ است. این معضل ربطی به دیروز و امروز ندارد، تهران سال هاست با این معضل دست و پنجه نرم می کند و متأسفانه سیاست های متناقض اجرا شده در این حوزه در سال های اخیر نه تنها به حل این معضل کمک نکرده، بلکه موفق هم نشده است. آنقدر تغذیه کرده است که امروزه نگرانی از پارکینگ هم برای بازدیدکنندگان از مراکز کار و فعالیت شهر و هم برای ساکنان به یک بحران جدی تبدیل شده است که گاهی باعث افزایش ترافیک و مسدود شدن جاده ها و خیابان ها می شود. شهری می شود.

معاون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: منطقه 3 یکی از مناطق با بیشترین تمرکز مراکز اداری، درمانی و تجاری است که کمبود پارکینگ را تشدید کرده و بی نظمی در منطقه ایجاد کرده است. دوره 3. منطقه تنها یک نمونه است. یکی از مناطق و محله هایی است که با این مشکل دست و پنجه نرم می کند و باید گفت که شاهد سونامی خودروها در محله های شهر همراه با ترافیک و آلودگی هوا هستیم. ، کمبود پارکینگ آسایش را از شهروندان سلب کرده است. معاونت حمل و نقل و شهرسازی برای رسیدگی به این موضوع باید مدیریت مدبرانه پارکینگ های حاشیه ای با اولویت ساکنان و استفاده مشترک از فناوری اطلاعات را در دستور کار قرار دهد.

وی افزود: اتخاذ رویکرد صحیح، تدوین معیارهای صحیح و استفاده از ابزارهای موثر در این حوزه گامی بلند در جهت رفع مشکلات موجود است. از این رو معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران تلاش کرده است تا در خصوص بازنگری در آسیب شناسی کاربری اراضی و ضوابط پارکینگ در شهر تهران و در این راستا «بازنگری ضوابط پارکینگ در کلانشهر تهران» تحقیق کند. از آنها نظر شورای عالی حمل و نقل و ترافیک برای ارائه به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران خواسته شده است.

تهیه طرح جدید بومی ده ونک

معاون شهرسازی و معماری شهر تهران در ادامه سخنان خود به طرح محلی ده ونک اشاره کرد و گفت: ده ونک یکی از قدیمی ترین شهرک های اطراف تهران بود که با گسترش شهر به این شهر زیبا تبدیل شد. یکی از مناطق تهران با توجه به شرایط خاص این منطقه به دلیل تدوین طرح ویژه و تعیین فضای سبز و همچنین نداشتن سند برخی املاک، ساخت و ساز چندانی انجام نشده است. ده ها سال است که این محله یعنی این منطقه یخ زده است. ده وانه هم اکنون یکی از مخروبه ترین محله های تهران است و فرسودگی این محله و خروج اهالی باعث آسیب های اجتماعی و نوعی شیوع شده است. شلوغی در این محله

صارمی ادامه داد: طرح تفصیلی تهیه شده برای دهوانا در گذشته به دلیل عدم تطابق و عدم دسترسی به نیاز ساکنان در حال بررسی است و اخیرا سازمان نوسازی با حمایت اداره عمران محله و مشارکت مشارکت کنندگان در حال تهیه است. طرح قبلی ونک با مداخله و مالکیت گسترده تدوین و تصویب شد که در عمل امکان سنجی آن را بسیار کاهش داد و در حال حاضر این موضوع در حال بررسی است و به طور کلی تهیه بررسی این طرح با در نظر گرفتن تمامی جوانب و جوانب می باشد. در مراحل پایانی بررسی

وی افزود: با توجه به ارزش ده ونک و اهمیت فضای باز به ارزش های تاریخی و بوم شناختی این محله، یکی از رویکردهای ما برای کاهش تعارضات و چالش های موجود در این منطقه، استفاده از رویکرد انتقال حقوق توسعه است. در واقع، واگذاری حق توسعه ابزاری اضافی برای ارتقای توسعه در مناطق توسعه مناسب و جلوگیری از توسعه بیشتر در اراضی و مناطق با ارزش شهری است.

بررسی طرح تفصیلی تهران با نمایی از شهر ایرانی اسلامی

وی همچنین بر لزوم بازنگری طرح تهران بر اساس سیاست های مقام معظم رهبری، بیانات گام دوم انقلاب اسلامی، ضوابط برنامه توسعه، سند توسعه علمی و خط مشی اشاره کرد. شهردار تهران گفت: طبق برنامه، بر طرح جامع شهر تهران تاکید شده است، طرح تفصیلی هر 5 سال یکبار نیاز به بازنگری و بازنگری دارد، اما با گذشت حدود 10 سال از ابلاغ این طرح، هیچ اقدام جامعی صورت نگرفت. گرفته شده اند. هنوز در این مسیر در برنامه پنج ساله سوم این بررسی باید تا پایان سال سوم برنامه تکمیل شود و در نهایت پیش نویس دستورالعمل بازنگری نیز باید تصویب و به کمیته ماده 5 ابلاغ شود که هنوز این کار را نکرده است. .

صارمی گفت: با توجه به بازخوردهای دریافتی از طرح تفصیلی و تغییرات عمده ای که در شهر تهران رخ داده است، بررسی طرح تفصیلی بر اساس رویکرد شهرسازی ایران اسلامی و توجه به منویات مقام معظم رهبری (مدظله) عالی) لازم است». به زودی با تشکیل کارگروه ویژه در معاونت شهرسازی و معماری به این مهم عمل خواهیم کرد.

وی همچنین مهمترین ایرادات طرح تفصیلی فعلی را بحث پهنه بندی، انجام نشدن وظایف، انحراف از طرح و … عنوان کرد.

معاون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران تاکید کرد: البته بازنگری در طرح تفصیلی شهر تهران لزوما به معنای تهیه مجدد طرح تفصیلی نیست، بلکه به معنای ادامه روند ایجاد تغییرات در طرح تفصیلی است. بررسی بخش‌های مختلف از جمله نظارت دقیق بر پهنه‌بندی و طرح تغییر کاربری، بررسی ضوابط و مقررات (مشابه موارد فوق در مورد قوانین پارکینگ و تغییر مقررات) و همچنین تکمیل سایر امور، تهیه کار محلی و محلی. طرح های موضوعی لازم (عنوان اسناد توسعه سوم) و … از جمله اقداماتی است که برای اصلاح طرح تفصیلی باید انجام شود.

معاون شهرسازی و معماری شهر تهران در پایان با اشاره به موضوع تجمیع املاک در منطقه 3 گفت: در صورت عدم خدمات رسانی نمی توان اقدامات مناسبی برای جبران این امر انجام داد در غیر این صورت. به عبارتی می‌تواند اثرات منفی اجتماعی داشته باشد و منجر به بی‌خبری در محله‌ها شود و قبل از هر تجمیع، باید جنبه‌های کاری و تحلیل عمیق را در نظر گرفت.

انتهای پیام/