اخبار عمومی

شهـاب زودگـذر! – خبر فوری

شهاب الدین عزیزی خادم احتمالا اولین رئیس فدراسیون فوتبال خواهد بود که ریاست اولین ساختمان فوتبال آن کمتر از یک سال خواهد بود.

به گزارش روزنامه خبر فوری جام جم او نوشت: “در مارس 1999، هنگامی که در خیابان منتهی به سالن مجمع انتخابات فدراسیون قدم می زد، خود را برد-برد می دید. شواهد نشان می دهد.

هفت

این هفت متحد قوی برای برکناری شهاب الدین عزیزی هستند. مهرداد سراجی، احسان اصولی، شهره موسوی، میرشاد ماجدی، خداداد افشاریان، بهرام رضاییان و احمد براتی. آنها او را به عنوان یک رئیس یکنواخت و بی برنامه می بینند، در تضاد کامل با هر چیزی که خدمتکار محبوبش او را خوانده است. عزیزی خادم در این زمان تلاش می کرد تا یک رهبر آوانگارد را نشان دهد که الگوی مشورت پذیری دارد. اما به دلیل ضعف این مسائل، دوستانش دشمنان قدرتمندی پیدا کردند. چند ساعت مانده به برگزاری یکی از مهم ترین جلسات هیات رئیسه فدراسیون فوتبال، به نظر می رسد دعا و دعای این بنده عزیز نتیجه ای برای ماندگاری فوتبال نخواهد داشت. با کمال تعجب، او دیگر هیچ یک از نزدیکترین اعضای خود را در هیئت مدیره ندارد. از افشاریان تا رضایی‌ها، زمانی که نامه‌شان در فهرست مخالفان قرار گرفت، در امت حج ماندند. عزیزی خادم چه کرده که اینقدر تاثیرش را در فوتبال از دست بدهد؟ مدیریت مطبوعاتی او البته در این مدت کوتاه به دلیل صحبت های «بیش از حد» اعضای هیئت مدیره گم شد؟

هشت

ظاهرا جای ناراحتی نیست و عزیزی خادم باید به تصمیم هیئت مدیره عمل کند. در این مورد، ما به تمام دلایل سلسله مراتبی برای انتشار احتمالی نگاه خواهیم کرد:

یکی از مهمترین و جدی ترین دلایل، قرارداد جنجالی با یک شرکت تحت کنترل رژیم اشغالگر قدس برای پیوستن به VAR در تهران بود. گروهی که پس از ورود به فرودگاه تهران نتوانستند مستقیم به فدراسیون بروند. قاضی افشاریان بعداً گفت: «موانعی بود و چند ساعتی در فرودگاه بودند. استدلال هایی وجود داشت و تأیید شد». آن روزها رسانه ها به شدت از این قرارداد همکاری سطحی و بدون فکر انتقاد کردند. گارسون عزیز اما انتقاد قبول نکرد. او هرگز نمی دانست که چنین مشارکتی می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

اعضای هیات مدیره در مواجهه با تصمیمات مختلف رئیس جمهور در شخص اول فدراسیون فوتبال سوال مشترکی را از یکدیگر پرسیدند: آیا با شما مشورت شده است؟ در بیشتر موارد، پاسخ منفی بود.

در مورد قرارداد عزیزی خادم با قطر برای توسعه کمپ اسپایر ایران، اعضای هیئت مدیره حضور نداشتند و ممکن است به نوعی اخراج شده باشند. اعضا امیدوار بودند عزیزی خادم نقش مشاور و تصمیم گیرنده را در این قرارداد مهم ایفا کند و البته تاج نیز قبلاً چنین کاری کرده بود.

در خصوص انتخاب مربیان تیم های مختلف از جمله تیم ملی بزرگسالان، عزیزی خادم بدون مشورت دوباره پیشرفت کرد. یکی از عجیب ترین و جنجالی ترین تصمیمات او انتخاب مجتبی خورشیدی به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال بود که انتقادهای بی سابقه ای را در پی داشت. علاوه بر این، اختلاف بین سرمربی و اسکوچیچ به عنوان یک مربی موفق، اختلافات زیادی را پس از مرحله اول ایجاد کرد. شکل تعیین پاداش تیم ملی و اهمیت یک عدد مشخص نیز انتقاداتی را به همراه داشت.

هزینه های برخی دیگر پرونده ای بود که کمیسیون علیه عزیزی خادم تشکیل داد. اگرچه او معتقد است که بیش از 400 میلیارد دلار از زمان جام جهانی به دست آورده است، اما برای اعضای مدیریت، این نوع اظهار نظر به عنوان مصادره موفقیت به نام او تلقی می شود.

یکی از بحث برانگیزترین موارد سفر عزیزی خادم و همکارانش به لیتوانی و اروپا به ارزش 31430 یورو بود. وقتی DHF نامه ای به فدراسیون نوشت و هزینه سفر را درخواست کرد، همه آنها گیج شدند. اسناد مالی لو رفت و رسانه ها به شدت از رئیس فدراسیون انتقاد کردند: «نمی گویید پول نیست؟ چرا باید سفرهای خارجی اینقدر گران باشد؟

فدراسیون عزیزی خادم در روزهای پایانی ریاست جمهوری روحانی از کانال محمدرضا نوبخت به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه ۵۵ میلیارد تاکا وام گرفت. افزایش بی سابقه کمک هزینه ها، پرداخت کمک هزینه سفر به همه مسئولان و اطرافیان تیم ملی، بودجه را در برابر طوفان به صفر رساند و آن را به محل مناقشه تبدیل کرد. مدیریت معتقد است این پول ها در روزهای بد اقتصادی فدراسیون بی رویه خرج شده است.

موضوع بحث برانگیز دیگر، شکایت یک شرکت از فدراسیون به دلیل برگزاری بازی دوستانه ملی بود. سایت حرفه ای بعدا به سند مراجعه کرد و با مدیر این شرکت دوست صمیمی خادم تماس گرفت. هرچند فدراسیون رسما واکنش نشان داد اما آب به جو برگشت.

ماجراهای جنجالی جادوگر معروف فوتبال AA و شایعه رابطه او با رئیس فدراسیون و همچنین معاون اولش مهرعلی در ابتدا شوخی به نظر می رسید اما یک شب عزیزی جادوگر برتر فوتبال. برنامه، این رابطه رسما تایید شده است! سخنان عجیبی که رئیس فدراسیون فوتبال در صحبت های خود به کار می برد، بر عبارت «حق نفس کشیدن دارند» نیز تاکید کرد و آرامش مجلس را نیز بالا برد. وقتی عزیزی خادم منکر رابطه خود با AA نشد و گفت که از افرادی با روحیه مناسب و کسانی که می توانند به تیم کمک کنند استفاده خواهد کرد، این داستان طولانی به نظر می رسید.

یکی

حالا نفر اول فدراسیون با سرپرست موقت جایگزین می شود. این ناظر جدید در مورد انتشار نهایی امروز چه کسی خواهد بود جادوگر عزیز؟ حدود دو یا سه نفر است. مهرداد سراجی، احسان اصولی و میرشاد ماجدی. کمیسیون هنوز هیچ نتیجه ای از این موضوع نگرفته است.

سه

همزمان با آزادی عزیزی خادم، سه تن از مسئولان ارشد فدراسیون فوتبال نیز آزاد خواهند شد. نفر اول حیدر بهاروند است که رئیس سازمان لیگ است. در پالایش جدید فدراسیون می خواهد آن را وابسته به سازمان لیگ کند. پس جایی برای مهرعلی، معاون اول عزیزی خادم نخواهد بود. حسن کامرانی فر سخنگوی فدراسیون فوتبال نیز باید با صندلی خود خداحافظی کند.

رئیس بعدی کیست؟

وی پس از انتخاب به عنوان رئیس موقت فدراسیون به مدت سه تا چهار ماه ریاست این فدراسیون را بر عهده خواهد داشت. در سال 1401، در آغاز قرعه کشی و مسابقات جام جهانی، مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال برای به قدرت رسیدن رئیس جدید برگزار می شود. هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد. آیا یک چهره فوتبال می تواند رهبر بعدی باشد؟ یکی مثل میرشاد مجیدی؟

اطلاعیه به دبیرکل فدراسیون

با نزدیک شدن به جلسه تصمیم گیری مدیران فدراسیون فوتبال امروز، برخی اخبار از چند روز اخیر حاکی از بیکار نبودن رئیس فدراسیون است. خادم عزیز در روزهای اخیر سعی کرده جلسه امروز برگزار نشود. در واکنش به این اقدامات، احسان اصولی، عضو هیئت مدیره و عزیزی خادم، حریف جدی، طی نامه ای به دبیرکل فدراسیون فوتبال حسن کامرانی فر، این اقدامات را به اطلاع آنها رساندند.

اصولی در این نامه عنوان می کند که درخواست تشکیل جلسه 28 بهمن بر اساس بند 2 ماده 34 اساسنامه بوده است که مفاد آن صرف نظر از دستور جلسه و رسمی به صراحت در اساسنامه مشخص شده است. دعوت از دبیرکل فدراسیون.

در قسمت دیگری از این ماده آمده است که هرگونه اقدام مبنی بر محدودیت، تعویق و امثال آن در تعارض منافع طبق اساسنامه، نقض صریح مفاد قانونی تعارض منافع، بر اساس آنچه استحقاق شماست. در مورد تعهدات بین المللی و ملی شما مواد مندرج در اساسنامه از هرگونه اقدام علیه اساسنامه جلوگیری می کند تا خداوند بر اصول اساسنامه و پیامدهای فردی و جمعی تخلف از مواد و مواد تخطی نکند، اشخاص حقیقی حقوقی مرتبط با آن.

انتهای پیام/