اقتصادی

اقلیم، زلزله و سیل عوامل جدید کوچ اجباری/۸۰ درصد جمعیت کشور اثرات بیابان‌زایی را حس می‌کنند

بیش از 80 درصد جمعیت کشور از اثرات بیابان زایی رنج می برند که پیش بینی می شود سالانه 12 میلیون هکتار از اراضی این کشور را در بر بگیرد و به دلیل آسیب پذیری آن در برابر بحران ها و ادامه روندهای مخرب آن، اکنون مهاجرت نه تنها به سوی کشورهای دیگر در حال افزایش است. شهرهای پرجمعیت ایران، بلکه به کشورهای دیگر. در سال های آینده

دکتر رقیه صمدی، دبیر کارگروه مهاجرت اجباری و پناهندگی دیده بان مهاجرت ایران در گفت وگو با خبر فوری، وی گفت: «تحقیقات باستان شناسی تغییرات آهسته یا ناگهانی در شرایط محیطی را به برخی از بزرگترین مهاجرت های انسانی مرتبط می داند.» رابطه بین مهاجرت و محیط زیست پدیده جدیدی نیست. از اواسط قرن بیستم تا طوفان گرد و غبار در ایالات متحده در اوایل قرن بیستم، قحطی بزرگ در ایرلند و سایر نمونه های تاریخی نشان می دهد که مردم در نتیجه تغییرات محیطی خود مجبور به مهاجرت شدند.

وی افزود: مهاجرت از قرن ها پیش یک استراتژی سازگاری سنتی بوده و مردم در واکنش به استرس های اقلیمی درگیر مهاجرت های بلندمدت و کوتاه مدت بوده اند.

صمدی خاطرنشان کرد که بر اساس گزارش اخیر هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی (IPCC)، مهاجرت می تواند راه حلی برای سازگاری باشد. راهی برای کمک به مردم برای دور ماندن از آسیب، کمک به افراد در معرض خطر برای زنده ماندن، یا کمک به آنها برای یافتن کار در زمینه های دیگر، و کمک به خانواده ها برای بازگشت به زندگی.

وی ادامه داد: از سوی دیگر شواهد تاریخی نیز نشان می دهد که برخی از جوامع توانسته اند با انواع راهبردها و دانش به دست آمده از طریق تجربه، زندگی و سبک زندگی خود را با تغییرات اقلیمی تطبیق دهند. به عنوان مثال، منطقه “ساحلی” بارها وقایع مانند تغییرات شدید آب و هوا و خشکسالی را در طول تاریخ تجربه کرده است. بنابراین، جوامع منطقه «ساحلی» مجبور بودند با تنوع بخشیدن به معیشت خود و استفاده منظم از انواع جدید محصولات، خود را با شرایط نامشخص بارندگی و خشکسالی سازگار کنند.

دبیر کارگروه مهاجرت اجباری و پناهندگی دیده بان مهاجرت ایران با تاکید بر اینکه مهاجرت اقلیمی به ویژه در مناطق توسعه نیافته به دلیل شکنندگی و آسیب پذیری محیطی بیشتر دارای سابقه طولانی است، تاکید کرد: ایران نماد قابل توجهی از مهاجرت اقلیمی است. از آنجایی که عشایر در فاصله ییلاق و قشلاق به دنبال شرایط محیطی بهتر بوده اند، در مواجهه با شرایط سخت محیطی و در جستجوی مراتع برای دام از جایی به نقطه دیگر کوچ کرده اند.

وی ادامه داد: همچنین پدیده مهاجرت اقلیمی در کشور ما همواره به صورت مهاجرت روستا به شهر ظاهر شده است. مزرعه ایران قدمتی هزار ساله دارد. از دیرباز، روستاها همواره در معرض تهدیدات محیطی یا انسانی بوده‌اند، بنابراین بسیاری از روستاها در حال حاضر در معرض خطر پایداری زیست‌محیطی مانند خشکسالی و بارندگی، کاهش حاصلخیزی خاک، و عملکرد کشاورزی و سایر مشکلات زیست‌محیطی و دیگر مشکلات هستند. عوامل اقلیمی، برخی شهرها در حال از دست دادن جمعیت هستند.

صمدی با تاکید بر اینکه این امر نه تنها بر روستاها بلکه بر مهاجرت شهر به شهر نیز متمرکز شده است، خاطرنشان کرد: نتیجه تضاد عوامل محیطی با معیشت مردم را می توان در مهاجرت ساکنان جنوب و جنوب شرق کشور به شهر مشاهده کرد. شمال.” رد. اگرچه بسیاری از شهرهای کشور در طول تاریخ توانسته اند با استفاده از دانش بومی و امکانات محلی خود را با شرایط محیطی وفق دهند، اما مهاجرت برای برخی روستاها اجتناب ناپذیر بوده است.

وی به دیگر عبارات مهاجرت اقلیمی کشور در مهاجرت معکوس شهر به روستا اشاره کرد و گفت: همه ساله در کشور تعدادی از شهرنشینان برای فرار از محیط آلوده شهری به روستاها یا شهرهای کوچک مهاجرت می کنند. علیرغم انگیزه ها و دلایل متفاوت این دو نوع مهاجرت، محرک های اصلی تغییرات اقلیمی و فشارهای محیطی هستند که به عنوان عوامل مهاجرت نقش مهمی را ایفا می کنند.

مهاجرت آب و هوا در ایران

دبیر کارگروه مهاجرت اجباری و پناهندگی دیده بان مهاجرت ایران، ایران را یکی از پر استرس ترین و خطرناک ترین کشور ها از نظر تغییرات اقلیمی و فشارهای محیطی دانست و گفت: در مجموع 82 درصد کشور خشک و نیمه خشک است. ” میانگین بارندگی حدود 250 میلی متر مربع است که کمتر از یک سوم میانگین بارندگی جهان است. با این حال، سیل بسیاری از مناطق کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

ایران در حال حاضر با تعدادی بلایای طبیعی از جمله رانش زمین، سیل و خشکسالی ششمین کشور خطرناک جهان است. در مقایسه با 100 سال گذشته، یک درجه سانتیگراد گرم شده است و تا سال 2050 سناریوهای تغییر اقلیم، تعداد روزهای گرم سال به 30 تا 90 روز افزایش می یابد و در نتیجه افزایش دما، طوفان های باقیمانده رخ می دهد. افزایش خواهد یافت. در آینده، فراوانی و شدت افزایش خواهد یافت.

صمدی، تغییر اقلیم و در نتیجه کمبود بارندگی وی عوامل کاهش منابع آبی کشور و خشکسالی ها را برشمرد و خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در سال 1397 میزان نزولات جوی با افت 25 درصدی منجر به کمبود آب در مناطق شمالی و شمال غرب کشور شده است. علاوه بر این، در حال حاضر بیش از 80 درصد جمعیت کشور از عوارض بیابان زایی رنج می برند که برآورد می شود سالانه 12 میلیون هکتار از اراضی کشور را در بر بگیرد.

و عدم امنیت غذایی وی با بیان اینکه در نتیجه تغییر اقلیم، خشکسالی و کاهش تولید محصولات کشاورزی، بسیاری از ایرانیان در معرض خطر هستند، گفت: بیش از 49 درصد جمعیت کشور در خطر ناامنی غذایی هستند. در این خصوص باید توجه داشت. کشاورزی یکی از عمده ترین فعالیت های اقتصادی عمدتاً در مناطق روستایی کشور است که مبتنی بر منابع آب است، یعنی طبق آمار رسمی حدود 19.1 درصد جمعیت و حدود 52.8 درصد از جمعیت روستایی کشور را تشکیل می دهند. . در این بخش فعال است.

به گفته وی، چه این جابجایی به دلیل تأثیرات تغییر اقلیم باشد یا عوامل دیگر، واضح است که افراد آواره بیشتر در برابر شوک اقلیمی آسیب پذیر هستند و در زندگی در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

صمدی «شرایط ناپایدار زندگی» را «عدم دسترسی به خدمات و منابع» و «ناامنی غذایی» به ویژه در میان زنان و کودکانی که در برابر شوک‌های اقلیمی آسیب‌پذیرتر هستند و در نتیجه ۱۴۰ برابر زنان و کودکان در سراسر جهان آسیب‌پذیر هستند، عنوان کرد. بیشتر داشتن. آنها بیشتر از مردان در سیل می میرند.

دبیر گروه اجباری مهاجرت و پناهندگی دیده بان مهاجرت ایران افزود: ایران در حال حاضر پر ازدحام است، اما در سال های آینده به سایر کشورها گسترش خواهد یافت.

ایران رتبه اول بلایای ناشی از بلایای طبیعی را دارد

وی یادآور شد: بر اساس آمارهای جهانی، از ۷ میلیون جابجایی جدید ثبت شده در دنیا بر اثر بلایای طبیعی در نیمه اول سال ۲۰۱۹، ایران با ۵۰۱ هزار جابجایی جدید در رتبه چهارم جهان قرار گرفت. تعداد زیادی از این ارقام بیانگر وضعیت پرخطر ایران در زمینه بلایای طبیعی است.

صمدی علت اصلی افزایش جابجایی های جدید در این مدت را بروز سیل در چند استان کشور دانست و وقوع ناگهانی این بلای طبیعی تعداد زیادی از ساکنان را تحت تاثیر قرار داد، افزود: سال 1396. همچنین سال وقوع زلزله ناگهانی در غرب کشور بود که باعث تخریب و آواره شدن بسیاری از ساکنان این مناطق شد.

دبیر کارگروه مهاجرت اجباری و پناهندگی دیده بان مهاجرت ایران تاکید کرد: موضوع محیط زیست و تغییرات اقلیمی و نقش آن در جابجایی و مهاجرت مردم باید در اسناد و برنامه های کلان کشور لحاظ شود. اگرچه برخی اسناد مانند سند چشم انداز 1404، برنامه ملی آمایش فضایی، برنامه ششم توسعه کشور و سایر اسناد و برنامه ها به موضوع حفاظت از محیط زیست و تغییرات اقلیمی می پردازند، اما به طور مستقیم به موضوع مهاجرت اقلیمی می پردازند. تغییر نکرده است. بنابراین لزوم تمرکز بر این موضوع باید در دستور کار سیاست ها و برنامه های ملی قرار گیرد.

تخلیه شهرها به دلیل تغییرات آب و هوایی

دبیر کارگروه مهاجرت اجباری و پناهندگی دیده بان مهاجرت ایران در پاسخ به این سوال که آیا شهرهای ایران در گذشته بر اثر تغییرات اقلیمی به طور کامل تخلیه شده اند، گفت: اثرات تغییرات اقلیمی کم است؟ فرصت های شغلی و از بین رفتن زندگی روستایی خالی از سکنه می شود. اگرچه آمار موثقی از تعداد افراد تخلیه شده در این کشور وجود ندارد، اما غیرقابل انکار است که کاهش جمعیت کشورها در نتیجه تغییرات آب و هوایی فراموش شود.

وی ادامه داد: نکته دیگر این است که برجسته کردن نقش تغییر اقلیم یا محیط زیست در مهاجرت با توجه به دو دیدگاه اصلی در این زمینه کار ساده ای نیست. طرفداران دیدگاه کثرت گرایانه یا حداکثری معتقدند که فشارهای محیطی مستقیماً در حرکت انسان دخالت دارند. به عبارت دیگر، در کنار سایر عوامل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و غیره، نباید نقش محیط زیست را به عنوان یک عامل مستقل مؤثر بر مهاجرت و جابجایی فراموش کرد.

صمدی افزود: به نفع نگاه اقلیت یا حداقلی معتقدند فشارهای محیطی کمترین تاثیر را بر تردد مردم دارد. طرفداران پرونده او تلاش کرده اند تا متن واقعی این بیانیه را به صورت آنلاین در دسترس قرار دهند. امروزه، بسیاری از محققان حداکثری ترکیبی از استدلال های حداکثری و حداقلی را بیان می کنند. در نتیجه، تمایز بین این دو رویکرد تا حدودی مبهم است.

وی ادامه داد: اما به دلیل تغییر اقلیم یا فشارهای محیطی که یک شهر ایرانی خالی از سکنه شده است، می توان گفت که جمعیت شهرهای ایران به دلایل مختلف افزایش یا کاهش یافته است، اما این امر قطعی نیست یا فقط به دلیل فشارهای اقلیمی است. که از نظر اقلیت ها نمی توان آن را عامل مستقیم مهاجرت یا جابجایی دانست و چون دلایل دیگری می تواند انگیزه مهاجرت افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

انتهای پیام/