اخبار سلامت

بهترین راه برای تشخیص بیماری تالاسمی

تشخیص تالاسمی

تالاسمی نوعی بیماری خونی است که با آزمایش MCV تشخیص داده می شود. این آزمایش اندازه گلبول های قرمز شما را اندازه گیری می کند و در صورت مشکوک بودن پزشک برای شما تجویز می شود. در ادامه با این آزمون بیشتر آشنا خواهید شد.

آزمایش خون MCV چیست؟

برای پاسخ به سوال MCV آزمایش خون چیست؟ می توان گفت که این فاکتور به عنوان میانگین حجم سلولی نیز شناخته می شود و عدد مهمی است که در آزمایش شمارش کل خون CBC ذکر شده است. MCV مقداری است که اندازه متوسط ​​گلبول های قرمز را توصیف می کند. این شاخص می تواند به تشخیص انواع کم خونی و تالاسمی کمک کند.

اگرچه MCV می تواند اطلاعات مهمی را ارائه دهد، اما معمولاً به تنهایی استفاده نمی شود. MCV با شمارش خون و سایر شمارش گلبول های قرمز، از جمله میانگین غلظت هموگلوبین سلولی (MCHC) و توزیع گلبول های قرمز (RDW) انجام می شود. این آزمایش ها با هم می توانند برای تشخیص دقیق اختلالات خونی مورد استفاده قرار گیرند.

MCV میکروسیتوز کم نامیده می شود، به این معنی که گلبول های قرمز خون کوچک هستند. MCV بالا ماکروسیتوز نیز نامیده می شود، به این معنی که گلبول های قرمز خون بزرگتر از حد طبیعی هستند. آزمایش MCV ممکن است مفید باشد حتی اگر تعداد گلبول های قرمز و سایر آزمایش ها طبیعی باشد. این امر به ویژه زمانی که بیماری کلیوی تشخیص داده می شود صادق است. این مقاله دلیل آن را توضیح خواهد داد تست MCV از این آزمایش چه انتظاری باید داشت و چگونه نتایج را تفسیر کرد.

آزمایش خون mcv

هدف از تست MCV چیست؟

میانگین توده بدن یکی از اعدادی است که در طول آزمایش CBC ارائه شده است. بنابراین، هر زمان که آزمایش CBC وعده داده شود، شاخص MCV نیز قابل مشاهده است. این نوع آزمایش خون را می توان به عنوان بخشی از یک آزمایش غربالگری معمولی تجویز کرد. همچنین می تواند به عنوان بخشی از تشخیص، درمان و پیگیری بسیاری از شرایط پزشکی انجام شود.

با این حال، گاهی اوقات پزشک شما ممکن است بخواهد هنگام ارزیابی علائم شما یا یک وضعیت خاص، MCV شما را تحت نظر داشته باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

 • برای ارزیابی علائم احتمالی کم خونی، مانند خستگی، رنگ پریدگی پوست، و خفیف
 • برای تشخیص انواع کم خونی یا تالاسمی
 • برای ارزیابی سایر اختلالات خونی، مانند شمارش غیرطبیعی گلبول های سفید یا پلاکت ها

mcv بالا

تست MCV چگونه تفسیر می شود؟

MCV در آزمایش خون، این عددی است که اندازه متوسط ​​گلبول های قرمز در گردش را توصیف می کند. بنابراین MCV بالا به این معنی است که گلبول های قرمز خون بالاتر از حد متوسط ​​هستند. در مقابل، MCV های کم پایین تر از حد متوسط ​​هستند. تعیین اندازه متوسط ​​گلبول های قرمز خون در تعیین نوع کم خونی فرد بسیار مفید است. مثلا:

 • MCV بالا با کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 دیده می شود.
 • MCV پایین با کم خونی فقر آهن یا تالاسمی دیده می شود.

سطح MCV در طول زمان ثابت است و به آرامی تغییر می کند مگر اینکه فرد تزریق خون داشته باشد. ناهنجاری MCV به دلیل کمبود آهن می تواند در طول زمان با مکمل آهن افزایش یابد.

آزمایش خون طبیعی MCV

محدوده طبیعی MCV بین 80 تا 94 فمتولیتر (FL) است. با این حال، آنچه آزمایشگاه ها به عنوان محدوده طبیعی نشان می دهند ممکن است کمی متفاوت باشد. برخی از تفاوت ها بین آزمایشگاه ها ممکن است به دلیل تفاوت در تجهیزات، تکنیک ها و مواد شیمیایی مورد استفاده باشد.

اگر سطح MCV در آزمایش خون شما طبیعی است، به این معنی نیست که شما بیماری مانند کم خونی ندارید. کم خونی هایی با اندازه طبیعی گلبول های قرمز خون (مانند کم خونی نرموسیتی) وجود دارد. پزشک شما نتایج آزمایش شما را با سابقه پزشکی و سایر نتایج آزمایش تفسیر می کند.

mcv پایین

علامت کم MCV چیست؟

MCV کمتر از حد نرمال است زیرا گلبول های قرمز خون شما کوچکتر از حد طبیعی هستند (میکروسیت). میکروسیتوز اغلب نتیجه ناتوانی در تولید هموگلوبین است. هموگلوبین پروتئینی است که وظیفه انتقال اکسیژن در خون را بر عهده دارد.

با این حال، یک نتیجه کمی کمتر از حد طبیعی ممکن است از نظر پزشکی مرتبط نباشد، زیرا بسیاری از آزمایشات از روز به روز و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پزشک شما این نتیجه را بر اساس سابقه پزشکی و سایر آزمایشات مانند گلبول قرمز، هموگلوبین و سایر شاخص های گلبول قرمز تفسیر می کند.

بیماران مبتلا به میکروسیتوز معمولاً هیچ علامتی نشان نمی دهند مگر اینکه کم خونی شدید داشته باشند. سایر شمارش های خون کامل می تواند به تعیین علت میکروسیتوز کمک کند.

MCV پایین در موارد زیر قابل مشاهده است:

 • کمبود آهن
 • تالاسمی
 • کم خونی یک بیماری مزمن است
 • مسمومیت از سرب
 • اسفروسیتوز

سطوح بسیار پایین MCV (برای مثال کمتر از 70، که به عنوان میکروسیتوز شدید شناخته می شود) اغلب نشانه کم خونی فقر آهن یا تالاسمی است. با این حال، کم خونی همیشه در این دسته بندی ها قرار نمی گیرد. گاهی اوقات کم خونی فقر آهن می تواند یک MCV طبیعی باشد.

ارتباط تالاسمی و فقر آهن با تست MCV

تالاسمی یک بیماری ژنتیکی است که باعث می شود بدن هموگلوبین غیر طبیعی تولید کند. هموگلوبین پروتئینی است که وظیفه انتقال اکسیژن در خون را بر عهده دارد و در صورت مختل شدن فرآیند انتقال اکسیژن می تواند مختل شود. سطوح پایین هموگلوبین باعث کاهش اندازه گلبول های قرمز و در نتیجه کاهش MCV می شود.

این اختلال منجر به تخریب بیش از حد گلبول های قرمز خون می شود و می تواند منجر به کم خونی شود. تالاسمی ارثی است، به این معنی که حداقل یکی از والدین شما باید ناقل این اختلال باشد.

تالاسمی پایین شکل کمتر جدی این اختلال است. دو شکل دیگر تالاسمی به نام تالاسمی آلفا و تالاسمی بتا خطرناک تر هستند. اگر سطح MCV خون شما کمتر از حد طبیعی باشد، ممکن است تالاسمی شما پایین باشد.

علائم MCV بالا چیست؟

MCV معمولا با افزایش سن افزایش می یابد. در واقع، MCV ها بدون هیچ دلیل مشخصی در افراد مسن حدود 30 درصد افزایش می یابد. MCV بالا ممکن است نشانه ای از موارد زیر باشد:

 • کمبود ویتامین B12
 • کمبود فولات (ویتامین B9)
 • بیماری کبد
 • اعتیاد به الکل
 • کم کاری تیروئید
 • مقداری کم خونی همولیتیک
 • برخی از داروهای شیمی درمانی

تست مک وی

تست MCV در خانه و مجموعه Humka

کم خونی می تواند نشانه ای از خستگی مداوم، سرگیجه و سردی دست و پا باشد. در این صورت باید آزمایش خون بدهید. در آزمایش خون، MCV می تواند تشخیص دهد که آیا کم خونی فقر آهن دارید یا خیر. البته پایین بودن MCV نیز می تواند نشانه تالاسمی باشد. با این حال، در صورت داشتن علائم، حتما آزمایش خون بدهید. اگر دسترسی به آزمایشگاه دشوار است، می توانید به راحتی از خدمات آزمون خانگی استفاده کنید هومکا از یک متخصص و تیم آزمایشگاهی مجهز استفاده کنید و به خانه خود بیاورید.

همکاران هومکا این آمادگی را دارند که تمامی آزمایشات خون شما را در منزل شما به صورت کاملا بهداشتی انجام دهند و نتایج را به صورت آنلاین تحویل دهند. اگر ساکن یکی از شهرهای استان هستید تهران یا شهرها کرج، مشهد، تبریز، شیراز، رشت، اهواز ادو اصفهان این شما هستید، می توانید آن را کنترل کنید بیمه پایه و تکمیلیدرخواست خدمات آزمون منزل با شماره 02167371 با مراجعه به سایت هومکا به نشانی www.homeca.ir تماس بگیرید یا درخواست آزمون دهید.