اخبار جامعه

سایت پسماند ویژه و صنعتی استان قم به بهره برداری رسید

خبر فوری/ قم همزمان با هفته محیط زیست دو طرح زیست محیطی در استان قم کلید خورد.

استاندار قم در این مراسم که شامل دو پروژه زیست محیطی به نام «پایگاه ویژه و صنعتی پسماند استان قم» با اعتبار 30 میلیارد تومان و «آزمایشگاه امانی سازمان حفاظت محیط زیست» با اعتباری حدود 3 میلیارد تومان بود، حضور یافت. استارت آپ.

سیدمحمدتقی شاهچراغی استاندار قم در مراسم بزرگداشت روز ملی محیط زیست و افتتاح پروژه های زیست محیطی در استان قم گفت: مردم از جمله همین کارگران را در معرض خطر قرار می دهد.

وی افزود: محیط زیست اگرچه موضوعی تخصصی است، اما در عین حال موضوعی فراگیر است و اقشار مختلف مردم را در میان آثار و پیامدهای آن قرار می دهد، بنابراین مردم باید نسبت به مسائل زیست محیطی آگاهی کامل داشته باشند.

استاندار با اشاره به مطالبات مردمی زیست‌محیطی، زندگی روزمره را یکی از معضلات دستگاه‌های اجرایی برشمرد و گفت: مردم باید نسبت به مسائل و چالش‌های زیست‌محیطی در جامعه آگاه و درگیر باشند و سواد زیست‌محیطی به میزان قابل توجهی ارتقا یابد. .

وی با بیان اینکه زمانی که مسائل زیست محیطی در جامعه گسترش می یابد متخلفان نیز فضا و جرات کمتری برای ارتکاب تخلف در این حوزه دارند، گفت: باید همه مردم برای حفظ و حراست از محیط زیست کنترل شوند و همه چیز به نوعی حفاظت از محیط زیست است. .

شاهچراغی با اشاره به اینکه در کشور ما نه تنها در حوزه محیط زیست، بلکه در بسیاری از حوزه ها نظارت به درستی انجام نمی شود و شاید با بیان اینکه باید از همه ظرفیت ها برای اطلاع رسانی و ایجاد اقدامات درج شده در رسانه ها استفاده کنیم. فرهنگ زندگی استفاده خوب از محیط زیست در جامعه.

وی بر لزوم نگاه باز به شکایات و شکایات مردمی تاکید کرد و گفت: مردم بومی و جوامع محلی نیز می توانند نقش خوبی در حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از برخی تخلفات زیست محیطی ایفا کنند.

استاندار همچنین با تاکید بر شرایط خشکسالی در استان و قطع تامین آب زیست محیطی، افزود: در همه حوزه ها به ویژه در بخش کشاورزی باید با استفاده از فناوری های نوین در مصرف آب صرفه جویی زیادی کرد.

شاهچراغ خواستار اقدام سریع در خصوص اقدامات زیست محیطی در استان قم شد و گفت: قوانین زیست محیطی نیز متناسب با پیشرفت های فناوری منطقه و تغییرات اقلیمی نیازمند بازنگری است و همکاری و هماهنگی بین سازمان های حفاظت محیط زیست بسیار ضروری است. .

وی با تبریک روز ملی بوم شناسان با بیان اینکه باید برای رفع مشکلات جامعه تلاش کنیم که واقعا حق شهروندان نیست، تصریح کرد: برنامه خواهیم داشت.

سید رضا موسوی مشکینی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم نیز در این مراسم گفت: امروزه موضوع محیط زیست به یکی از جدی ترین دغدغه های شهروندان و مسئولان تبدیل شده است، اما گاهی در مواجهه با صنعت به فراموشی سپرده شده و مورد توجه قرار نمی گیرد. “

موسوی با بیان اینکه برای دستیابی به توسعه پایدار باید به حفظ و مراقبت از محیط زیست توجه جدی داشته باشیم گفت: جامعه را در معرض خطر قرار می دهد.

وی با اشاره به وجود منابع طبیعی و زیستگاه های ارزشمند در استان قم، وجود این زیستگاه ها را ضامن تنوع زیستی دانست و گفت: گونه های گیاهی و جانوری چیزی نیست که بتوان پس از انقراض آن را احیا کرد و از بین رفت. نابودی آنها زندگی بشر را به عنوان یکی از زنجیرهای زنجیره زندگی تهدید می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به اهمیت و جایگاه کار مقدس محیط زیست، فرا رسیدن روز ملی محیط زیست را تبریک گفت و تصریح کرد: دغدغه طبیعت و تنوع زیستی دارند.

وی همچنین تصریح کرد: در سخت‌ترین شرایط و با همه محدودیت‌ها برای حفظ و حراست از انفال الهی تلاش می‌کنند و مسئولان باید برای بهبود وضعیت معیشتی آن‌ها برنامه‌ریزی کنند تا امکانات و تجهیزات کافی را فراهم کنند و خدمت رسانی را تسهیل کنند. .

لازم به ذکر است در پایان این مراسم از چهار نفر از محیط بانان برجسته استان قم و همچنین یکی از همکاران و خیرین محیط زیست با اهدای لوح تقدیر و هدیه تجلیل شد.

انتهای پیام/