اقتصادی

عراقی‌ها را از آمدن به ایران منصرف می‌کنید

در پی واکنش ها به نرخ ارز پروازهای داخلی مسافران غیر ایرانی، وزارت امور خارجه در نامه ای به سازمان هواپیمایی نسبت به کاهش سفر عراق به ایران و گردشگری این کشور هشدار داد.

به گزارش خبر فوری، وزارت میراث، فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی با دوبرابر شدن قیمت پروازهای داخلی برای اتباع غیرایرانی مخالفت کرده و معاون گردشگری وزیر گردشگری درخواست کرده است تا زمانی که چندین جنبه از این موضوع محقق نشود، این دستور متوقف شود. . دبیرکل و مدیرکل امور بین الملل وزارت امور خارجه خلیج فارس در نامه ای به علیرضا عنایتی حسن خوشخو، معاون هوانوردی و امور بین الملل، مضرات قیمت تبعیض آمیز سفرهای هوایی را مورد اشاره قرار داد. اتباع عراق

در متن نامه داده شده به خبر فوری آمده است: میلیون ها می رسند، صعود می کنند. با توجه به اینکه بخش زیادی از عراقی هایی که به ایران سفر می کنند از گروه های کم درآمد هستند، تحمیل هزینه های اضافی قطعاً مانع از سفر آنها به ایران می شود.

در این زمینه کشورهایی مانند ترکیه تسهیلات ویژه ای را برای جذب گردشگر از عراق در نظر گرفته اند که با دستورالعمل دریافت نرخ جدید هواپیما از رونق گردشگری در کشورمان کاسته خواهد شد.

شما توصیه می کنید که عراقی ها به ایران بیایند

در دهه گذشته، ایران بیشترین تعداد گردشگر را از کشورهای همسایه داشته است که عراق همواره پیشرو بوده است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در آخرین آمار خود از گردشگران خارجی در سه ماهه اول سال 1401 بزرگترین سفر عراقی ها به ایران را اعلام کرد. بر اساس این آمار در سه ماهه اول سال 1401 بیش از 715 هزار خارجی به ایران رفته اند.

سفر عراقی ها به ایران با نوسانات ارزی همراه بود. طبق تحقیقات، عراقی ها بیشتر برای زیارت، معالجه و گردش به ایران و بیشتر به شهرهای مشهد، قم و شمال می روند. معتمد عبدالحسن، مدیر اجرایی شرکت گردشگری نجف عراق در گفت وگو با خبر فوری، درباره تمایل بیشتر عراقی ها به ایران گفت: قیمت های ایران ارزان است و کشور امن است و مردم به راحتی می توانند به ایران سفر کنند.

روند رو به رشد سفر عراقی‌ها به ایران پس از دو سال ممنوعیت سلطنت، اکنون باعث شده است که خطوط هوایی پروازهای داخلی را برای شهروندان غیرایرانی با قیمت متفاوتی محاسبه کنند. مقصود اسدی سامانی، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: مردم کشورهای همسایه برای سیاحت و زیارت به ایران سفر می کنند، اخیراً پس از پایان تاج، تردد اتباع خارجی در برخی از مسیرهای داخلی افزایش یافته و بلیت را در اختیار شهروندان قرار داده است. ” در صورت خروج یک ایرانی، سفر هوایی اتباع خارجی بر اساس مسیرهای «بیزینس کلاس» در خانه محاسبه می شود.

وی همچنین گفت: شرکت های هواپیمایی به عنوان یک شرکت اقتصادی موظف به اعطای یارانه به اتباع خارجی نیستند و دلیلی برای دادن بلیت به اتباع خارجی با کرایه دولتی وجود ندارد.

به گفته دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی، مسافران زیادی از کشورهای کویت، عراق و روسیه با هواپیما در مسیرهای داخلی سفر می کنند.

طبق اعلام انجمن، پروازهای داخلی برای پروازهای کمتر از یک ساعت 100 دلار و برای پروازهای بیش از یک ساعت برای غیرایرانی ها 150 دلار هزینه دارد. این رویه از 25 جولای 1401 جاری است.

آژانس های مسافرتی نیز به خبر فوری گفته اند 50 درصد ظرفیت هر پرواز در هر مسیر برای غیرایرانی ها اختصاص دارد. ضمناً اتباع خارجی نمی توانند بلیط را از طریق آژانس مسافرتی به فروش برسانند و برای خرید بلیط باید به دفاتر فروش و شرکت های هواپیمایی و یا سامانه فروش آنها مراجعه کنند. بسیاری از فعالان حوزه سفر و گردشگری معتقدند این اقدام شرکت های هواپیمایی تبعیض آمیز بوده و باعث تضعیف بیشتر پول ملی می شود.

انتهای پیام/