اخبار سلامت

ابتلای کودکان به سنگ کلیه و راه‌کارهای درمانی آن

درمان سنگ کلیه در نوزادان و کودکان به اندازه و نوع سنگ بستگی دارد. در مرحله اول، متخصص سعی می کند از یک روش کم تهاجمی مانند دارو برای درمان استفاده کند. اگر سنگ بزرگ باشد، جراحی پیشنهاد می شود. جراحی نیز به روش های مختلفی انجام می شود که در این مقاله از دانشکده پزشکی به آنها اشاره شده است.

علت سنگ کلیه در کودکان چیست؟

سنگ کلیه رسوبات نمک، نمک و مواد معدنی است. در واقع وقتی ادرار غلیظ می شود این مواد به کریستال و سپس سنگ تبدیل می شوند. این مشکل بیشتر در بزرگسالان دیده می شود، اما برخی از کودکان در هر سنی ممکن است از آن رنج ببرند. بروز این بیماری در کودکان بیشتر دلایل ژنتیکی و منشا دارد. کودکان بیشتر در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستند اگر:

اختلال دستگاه ادراری

برخی از کودکان نقص سیستم ادراری دارند. این مشکل می تواند مجاری ادراری را مسدود کند. تجمع ادرار همچنین زمینه تشکیل سنگ کلیه را فراهم می کند.

رژیم غذایی ناسالم

مصرف زیاد نمک و شیرینی باعث ایجاد سنگ کلیه در کودکان می شود. غذاهای غنی از نمک باعث ایجاد سنگ های کلسیمی در سیستم ادراری می شوند.

عدم ورزش

عامل مهمی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، بی حرکتی کودکان است. اضافه وزن و چاقی در کودکان رو به افزایش است و به همین دلیل آنها مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

کم آبی بدن

هر چه مایعات کمتری بنوشید، ادرارتان اسیدی تر و غلیظ تر خواهد بود. بنابراین خطر ابتلا به سنگ کلیه نیز افزایش می یابد.

اختلالات متابولیک

یکی از شایع ترین علل ایجاد سنگ کلیه در کودکان، اختلالات متابولیک است. این مشکل می تواند منجر به دفع کلسیم اضافی از طریق ادرار شود و به همین دلیل کودک در معرض سنگ های کلسیمی قرار می گیرد. دفع بیش از حد سیستین از طریق ادرار به دلیل کمبود آنزیم شکن اگزالات عامل دیگری است که خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد. این ماده می تواند باعث ایجاد کریستال در ادرار شود. سیستئین همچنین یک اسید آمینه (یکی از اجزای پروتئین) است که در منابع غذایی مانند لبنیات، تخم مرغ، پیاز و کلم یافت می شود.

اندازه این سنگ ها می تواند از یک اینچ تا چند سانتی متر متغیر باشد. سنگ های کوچک معمولاً از طریق ادرار از بدن خارج می شوند. بیمار هنگام حرکت و مدفوع درد و شاید خونریزی کمی را تجربه می کند. اما سنگ های بزرگتر نیاز به درمان دارند. در غیر این صورت احتمال بروز مشکلات دیگری مانند انسداد ادرار یا عفونت مجاری ادراری وجود دارد. اگزالات یک ماده طبیعی است که در بیشتر غذاها یافت می شود.

برای نوبت دهی آنلاین و مشاوره با متخصص اطفال یا کلیه می توانید به سایت نوبت دهی درمانکده مراجعه کنید. در این سایت مشاوره با کارشناسان به صورت متنی و صوتی صورت می گیرد. همچنین در صورت ارائه اطلاعات تخصصی شانس بیشتری برای انتخاب پزشک متخصص خواهید داشت.

علت سنگ کلیه در کودکان زیر یک سال چیست؟

سنگ کلیه در نوزادان نارس و کم وزن بیشتر دیده می شود. استفاده از دستگاه اکسیژن ساز و مصرف برخی داروها خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. خوب است بدانید که بین سنگ کلیه و شیرخشک همبستگی قوی وجود دارد. شیرخشک های حاوی ملامین خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان زیر یک سال افزایش می دهد. ملامین یک ماده شیمیایی آلی با نیتروژن زیاد است. این ماده سطح غیر واقعی پروتئین را در غذا نشان می دهد.

درمان سنگ کلیه در کودکان چگونه است؟

بسته به نوع سنگ و اندازه آن، متخصص پزشکی یک روش درمانی را پیشنهاد می کند:

نوشیدن مایعات

اگر سنگ کوچک است، به بیمار توصیه می شود که مایعات بنوشد و به عنوان راه حل اول ورزش کند. به این ترتیب سنگ از طریق ادرار حرکت و دفع می شود. مقداری درد و خونریزی دور از ذهن نیست. پزشک همچنین نوشیدن مایعات را برای رقیق کردن ادرار و جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه توصیه می کند.

راه حل سنگ کلیه در کودکان

استفاده از محلول خوراکی پلی سیترات پتاسیم در درمان سنگ کلیه کودکان مورد توجه قرار می گیرد. در ابتدا مقدار دارو با توجه به وزن کودک تعیین خواهد شد، بنابراین برای هر کیلوگرم یک میلی لیتر دارو مصرف می شود. سپس با اندازه گیری سطح PH ادرار، مقدار دارو افزایش می یابد.

برای رزرو نوبت با بهترین پزشک کلیه در تهران می توانید از خدمات آنلاین کلینیک سلامت استفاده کنید. درمانکده مرکز درمانی نیست اما با پزشکان متخصص از سراسر استان تهران همکاری می کند. با مراجعه به سایت این مجموعه می توانید به راحتی با پزشک متخصص آنلاین وقت ملاقات بگیرید.

سنگ کلیه در کودکان

در این تکنیک از امواج صوتی برای شکستن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می شود. سپس سنگ های کوچک از ادرار خارج می شوند. این روش درمانی درد متوسطی دارد و بین 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.

جراحی سنگ کلیه

گاهی اوقات سنگ کلیه به قدری بزرگ است که مجرای ادرار را مسدود کرده و باعث عفونت مجاری ادراری می شود. معمولا برای برداشتن این سنگ ها از جراحی استفاده می شود. جراحی را می توان به صورت یورتروسکوپی، از راه پوست و جراحی باز انجام داد.

اورتروسکوپی

این تکنیک از یک دوربین خوب و یک ابزار سبدی شکل برای مکان یابی و برداشتن سنگ ها استفاده می کند. دوربین ها و ابزار پزشکی از طریق مثانه و مجاری ادراری به کلیه ها هدایت می شوند. اگر سنگ ها بزرگ باشند ابتدا با لیزر به قطعات کوچکتر خرد می شوند. این عمل نیازی به بستری ندارد و بیمار در همان روز مرخص می شود.

جراحی PCNL از راه پوست برای سنگ کلیه

این تکنیک نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در آنجا برشی به اندازه یک سانتی متر در پوست کمر یا پهلو ایجاد می شود. دوربین ها و ابزار پزشکی از طریق این شکاف به سمت سنگ کلیه نشانه می روند. ابزار پزشکی به دلیل ظرفیت مکش می تواند سنگ را جدا کند. بنابراین، بیمار باید 2 یا 4 روز در بیمارستان بستری شود.

جراحی باز برای درمان سنگ کلیه

امروزه کمتر به استفاده از این روش توجه می شود. اگر سنگ کلیه بسیار بزرگ است و به سایر روش های درمانی پاسخ نمی دهد، جراحی باز به عنوان یک راه حل موثر پیشنهاد می شود.

چگونه می توانم به صورت آنلاین از متخصص اورولوژی وقت بگیرم؟

جهت رزرو آنلاین پزشک اورولوژی و سایر تخصص ها دکتر خون (انکولوژی) گزینه های زیادی برای شما دارد. استفاده از خدمات سلامت آنلاین درمانکده می تواند گزینه خوبی باشد. درمانکده پل ارتباطی پزشکان متخصص در سراسر استان تهران است. در صورت نیاز می توانید از خدمات معاینه کلینیک نیز استفاده کنید.