اخبار جامعه

راهکار کشورهای جهان در مقابله با موج گرما

خبر فوری/ خراسان رضوی امواج گرما در سراسر جهان مشکلاتی را ایجاد کرده است و به همین دلیل برخی از کشورها از اقداماتی برای کاهش دما استفاده می کنند که می تواند برای برخی دیگر آموزنده باشد.

به گفته Vifrom، برخی از کشورها مرخصی کارکنان پزشکی را در طول موج گرما به حالت تعلیق در می آورند. برخی دیگر سیستم های خنک کننده را بین افراد آسیب پذیر توزیع می کنند. ارائه هشدارهای اولیه در مورد دمای بالا به آنها کمک می کند تا خطرات را ارزیابی کنند و به آنها زمان می دهد تا آماده شوند. به همین ترتیب، رنگ آمیزی ساختمان ها به رنگ سفید و نصب پنل های خورشیدی در فضاهای عمومی نیز می تواند یک اقدام مفید باشد.

از آنجایی که گرم شدن کره زمین ناشی از استفاده از نفت، گاز و زغال سنگ موج های گرمای مرگبارتری ایجاد می کند، کشورهایی که اخیراً شاهد افزایش دما بوده اند، می توانند از استراتژی های کشورهای متحمل گرما برای یافتن راه هایی برای خنک ماندن استفاده کنند.

در موج گرما سفید فکر کنید

می دانیم که لباس های سفید در روزهای گرم خنک تر هستند. بنابراین استفاده از رنگ سفید و روشن در سقف خانه یا رنگ آمیزی سقف ها می تواند به کاهش گرمای داخل ساختمان کمک کند.

کارشناسان این حوزه تصریح کردند: در ساختمان های صنعتی در اندونزی از سقف های خنک استفاده می شود تا دمای داخلی حضور کارگران به میزان 10 درجه سانتی گراد (18 درجه فارنهایت) کاهش یابد.

علاوه بر این، در کشورهای معتدل آسیای جنوبی، مانند هند و بنگلادش، رنگ آمیزی سقف ها به رنگ سفید بسیار رایج شده است. به خصوص در محله هایی که بسیاری از ساکنان آن در تهیه تهویه مطبوع یا پرداخت قبوض برق خود با مشکل مواجه هستند.

حتی ممکن است زمان آن رسیده باشد که آسفالت سیاه را از بین ببریم. در بازی‌های المپیک تابستانی سال گذشته در توکیو، مسیر ماراتن با رنگ‌های روشن پوشیده شد تا دوندگان در دمای قابل تحملی قرار بگیرند. لس آنجلس نیز با رنگ سفید خیابان ها این آزمایش را انجام داده است.

به دنبال سایه باشید

همانطور که می دانیم، درجه حرارت در سایه خنک است. بنابراین افزودن خیمه شب بازی در فضاهای ورزشی و میادین عمومی و همچنین ایجاد پارک ها، خیابان ها و مسیرهای سایه دار می تواند به مردم در انجام فعالیت های روزمره کمک کند. کلمبیا سیستمی از راهروهای سبز ایجاد کرده است تا اطمینان حاصل شود که بسیاری از ساکنان این کشور می توانند با پای پیاده یا با دوچرخه به مقصد خود برسند، عمدتاً در سایه طبیعی.

یک یخچال ارزان قیمت را امتحان کنید

در کشورهایی که به امواج گرما عادت ندارند، تعداد کمی از مردم تهویه مطبوع دارند. برای کسانی که بودجه کمی دارند، استفاده از دستگاه های خنک کننده دیگر نیز می تواند گران باشد، اما گزینه های کاهش حرارت کم هزینه زیادی وجود دارد که از اثرات خنک کننده آب بهره می برند.

با افزایش دمای جهانی، تبرید به طور فزاینده ای به عنوان یک خدمت ضروری برای سلامت و ایمنی شناخته می شود. در شهر نیویورک، مقامات شهری با توزیع سیستم های سرمایشی بین سالمندان کم درآمد به موج گرمای فزاینده واکنش نشان داده اند. شهرداری همچنین از دولت ایالتی می خواهد که برای پرداخت قبوض تابستانی به فقیرترین خانواده ها کمک مالی کند.

از سوی دیگر، برلین یک برنامه کمک حرارتی برای ساکنان بی خانمان راه اندازی کرده است که با ارائه دوش، کرم ضد آفتاب و نوشیدنی های رایگان به ایمن نگه داشتن کسانی که در خیابان هستند کمک می کند.

سالمندان، افراد بسیار جوان، و همچنین شهروندانی که مشکلات سلامتی یا ناتوانی دارند، می توانند در برابر مشکلات بهداشتی مرتبط با گرما آسیب پذیرتر باشند. به همین ترتیب، ساکنان جوامع درون شهری با دسترسی کمی به پارک ها یا سایر فضاهای خنک ممکن است آسیب پذیر باشند. در برخی از شهرهای استرالیا، کارکنان صلیب سرخ در روزهای گرم با افراد آسیب پذیر تماس می گیرند و در صورت بی پاسخ ماندن تماس، خدمات اورژانسی اعزام می شوند.

در برخی از مناطق بسیار گرم از جمله برخی از شهرهای هند، تعطیلات کارکنان پزشکی به دلیل موج گرما کوتاه شده است. همزمان، شهرهای اسپانیا در حال اجرای آزمایشی برای ارسال آمبولانس برای مقابله سریع با موارد گرمازدگی هستند.

امواج گرما همچنین می تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد. به خصوص اگر مردم نتوانند بخوابند. این موضوع می تواند منجر به افزایش حوادث محل کار و خشونت خانگی شود.

برخی از کارشناسان پیشنهاد کرده اند که هشدار در مورد امواج گرما، همانطور که در مورد طوفان ها انجام می شود، می تواند به افزایش آگاهی عمومی در مورد بلایای احتمالی کمک کند.

انتهای پیام