اخبار سلامت

برای افرایش طول عمر دو دقیقه ورزش شدید کافی است

طبق تحقیقات جدید، تنها دو دقیقه فعالیت بدنی شدید – در مجموع 15 دقیقه در هفته – با کاهش خطر مرگ، سرطان و بیماری قلبی مرتبط است.

این مطالعه نشان می دهد که مقادیر نسبتاً کم فعالیت بدنی شدید هفتگی می تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم می تواند خطر ابتلا به برخی بیماری های مزمن مانند سرطان و بیماری های قلبی را کاهش دهد. با این حال، تحقیقات جدید بر شدت و مدت ورزش مورد نیاز برای به دست آوردن مزایای سلامتی در افراد متمرکز است.

برای این مطالعه، محققان 71893 بزرگسال را بدون شواهدی از بیماری قلبی عروقی یا سرطان ثبت نام کردند.

محققان ارتباط بین میزان و دفعات فعالیت بدنی شدید با مرگ (به هر دلیلی، بیماری قلبی عروقی و سرطان) و بروز بیماری های قلبی عروقی و سرطان را بررسی کردند.

برای درک تفاوت بین فعالیت بدنی متوسط ​​و فعالیت بدنی شدید، محققان فعالیت بدنی متوسط ​​را به عنوان تمرینی تعریف کردند که ضربان قلب را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد، اما لزوماً افراد را از نفس نمی‌کشد.

با این حال، فعالیت بدنی شدید احتمالاً ضربان قلب را افزایش می دهد و افراد معمولاً باید هنگام صحبت کردن نفس بکشند. نمونه هایی از فعالیت بدنی شدید شامل دویدن، شنا یا دوچرخه سواری با سرعت زیاد است.

محققان دریافتند که خطر تمام پیامدهای نامطلوب تحت بررسی با افزایش میزان و فراوانی شرکت در فعالیت بدنی شدید کاهش می یابد.

برای مثال، شرکت‌کنندگانی که هیچ فعالیت بدنی شدیدی نداشتند، 4 درصد افزایش خطر مرگ در طی پنج سال داشتند. این خطر با کمتر از 10 دقیقه فعالیت شدید در هفته به 2 درصد و با 60 دقیقه یا بیشتر به 1 درصد کاهش یافت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان