اخبار سلامت

روزانه چقدر مایعات بنوشیم؟ – خبر فوری

این نوشیدنی بخش مهمی از نیاز روزانه بدن به مایعات برای متابولیسم را تامین می کند. همانطور که انتخاب یک نوشیدنی مفید و مقوی تاثیر خوبی بر سلامت فرد دارد، بی دقتی در انتخاب آن نیز می تواند سلامتی را به خطر بیندازد.

به گزارش خبر فوری،نوع نوشیدنی باید با توجه به آب و هوا انتخاب شود. زیرا مصرف این مواد در تغییر دمای پوست نیز تاثیر دارد زیرا نوشیدنی داغ باعث افزایش جریان خون در زیر پوست و در نتیجه احساس گرما در فرد می شود. عکس این عمل هنگام نوشیدن نوشیدنی های سرد اتفاق می افتد. استفاده از آب میوه ها و سبزیجات تازه و تازه روح را پرانرژی و بدن را تقویت می کند.

لازم به ذکر است که در نوزاد مقدار کل آب بدن به 75 درصد وزن بدن می رسد اما این مقدار تا سنین بالا کاهش می یابد. با چاقی، درصد آب در بدن به 45 درصد کاهش می یابد.

به گزارش دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، توصیه های کلی برای مصرف مایعات با توجه به موقعیت، جنسیت و وضعیت سلامت افراد به شرح زیر است:

– مصرف روزانه هشت لیوان مایع ترجیحا آب به بزرگسالان توصیه می شود.

– نیاز روزانه مردان به مایعات یک لیتر بیشتر از زنان است.

– مادران شیرده برای تامین آب بدن و تولید شیر به حدود 1 تا 0.75 لیتر مایع بیشتر نسبت به سایر زنان نیاز دارند.

– برای افراد بالای 55 سال، نوشیدن مایعات کافی مهم است. این گروه سنی به دلایل مختلفی از جمله کاهش تشنگی، کاهش عملکرد قلب و کلیه، کاهش فعالیت بدنی و مصرف مواد مخدر بیشتر مستعد عدم تعادل آب و الکترولیت در بدن خود هستند.

– در زنان باردار بر قطع یا محدود کردن مصرف برخی نوشیدنی ها از جمله قهوه، چای، نوشابه های گازدار و سایر نوشیدنی های حاوی کافئین تاکید شده و آب به عنوان بهترین نوشیدنی در نظر گرفته شده است. همچنین در صورت تهوع صبحگاهی مصرف مایعات بین وعده های غذایی و نه همراه غذا توصیه می شود.

– در صورت یبوست ناشی از کاهش حرکت دستگاه گوارش، مصرف مقادیر زیاد مایعات مانند آب یا آب میوه طبیعی همراه با غذاهای پرفیبر مانند نان هسته دار، حبوبات و غلات توصیه می شود. به تنظیم حرکات روده کمک می کند.

– نوشیدنی های رژیمی در حال حاضر در بازارهای سراسر جهان موجود است و مورد استقبال عموم به ویژه افراد چاق قرار گرفته است. نوشیدنی های رژیمی حاوی شیرین کننده های مصنوعی هستند و می توانند برای مادران باردار، افراد مبتلا به فنیل کتونوری و افرادی که عادت به مصرف مکرر این نوشیدنی ها دارند، خطرناک باشد. به نحوی که خطر زایمان زودرس را در زنان باردار افزایش دهد. از طرفی مصرف نوشابه های گازدار نه تنها باعث کاهش وزن می شود، بلکه به دلیل تحریک اشتها باعث افزایش وزن نیز می شود. افراد اغلب به اشتباه نوشیدنی های رژیمی را برای رعایت رژیم لاغری مصرف می کنند، یعنی برای کاهش وزن یا پیشگیری از چاقی به جای نوشابه های معمولی، نوشابه های رژیمی می نوشند و علت اصلی چاقی، نوع، مقدار و نوع نوشابه نیست. رژیم غذایی مردم..

به عبارت دیگر شما نمی توانید هر نوع و مقدار غذایی مصرف کنید و ادعا کنید که به صرف مصرف نوشابه رژیمی منجر به چاقی نمی شود. بنابراین باید توجه داشت که جایگزینی نوشابه رژیمی گزینه مناسبی برای پیشگیری و کنترل چاقی نیست.

– افرادی که فعالیت بدنی شدیدی دارند یا در معرض هوای گرم هستند باید مایعات بیشتری مصرف کنند.

– مصرف مایعات نیز به ویژه در افراد بالای 55 سال مورد تاکید است. برای افراد مسن، مصرف حداقل شش لیوان مایعات در روز برای هیدراته نگه داشتن بدن ضروری است. در واقع با وجود نیاز واقعی به مایعات، این افراد کمتر احساس تشنگی می کنند و در نتیجه بیشتر مستعد کم آبی بدن و یبوست هستند.

– به طور کلی آب بهترین نوشیدنی است و باید اکثریت مایعات ما را تشکیل دهد. نوشابه‌ها، شربت‌ها و آب‌میوه‌های صنعتی قند زیادی دارند و ویتامین‌ها و مواد معدنی کمی دارند. به عبارت دیگر، انرژی زیادی دارند و در عین حال به ندرت حاوی مواد مغذی هستند. چای و قهوه نیز می توانند مقداری مایعات بدن را تامین کنند، اما کافئین موجود در آنها اثر ادرارآوری دارد و می تواند باعث کم آبی بدن شود. به همین دلیل استفاده از آب به عنوان بهترین نوشیدنی در موارد کم آبی و نیاز به نوشیدن مایعات توصیه می شود.

– توجه به خصوصیات ادراری که هر روز ترشح می شود راهی برای اطمینان از کافی بودن مایعات روزانه است. ادرار باید حجیم، شفاف و بدون بو باشد.

– تعداد کالری نوشیدنی ها بسیار متفاوت است. مصرف روزانه برخی از نوشیدنی ها مانند آب میوه های صنعتی و نوشابه های گازدار و کالری به دست آمده از طریق این نوشیدنی ها زیاد است. برخی از نوشیدنی ها مانند شیر کم چرب یا بدون چربی، کره یا آب میوه تازه (طبیعی)، حاوی ریزمغذی های ضروری همراه با کالری هستند. آب و سایر نوشیدنی های شیرین نشده مانند چای و قهوه می توانند مقداری از مایعات مورد نیاز بدن را تامین کنند و کالری اضافی ندارند. همچنین برای محدود کردن کالری و داشتن وزن متعادل و مناسب، نوشیدن آب و سایر نوشیدنی های بدون کالری توصیه می شود.

انتهای پیام