اخبار سلامت

افزایش احتمال ورود موج جدید کرونا به ایران

بر اساس گزارش شفاف، پدرام پاک آیین گفت: تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا در کشورمان در 13 روز گذشته به صفر رسید، آمریکا، فرانسه و آلمان سه رقمی فوت کردند. بنابراین، بین 14 تا 20 دسامبر، تعداد افراد آلوده به سویه های جدید BQ1 و BA5 کرونا در ایالات متحده 50٪، در ژاپن 13٪، در کره جنوبی 13٪ و 13٪ بود. فرانسه 5 درصد و برزیل سه درصد بیشتر از هفته قبل. به همین ترتیب در کشورهای افغانستان، آفریقای جنوبی، آذربایجان، آرژانتین و برزیل روند افزایشی در تعداد مبتلایان به کرونا مشاهده شده است.

وی با اشاره به روند نزولی ابتلا به کرونا در کشورهای ایران و هند گفت: در کشورهای ترکیه و روسیه آمار تعداد مبتلایان نسبت به هفته های گذشته روندی مشابه داشته و ثابت مانده است.

وی ادامه داد: معمولا یک ماه پس از انتشار سویه های جدید کرونا در اروپا، این سویه ها در ایران مشاهده می شد، اما سویه جدید BQ1 هنوز در ایران دیده نشده است. اما با توجه به روند افزایشی بیماران کرونایی در جهان، احتمال موج جدید کرونا در کشور با برجستگی های جدید Omicron در زمستان امسال افزایش یافته است.

وی همچنین گفت: با این همه، کرونا در ایران و هیچ جای دنیا تمام نشده است. کرونا در ایران وجود دارد و با همکاری مردم و مدیریت تامین واکسن روند نزولی را طی کرده است که ناشی از همکاری مردم، رفع مشکلات بهداشتی و تجویز 156 میلیون دوز است. واکسن در کشور

وی تاکید کرد: وزارت بهداشت از مردم می‌خواهد سالی یک‌بار واکسن کرونا تزریق کنند و اگر امسال واکسن کرونا تزریق نکرده است حتماً این کار را انجام دهد. همچنین بر اساس آخرین تاییدیه کمیته ملی واکسیناسیون کرونا، به تمامی افراد بالای 18 سال که بیماری زمینه‌ای دارند و آخرین واکسیناسیون خود را شش ماه پیش انجام داده‌اند اکیداً توصیه می‌شود در اسرع وقت دوز تقویت کننده را مصرف کنند.

به گزارش وبدا، وی گفت: متاسفانه مراجعات روزانه برای واکسیناسیون زیر 5 هزار نفر است و کافی نیست و بر همین اساس از رسانه ها و مردم می خواهیم که موضوع واکسیناسیون را جدی بگیرند. بر اساس توصیه های کارشناسان، استفاده از ماسک برای افرادی که علائم سرماخوردگی یا بیماری های تنفسی دارند و برای سایر افراد حداقل در فضاهای بسته و فشرده استفاده از ماسک توصیه می شود.