اخبار جامعه

چه فعالیت‌هایی موجب افزایش سطح دوپامین در بدن می شوند؟

دوپامین یک ماده شیمیایی مغز و انتقال دهنده عصبی است که به شما کمک می کند احساس شادی کنید.

به گزارش خبر فوری، مغز از طریق فعالیت ها و رفتارهای خاصی که بسیاری از آنها را هر روز انجام می دهید، دوپامین ترشح می کند. وقتی دوپامین به مقدار زیاد آزاد می شود، احساس لذت ایجاد می کند و مرکز پاداش مغز را فعال می کند.

این هورمون می خواهد رفتارهای خاصی را تکرار کند و آنها را به عادت تبدیل کند، چه سالم باشند و چه نباشند، مانند مصرف مواد یا سیگار کشیدن.

این کمک می کند که بدانید چه زمانی دوپامین آزاد می شود و چه زمانی می توانید انتظار کمی در خلق و خوی خود داشته باشید.

در زیر به برخی از این فعالیت ها به نقل از مدیکال اکسپرس اشاره می کنیم:

* خوردن

دوپامین نقش مهمی در ایجاد انگیزه، توجه، تنظیم حرکات و رفتار بدن دارد، اما مهمترین اثر آن احساس لذت و رضایت است. هر فعالیتی که برای بهزیستی و بقای ما ضروری است شامل ترشح دوپامین است. برخی مطالعات نشان می دهد که خوردن غذا دو بار دوپامین آزاد می کند: اول زمانی که غذا خورده می شود و سپس زمانی که غذا در معده است.

* آب آشامیدنی

وقتی تشنه هستید، یک لیوان آب قطعاً مانند یک پاداش است، بنابراین جای تعجب نیست که نوشیدن آب باعث ترشح دوپامین در مغز می شود، اما نوشیدن آب همیشه دوپامین ترشح نمی کند. این اتفاق زمانی می افتد که شما واقعا تشنه هستید و به آب نیاز دارید، مانند بعد از یک تمرین سخت یا در یک روز گرم.

* سرگرمی

به گفته کارشناسان، انجام فعالیت هایی که باعث افزایش رفاه می شود مانند یوگا، ورزش، بازی و غیره. می تواند به ترشح دوپامین در مغز کمک کند. بهبود خلق و خوی را می توان پس از 10 دقیقه فعالیت هوازی مشاهده کرد، اما معمولاً پس از حداقل 20 دقیقه به اوج خود می رسد.

* نور خورشید را دریافت کنید

اختلال عاطفی فصلی (SAD) وضعیتی است که در آن افراد وقتی در زمستان به اندازه کافی نور خورشید دریافت نمی کنند، احساس غمگینی یا افسردگی می کنند. به خوبی ثابت شده است که دوره‌های کوتاه‌تر قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند سطوح انتقال‌دهنده‌های عصبی تقویت‌کننده خلق و خو، از جمله دوپامین را کاهش دهد و قرار گرفتن در معرض نور خورشید را افزایش دهد.

انتهای پیام