اخبار سلامت

بیشترین آمار ابتلا در موج هشتم کرونا مربوط به هفته اول بهمن خواهد بود

معاون وزیر بهداشت با اشاره به موج هشتم ویروس کرونا در کشور با سویه‌های جدید گفت: بر اساس مدل‌سازی‌های انجام شده به نظر می‌رسد اوج این موج کمتر از پیک‌های قبلی باشد و پیش‌بینی می‌شود. . بیشترین میزان ابتلا مربوط به هفته اول بهمن خواهد بود.

به گزارش خبر فوری، معاون وزیر بهداشت درباره سویه جدید ویروس کرونا گفت: رفتار ویروس ها به دلیل گردش و انتقال از فردی به فرد دیگر جهش یافته است و این روال طبیعی است. زیر ولتاژهای جدید BQ1 و XBB از زیر ولتاژهای Omicron هستند. این دو جهش موج جدیدی را در اکثر کشورهای جهان ایجاد کرده است. آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا و آسیای شرقی از جمله ژاپن، چین و هنگ کنگ به شدت تحت تاثیر این دو زیرسویه قرار دارند، البته این کشورها اکنون از اوج موج عبور کرده اند و روند آلودگی رو به کاهش است.

دکتر کریمی گفت: از آنجایی که قطر در کشورهای همسایه ما جام جهانی را جشن می گیرد، درگیری های قابل توجهی به وجود آمده است. در ایران این موج در واقع از چند روز پیش آغاز شده و به طور رسمی اعلام شد.

وی ادامه داد: بر اساس مدل سازی های انجام شده به نظر می رسد پیک موج کمتر از پیک های قبلی است. پیش بینی ما این است که بیشترین موارد مربوط به هفته اول بهمن ماه باشد. اگر حدود 80 درصد از افراد ماسک زده را مشاهده کنید، اوج این موج کمتر از نصف آن چیزی است که پیش بینی شده بود.

کریمی افزود: بروز و شدت بیماری در این موج نسبت به موج های قبلی ضعیف تر است، اما سرایت این زیرگروه نسبت به زیرگروه های دیگر بیشتر است.

وی در خصوص علائم این بیماری گفت: علائم بیماری به نظر شبیه سویه قبلی است و معمولاً خفیف بوده و برای افراد عادی شبیه سرماخوردگی است. با این حال، بیماری های زمینه ای، قلبی، تنفسی، کلیوی، نقص ایمنی و افراد مسن باید بسیار مراقب باشند. افراد عادی نیز باید از دستورالعمل های بهداشتی پیروی کنند زیرا می توانند ناقل بیماری باشند.

وی افزود: سال گذشته واکسیناسیون در سراسر کشور به خوبی انجام شد اما نگرانی ما این است که زمان از انجام واکسیناسیون گذشته است. اگر بیش از 6 ماه از آخرین تزریق واکسن گذشته باشد، ایمنی کاهش می یابد و لازم است دوباره تزریق شود. افرادی که هنوز واکسن را دریافت نکرده اند باید دو دوز استاندارد تزریق کنند تا ایمن باشند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: اطلاع رسانی در مورد رعایت دستورالعمل های بهداشتی موضوع مهمی است و نباید از آن غافل شد. استفاده از ماسک مهمترین روش پیشگیری است.

وی افزود: در 10 روز گذشته تمامی مراکز درمانی به حالت آماده باش درآمده و همه با تمام توان در خدمت رسانی به مردم هستند. امروزه یک درصد تخت های ما را افراد مبتلا به بیماری های تنفسی اشغال کرده اند و از نظر ظرفیت تخت بیمارستانی ظرفیت ما بسیار بالاست.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: این موج نسبت به موج هفتم که در تابستان اتفاق افتاد ضعیف تر است و انشاالله مرگ و میر سه رقمی نداشته باشیم. اما برای مقابله با یک مشکل غیرمنتظره باید دستورالعمل های بهداشتی را دنبال کنیم.

کریمی تاکید کرد: نوبت اول و دوم واکسن باید به افراد بالای 5 سال، نوبت سوم به افراد بالای 18 سال و افرادی که بیش از 6 ماه مبتلا شده اند تزریق شود. از ماسک استفاده کنید. فاصله گذاری اجتماعی باید رعایت شود تا انشالله با کمترین آسیب بر این موج جدید غلبه کنیم.

معاون درمان وزارت بهداشت درباره اقدامات انجام شده در حوزه درمان گفت: در سال گذشته 10 هزار و 800 تخت در بیمارستان های کشور توزیع و تامین شد و اولویت با مناطق نیازمند بود.

کریمی افزود: در حال حاضر حدود 155 هزار تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد. سرانه تخت در حدود 1.8 تخت به ازای هر هزار نفر است که در استان های مختلف متفاوت است. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تلاش ما بر این است که در سال آینده 9 هزار تخت بیمارستانی به ناوگان درمانی کشور اضافه و به درستی توزیع شود.

وی بیان کرد: همچنین در دو هفته گذشته حدود 2200 نیروی متخصص سهمیه آزاد و در مجموع 2800 نیروی متخصص با سایر سهمیه ها از جمله سهمیه عدالت آموزشی عمدتاً در مناطق محروم توزیع شدند. همچنین در آن توزیع سعی کرد به همکاران خانمی که در شهر خود دارای فرزند هستند خدمات رسانی کند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: بازنگری در سقف موثر، بازنگری در طرح قاصدک و پله ها، نزدیک شدن تعرفه عمومی و خصوصی به 88 درصد از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بود و از دیگر اقدامات اساسی بود. که گرفته شده، انشاءالله امسال هم دقیقاً همینطور خواهد بود.» خواهد بود.

وی افزود: برای بخش خصوصی مجوزهای کسب و کار نیز تسهیل شده است، قبلاً موانعی برای ساخت بیمارستان و درمانگاه وجود داشت، اکنون این موانع برطرف شده و بخش خصوصی می تواند به راحتی سرمایه گذاری کند.

کریمی افزود: تعرفه های خدمات پرستاری پس از چندین سال انجام شد که البته پرداخت ها محاسبه و پس از آن بر اساس تعرفه های مصوب محاسبه و انجام می شود.

وی گفت: سال گذشته نسخه نویسی الکترونیکی انجام شد و اکنون به مرحله خوبی رسیده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: اقدامات خوبی انجام شده و تلاش شده تا شرایط بهتری برای ارائه خدمات فراهم شود. همه این اقدامات پیرو رویکرد وزارت بهداشت است که عدالت و تعالی نظام سلامت است.

کریمی تاکید کرد: اقدامات خوبی در حوزه سلامت انجام شده است. بیش از 2000 پروژه بهداشتی تا جولای سال آینده تکمیل خواهد شد. خرید آمبولانس برای شهرها و شهرهای زیر 20 هزار نفر به سرعت در حال انجام است.

به گزارش وبدا، معاون وزیر بهداشت ادامه داد: جریمه ها فشار زیادی را وارد می کند. زمانی که بانک تحریم می شود، خرید آن تقریبا غیرممکن است، بنابراین خرید و واردات تجهیزات پزشکی با مشکلات زیادی همراه است. تا به امروز سعی کرده ایم امکانات لازم را فراهم کنیم. تقریباً 80 دستگاه ام آر آی به مراکز درمانی که فاقد چنین دستگاهی هستند و یا دستگاه های مستهلک شده دارند با قیمتی در حدود 40 هزار میلیارد تومان برای هر دستگاه تحویل می شود.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از تجهیزات پزشکی در داخل کشور تولید می شود، گفت: این تجهیزات در فضای رقابتی از کیفیت خوبی برخوردار هستند. کیفیت در این زمینه بسیار مهم است. زیرا ارتباط مستقیمی با زندگی مردم دارد.

انتهای پیام