اخبار حوادث

تکمیل نصب ۵۰ شتاب‌نگار در اطراف گسل‌های تهران تا پایان سال

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از تکمیل نصب ۵۰ شتاب‌نگار تا پایان سال خبر داد.

به گزارش خبر فوری، علی نصیری در برنامه «تهران ۲۰» شبکه پنج سیما درباره تجهیزات پیش‌ هشدار زلزله اظهار کرد: سامانه هشدار سریع زلزله فناوری نوینی است در دنیا که مجموعه ۲۱ کشور روی این موضوع کار می‌کند و تنها هشت کشور آن را به سرانجام رساندند. یکی از اجزاهای آن سنسور یا شتاب‌نگار است. طی محاسباتی که توسط دانشمندان داخلی و اساتید دانشگاه انجام‌شده، تعداد ۵۰ شتاب‌نگار نیاز است که در اطراف گسل‌های تهران و نه در داخل شهر،  بلکه در بیرون از آن و در استان‌های مجاور نصب شود.

او ادامه داد: از بین این ۵۰ شتاب‌نگار تعداد چهار تا از آن را ژاپنی‌ها نصب کردند. در طول سالیان مختلف هم در سازمان ما ۲۲ شتاب‌نگار دیگر هم نصب شده و تعداد ۲۴ تا از این ۵۰ تا باقی مانده است که در همین دوره دو ساله مدیریت شهری به این کار موفق شدیم و امسال نصب ۵۰ شتاب‌نگار تکمیل خواهد شد. البته یک هزینه ۱۲۰ میلیارد تومانی توسط شهرداری تهران با کمک موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران انجام شده است. مسئول قانونی صدور هشدارهای سریع این موسسه است ولی چون در بودجه‌های دولتی کفاف نمی‌داد ما به عنوان مسئولیت اجتماعی آن را پذیرفتیم. امیدوارم تا پایان امسال نصب آن تمام شود.

گسل‌هایی هم در تهران وجود دارد که توان زلزله ۷/۲ ریشتر را دارند

وی افزود: در کنار آن یک سامانه مخابراتی هم وجود دارد که امواج زلزله یعنی موج اولیه و موج ثانویه را بررسی و بر اساس مقدار فاصله کانون زلزله تا شهر تهران عمل می‌کند. به عنوان نمونه اگر جایی مثل شهر فیروزکوه کانون زلزله باشد شاید ۳۰ ثانیه فرصت داشته باشیم و در جای دیگر مثل فشم ۳ ثانیه زمان داشته باشیم، تصور ما این است که یک عددی بین ۱۵ تا ۱۷ ثانیه میانگین آن است که این زودتر از وقوع زلزله اصلی که زلزله های بالای ۵/۵ ریشتر بوده که زلزله‌های مخربی هستند. وقتی یک زلزله مهم و مخربی در تهران رخ دهد ما باید این آمادگی را داشته باشیم. البته این ۸ تا ۱۵ ثانیه و زیر ۲۰ ثانیه در مرحله اول برای هشدار به عموم مردم نیست، بلکه بیشتر کارکرد آن برای دستگاه‌هایی است که به شکل اتوماتیک ثبت می‌شوند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز گفت: یک بخشی از سامانه بر عهده ماست. امیدوارم امسال بتوانیم به بهره‌برداری برسیم. بخش نرم‌افزاری سامانه هم بر عهده ما بوده و بخشی هم دست دستگاه‌هاست. مثلا باید این را در متروها نصب کنیم که قطارش یا باید از حرکت ایستاده یا کند شود. یا مثلا ژنراتورهای برق بیمارستان‌ها باید فعال شود و این بستگی به دستگاه‌ها دارد که تا چه میزان‌ آماده باشند.

نصیری ضمن اشاره به کارکرد این سامانه خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر هم که سامانه‌ها کامل نیست با کیفیت پایینی متوجه می‌شویم. زمانی که این سامانه افتتاح شود، رتبه نهم را در بین سایر کشورها به خود اختصاص خواهیم داد. بسیار تکنولوژی بالایی است و به شدت در کاهش تلفات و خسارات نقش دارد .

به گفته نصیری، مطالعات نشان داده که ۱۰ ثانیه زودتر متوجه شدن، ۴۰ درصد مرگ و میر و خسارات را کاهش می‌دهد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در پایان تاکید کرد: اگر بتوانیم این سامانه را بر روی هشدارهای تلفن همراه یا بلندگوها نصب کرده و یا حتی زیرنویس تلویزیون، اتفاق بسیار خوبی است. مردم باید بدانند که اگر کسی در طبقات بالایی یک برج هست در چند ثانیه فرصت ندارد که پایین بیاید بلکه باید در محل مناسب از قبل شناسایی شده، پناه بگیرد. یا فردی که در حال حرکت در خودرو است اگر در جایی که دیوار یا تیر چراع برق کنارش نیست، می‌تواند خودروی خود را متوقف کند.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات حوادث

نویسنده حوادث با توانایی انتقال احساسات و امواج رویدادها به خوانندگان هستم. از طریق زبان زنده و روان، مخاطبان را در قلب رویدادها قرار می‌دهم.