اخبار جامعه

دستگاه‌ها به فرآیند کاهش خطرپذیری کمک کنند

رئیس سازمان مدیریت بحران در پنجمین جلسه ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی پاسخ به بحران در سال ۱۴۰۲ تاکید کرد که دستگاه‌ها به فرایند پیشگیری و کاهش خطرپذیری کمک کنند.

به گزارش خبر فوری به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت بحران کشور، در این جلسه با تاکید بر هماهنگی همه‌جانبه دستگاه‌های مسئول به ویژه وزارت صمت، وزارت نیرو و وزارت نفت در حوزه مدیریت مصرف گاز در شرایط اضطراری؛ گزارشی از میزان تولید و مصرف مربوط به بخش های مختلف از جمله صنایع، کارخانه‌ها، مناطق مسکونی، کشاورزی، خدماتی و اداری توسط شرکت ملی گاز ایران ارائه شد. 

پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی نیز در این جلسه با تشریح عملکرد جمعیت در امدادرسانی به مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان بر لزوم تقویت ذخایر امدادی هلال احمر تاکید کرد و افزود: طی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مقرر شد با افزایش ظرفیت انبارها، اقلام غذایی و امکانات برپایی اسکان اضطراری، آمادگی لازم برای ارتقای تاب‌آوری جامعه در مقابل مخاطرات طبیعی ایجاد شود. 

محمدحسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر فرابخشی بودن مدیریت بحران در کشور گفت : دستگاه های موضوع ماده ۲ قانون مدیریت بحران با پیشنهادات خود در موضوعاتی که امکان وقوع بحران ها در سطوح مختلف ملی استانی وجود دارد، به فرآیند پیشگیری و کاهش خطرپذیری کمک کنند.

وی با اشاره به سیل اخیر جنوب استان سیستان و بلوچستان یادآور شد: در ۱۱ شهر جنوبی این استان ازجمله: سرباز، قصرقند، نیک‌شهر، فنوج، دشتیاری، چابهار، کنارک، زرآباد و… هرکدام بیش از ۵۰ میلی متر بارندگی داشتیم و در برخی مناطق مانند شارک این عدد به بیش از ۳۰۰ میلی متر می‌رسد که طبیعتا این حجم از بارش در کمتر ۷۲ ساعت نمی‌تواند از شرایان های اصلی منطقه خارج شوند و منجر به سرازیر شدن سیلاب و آب‌گرفتگی و محاصره شهرها و روستاها خواهد شد. 

دبیر ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی پاسخ  به بحران افزود: از دلایل آب‌گرفتگی می‌توان به کم بودن ارتفاع سازه‌های تجاری، مسکونی و زیرساختی نسبت به استاندارد ۱/۵ متری سطح تراز جغرافیایی و همچنین پائین بودن ضریب نفوذ آب در خاک منطقه اشاره کرد. 

 نامی یادآور شد: بارش‌های اخیر در منطقه سیستان بلوچستان با وجود وارد کردن خسارت به زیرساخت‌ها، هیچ گونه تلفات جانی نداشت؛ این در حالی بود که در کشور پاکستان که تقریبا نصف بارندگی استان سیستان و بلوچستان را داشت، بیش از ۴۸ کشته داشت.

وی اضافه کرد در کشور ما با وجود آمادگی های قبلی، بازدیدهای میدانی و اخطارهای به موقع و تلاش فرمانداران، بخشداران و دهیاران، امدادرسانی ها به خوبی انجام شد؛ به نحوی که تنها چند کشاورز در سیل اخیر در محاصره آب بودند که با قایق های امدادی نجات یافتند. 

 نامی به فضای سازی رسانه‌های بیگانه و معاند هم اشاره کرد و افزود: برخی با انتشار فیلم و عکس‌های منطقه بلوچستانِ پاکستان سعی داشتند که اذهان مردم را درگیر و نگران کنند که با هوشمندی و اطلاع رسانی دولت و رسانه‌ ملی و همچنین حضور میدانی ریاست محترم جمهور، وزیر محترم کشور و سایر مقامات لشکری و کشوری این امر مدیریت شد. 

 وی تصریح کرد: با صدور پیام امیدبخش رهبر معظم انقلاب اسلامی، شور مضاعفی در گروه های جهادی، دستگاه ها و کمک‌های مردمی ایجاد شد و اقلام امدادی به منطقه گسیل داده شد که به نوبه‌ خودم از توجه معظم له و ورود شایسته ایشان تشکر و قدرانی می‌کنم.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور به تلاش‌های علمی و تحقیقاتی برای پیشگیری از بحران های آینده خبر داد و گفت: با مطالعات و پژوهش‌های علمی راهکار هایی در خصوص کنترل سیلاب‌ها و بهره‌برداری از نزولات آسمانی که منشا خیر و برکت و خوشحالی مردم منطقه است، در دست اقدام داریم. 

 نامی در پایان به پر شدن سدهای منطقه اشاره کرد و گفت: سد خیرآباد که آب شهر نیکشهر و سد پیشین که آب مناطق دشتیاری و چابهار را تامین می‌کند و همچنین سد کهیر که سال گذشته توسط ریاست محترم جمهور افتتاح شد و سد زیر آباد؛ تاثیر بسیاری زیادی در کنترل سیلاب‌ها و ذخیره آب برای منطقه داشتند و پر شدن هوتک‌های متعدد از برکات این بارش های اخیر بود.

انتهای پیام

تیم خبری اجتماعی

پژوهشگر جامعه‌شناسی با تمرکز بر تحولات جمعیتی و تأثیر آنها بر ساختار اجتماعی.