اخبار فرهنگی

مجوز ۴۲۸۷ پرواز نوروزی از فرودگاه امام (ره) صادر شد

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) گفت: برای ایام نوروز از سوی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) برای ۴۲۸۷ پرواز مجوز صادر شده است اما پیش‌بینی می‌کنیم که ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ پرواز انجام شود.

به گزارش خبر فوری، سعید چلندری امروز در نشست خبری‌ به‌مناسبت ایام نوروز و ماه مبارک رمضان بیان کرد: فرودگاه سلام غیرعملیاتی و مسکوت مانده بود تا اینکه در دوره وزارت رستم قاسمی در دولت سیزدهم این ترمینال به‌عنوان ترمینال زیارتی مورد استفاده قرار گرفت. همچنین با حضور آقای بذرپاش به‌عنوان وزیر راه و شهرسازی فاز دو فرودگاه امام خمینی(ره) کلنگ‌زنی شد. عملیات فاز دو در سه جبهه کاری شروع شد و به موازات آن کارهای بسیار خوبی انجام شد. 

وی با اشاره میزان پیشرفت فاز دو گفت: فاز دو ساخت یک فرودگاه به وسعت ۱۰ برابر فرودگاه فعلی با امکانات جدید است. کل این پکیج حدود ۲.۵ میلیارد یورو هزینه در بر دارد. این پروژه در دو فاز تعریف شده شامل کارهای زودهنگام و دیرهنگام. در اقدامات زودهنگام اقدامات مربوط به باندها انجام شده است و باند جدیدی در قالب ارتقا تاکسی‌وی موازی با باند و سیستم هدایت و برقراری ارتباط و روشنایی باند تعریف شده است که اسفند ۱۴۰۳ به بهره‌برداری می‌رسد و باندهای شمالی و جنوبی هم در دست اقدام است. همچنین حدود ۹۱ میلیون یورو مکاتبات و کارهای مقدماتی و حدود ۲۰۰ میلیارد تومان تجهیز کارگاه از منابع شهر فرودگاهی انجام شده است. 

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) با اشاره به اقدامات در جهت توسعه پروازها بیان کرد: تمام تلاش‌ها برای ارائه خدمات مطلوب و مناسب در حد استانداردهای بین‌المللی در حال انجام است. در حال حاضر تاخیرات ما زیر ۲۰ دقیقه است. همچنین در بحث سرمایه‌گذاری با توجه به راه‌اندازی منطقه آزاد، در این دولت حدود ۲۴۰ هکتار به‌عنوان هسته پیشران تعریف شد و در محدوده ۱۰۷ هکتاری تا پایان فروردین ماه به اتمام می‌رسد. 

چلندری با اشاره به شفاف‌سازی قراردادها و درآمدها توضیح داد: درآمد فرودگاه در ابتدای ۱۴۰۱ حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان بود، اما امروز درآمدهای هوانوردی و غیرهوانوردی به ۴۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است و سال آینده بالای ۸۰۰۰ میلیارد تومان محقق می‌شود. 

مشکلات ارزی ارتباطی با شهر فرودگاهی نداشت

وی با اشاره به مشکلات دریافت ارز در فرودگاه امام خمینی (ره) در روزهای گذشته خبرساز شده بود، توضیح داد: این موضوع ارتباطی با شهر فرودگاهی نداشت اما رسانه‌ها انعکاس خوبی از همکاری شرکت فرودگاه‌ها و بانک داشتند که حیله و مکر دشمنان نظام را خنثی کرد. 

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) بیان کرد: برای ایام نوروز ۶۰۰۰ پرواز از سوی سازمان هواپیمایی کشوری درخواست شد که از سوی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) ۴۲۸۷ پرواز مجوز صادر شد. از این میزان ۳۴۱۸ پرواز برنامه‌ای باید انجام شوند و ۸۶۹ پرواز فوق‌العاده توافق شده است. البته ما آمادگی انجام ۵۰۰۰ پرواز را داریم اما پیش‌بینی می‌کنیم که ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ پرواز انجام شود. البته از آنجایی‌که پروازهای خارجی شامل تعرفه نرخ‌گذاری نمی‌شود، بیشتر شرکت‌های هواپیمایی تمایل دارند که به این پروازها بیایند.

فرودگاه مهرآباد امکان جمع شدن ندارد

چلندری با بیان اینکه در تمام دنیا فرودگاه‌های بین‌المللی پروازهای داخلی و خارجی را همزمان انجام می‌دهند، گفت: ظرفیت فرودگاه مهرآباد مشخص است و حدود ۱۷ میلیون مسافر را در سال پوشش می‌دهد. ترمینال ۱۰۰ هزار متری فرودگاه امام خمینی (ره) اگر ساخته شود، باید تعداد پروازها افزایش پیدا کند. تقاضا رو به افزایش است. اما فرودگاه مهرآباد امکان جمع شدن ندارد، زیرا پروازهای نظامی آنجا انجام می‌شود و یک سری پروازهای کوتاه‌مدت ازجمله اصفهان یاسوج سنندج ‌در این فرودگاه انجام می‌شود. 

وی ادامه داد: اما برای چهار سال آینده قطعا در یک‌سری پروازهای پهن‌پیکر از سوی شرکت‌ها درخواست می‌شود که به فرودگاه امام خمینی(ره) بیاید. البته الان شرایط مهیا نیست. اما در صورتی که ترمینال۱۰۰ هزار متری ساخته شود و ۱۰۰ هزار متر از یک ترمینال دیگر به پروازهای داخلی اختصاص پیدا ‌کند، بخشی از پروازهای داخلی به فرودگاه امام خمینی(ره) متصل می‌شود. از طرفی سال جاری حدود ۸۰ فروند وارد کشور شد و اگر ظرفیت پروازها افزایش پیدا کند، بخشی از این پروازها باید به فرودگاه امام خمینی (ره) منتقل شود.

ادامه دارد

بخش فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.