اخبار جامعه

۴ ادویه مفید برای سیستم ایمنی بدن

با سردتر شدن هوا و به ویژه پس از تجربه نسبتاً طولانی اپیدمی کرونا در سراسر جهان، تقویت ایمنی برای بسیاری از ما بیش از هر زمان دیگری مهم شده است.

به گزارش خبر فوری، کارشناسان می گویند: خوشبختانه راه تقویت سیستم ایمنی بدن نه گران است و نه پیچیده.

آنها تاکید می کنند که بهترین توصیه برای تقویت سیستم ایمنی، انتخاب غذای مناسب در کنار سبک زندگی سالم است.

به گزارش مجله «Everyday Health»، قرن هاست که گیاهان و ادویه ها در بسیاری از نقاط جهان مورد استفاده دارویی قرار می گیرند و می توانند یکی از قدرتمندترین ابزارهای غذایی برای بهبود سیستم ایمنی بدن باشند.

زردچوبه

این گونه دارای سابقه طولانی استفاده در طب باستان هند به عنوان درمان بیماری های التهابی است. استرس اکسیداتیو پدیده ای است که در اثر عدم تعادل بین رادیکال های آزاد (مولکول های ناپایدار که اغلب توسط آلاینده های محیطی ایجاد می شوند) و آنتی اکسیدان ها (مولکول هایی که رادیکال های آزاد را خنثی می کنند) ایجاد می شود. کورکومین، ترکیب فعال اولیه در زردچوبه، دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است و نشانگرهای استرس اکسیداتیو را بهبود می بخشد. زردچوبه در حضور برخی چربی ها و پیپرین، ترکیبی که در فلفل سیاه یافت می شود، بهتر جذب می شود.

زنجبیل

قرن هاست که مردم برای درمان سردرد، سرماخوردگی، حالت تهوع و استفراغ به این ادویه تند روی آورده اند. در مطالعه ای که در مجله تخصصی «Ethnopharmacology» منتشر شد، مصرف زنجبیل تازه برای مقابله با ویروس سنسیشیال تنفسی انسان (RSV)، یک ویروس تنفسی رایج که باعث علائم خفیف شبیه سرماخوردگی می شود. ترکیبات موجود در زنجبیل به نام های «جینجرول» و «شوگاول» دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و تسکین دهنده درد هستند و این ترکیبات به تقویت سیستم دفاعی بدن کمک می کنند.

دارچین

مطالعات تغذیه ای نیز نشان داده است که دارچین دارای خواص آنتی اکسیدانی زیادی است. این گونه دارای خواص ضد قارچی، ضد باکتریایی و ضد التهابی است. «سینامالدئید»، یکی از ترکیبات فعال اصلی دارچین، دارای اثرات ضد التهابی قوی است. این ترکیب می تواند از رشد باکتری لیستریا جلوگیری کند.

فلفل قرمز

ممکن است پاپریکا را با سلامت سیستم ایمنی مرتبط نکنید، اما این ادویه سرشار از ترکیبات مفیدی مانند ویتامین C و A است. ویتامین C (اسید اسکوربیک) یک آنتی اکسیدان است که به محافظت از بدن در برابر رادیکال های آزاد کمک می کند. طبق مطالعه ای که در مجله Nutrients منتشر شده است، این ویتامین به حفظ سلامت سلول های ایمنی شما کمک می کند. در همین حال، ویتامین A به تنظیم پاسخ های ایمنی کمک می کند. علاوه بر این، کپسایسین، ترکیبی که به فلفل ها حرارت می دهد، می تواند درد و التهاب را نیز تسکین دهد.

انتهای پیام