اخبار جامعهکسب و کار خبر فوری

مهاجرت به نروژ شرایط و هزینه های مهاجرت [2023]

مهاجرت نروژ

نروژ کشوری کوهستانی و عضو پیمان شینگن با جمعیتی بالغ بر 5.200.000 نفر در سال 2022 است. کشور نروژ، در شمال غرب اروپا و جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. این کشور از شرق با کشور سوئد، از شمال شرق با فنلاند و روسیه دارای مرز مشترک است و همچنین از سه طرف به دریا راه دارد. وسعت یا مساحت کشور نروژ 385207 کیلومتر مربع می‌باشد. پایتخت کشور نروژ، شهر اسلو است. زبان رسمی مردم این کشور نروژی و سامی است. واحد پول کشور نروژ نیز کرون نروژی می‌باشد. نروژ، به عنوان بزرگ‌ترین کشور اروپایی تولید کننده نفت و گاز است. همچنین این کشور، از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی نیز جایگاه بسیار ویژه‌ای بعد از خاورمیانه دارد.

مهاجرت به نروژ ملک پور: کشور نروژ به علت کوهستانی بودن، دارای آب و هوایی بسیار سرد است و مردم این کشور 9 ماه از سال را شاهد برف و باران هستند. همچنین در این کشور به علت نزدیکی به قطب شمال، 6 ماه از سال به صورت کامل شب و 6 ماه دیگر به صورت کامل شب است. بنابراین شما با مهاجرت به نروژ، شرایطی کاملا متفاوت را تحربه خواهید کرد.

کشاورزی درکشور نروژ بسیار پررونق است و همین مسئله، کشور نروژ را به یکی از ثروتمند‌ترین کشور‌های جهان تبدیل کرده است. نروژ در کنار آمریکا، سوئیس و لوکزامبورگ از جمله کشورهایی است که دارای درآمد بالا برای افراد می‌باشد. از شهر‌های مهم نروژ می توان به اسلو، استاونگر، ترونهایم و … اشاره کرد.

شرایط و راههای مهاجرت به نروژ

روش‌‌های ‌قانون تابعیت و اقامت و راه‌های مهاجرت به نروژ و اخذ اقامت یا اخذ شهروندی این کشور در حوزه اسکاندیناوی چگونه است؟ آیا نوزاد تازه متولد شده در این کشور، از اتباع کشور محسوب می‌شود و می‌تواند تابعیت و اقامت کسب کند؟ چه مدت اقامت موقت در کشور منجر به اخذ تابعیت و اقامت دائم کشور نروژ می‌شود؟ آیا با ازدواج هم می‌توان تابعیت و اقامت کشور نروژ را به دست آورد؟ ممکن است پیش از مهاجرت به کشور نروژ، این سوالات ذهن شما را درگیر کرده باشد.

روش‌‌های معمول مهاجرت به کشور نروژ شامل مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، اقامت از طریق خرید ملک، مهاجرت در نروژ از طریق ازدواج، اقامت نروژ از طریق تولد فرزند و مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی است. در این مقاله شما با مباحثی نظیر راه‌ها و شرایط مهاجرت از طریق تولد فرزند یا ازدواج، مهاجرت از طریق تخصص یا خرید ملک آشنا خواهید شد. در این قسمت به بررسی راه‌های مهاجرت به نروژ و اخذ تابعیت و اقامت این کشور می‌پردازیم.

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور نروژ

اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری، یکی از روش‌های مهاجرت به نروژ است. کشور نروژ کشوری گران قیمت است؛ اما ثبات اقتصادی و سیاسی موجود در این کشور مانع از ضرر مالی هنگام سرمایه گذاری می‌شود. کشور نروژ عضو اتحادیه شینگن و اروپا است. بر اساس قوانین موجود در این دو اتحادیه، به سرمایه گذاران در کشور نروژ مزایای بسیار خوبی اعطا می‌شود. لذا سرمایه گذاری در این کشور، سود خالص است. با این وجود، بهتر است برای کاهش ریسک خطرات سرمایه گذاری ابتدا با وکلای مهاجرتی و متخصص در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی در خصوص سرمایه گذاری در نروژ مشورت نمایید.

مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه‌گذاری، به تنهایی روش‌های مختلفی دارد. این راه‌ها شامل: خرید ملک، ثبت شرکت، خرید اوراق قرضه دولتی و کارآفرینی می‌شوند. شما با توجه به قصد خود از سرمایه‌گذاری در نروژ باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. برخی از این موارد می‌توانند در نهایت به دریافت اقامت منجر شوند و برخی دیگر نیز ممکن است چنین قابلیتی را نداشته باشند. بنابراین پیش از اقدام برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، در ابتدا هدف خود را مشخص نمائید. این موارد را در بخش زیر به جزئیات بررسی خواهیم کرد:

خرید ملک

افراد خارجی که قصد سرمایه‌گذاری در نروژ با خرید ملک را دارند، این امکان برای آن‌ها کاملا فراهم بوده و بدون مانع است. خرید ملک در نروژ، امری است که هزینه‌های بالایی دارد، زیرا زندگی در نروژ نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمی هزینه‌بر است. با این وجود، درصد مالکیت مسکن در نروژ از کشورهای اروپایی دیگر حتی بیشتر نیز می‌باشد. قیمت هر واحد مسکونی در این کشور، حدودا 2000 دلار است. این قیمت برای حداقل خرید ملک در نظر گرفته شده است. در نظر داشته باشید که اگر می‌خواهید از طریق خرید ملک به اقامت نروژ برسید، باید به مدت حداقل 5 سال، مالکیت مسکن خود را حفظ کنید.

ثبت شرکت

ثبت شرکت در نروژ برای کسانی که قصد راه‌اندازی کسب و کاری جدید در این کشور را دارند، به چندین روش قابل انجام است. این روش‌ها شامل: ثبت شرکت مستقل، ثبت شرکت عمومی و ثبت شعبه جدید می‌باشند. هزینه ثبت شرکت مستقل و خصوصی از 3000 دلار آغاز می‌شود. این روش مخصوص افرادی است که اقدام به راه‌اندازی کسب و کارهای مختصر و کوچک‌تر دارند. اگر می‌خواهید شرکت بزرگ‌تری را افتتاح کنید، باید مبلغی نزدیک به 100.000 دلار را هزینه کنید. در این روش نیاز است تا حداقل نیمی از کارکنان شرکت شما، تابعیت نروژی داشته باشند. اگر در کشور خود شرکتی دارید و می‌خواهید برای آن در نروژ شعبه جدیدی افتتاح کنید، باید از طریق ثبت شعبه جدید اقدام کنید. در این صورت، شرکت شما در کشورتان باید در حال فعالیت باشد.

خرید اوراق قرضه دولتی

با خرید اوراق قرضه دولتی، شما می‌توانید تحت شرایطی به اقامت دائم کشور نروژ دست یابید!! برای خرید اوراق قرضه شما باید اجاره‌نامه‌ای رسمی را از دولت کشور نروژ در دست داشته باشید. خرید این اوراق دو روش دارد: با سرمایه بازگشتی و بدون سرمایه بازگشتی. در صورتی که با سرمایه بازگشتی را انتخاب کنید، باید حداقل 5 سال، نسبت به میزانی که اوراق را خریداری کرده‌اید، آن را به دولت نروژ بسپارید. پس از این مدت شما می‌توانید اقامت دائم خود را دریافت کنید؛ اما اگر بخواهید این 5 سال را حذف کنید و در همان ابتدا اقامت خود را دریافت کنید، دیگر سود سرمایه به شما تعلق نخواهد گرفت.

کارآفرینی

اگر قصد کارآفرینی در این کشور را دارید، باید در اولین مرحله طرح تجاری فعالیت خود را برای اداره تجارت نروژ ارسال کنید و از آن‌ها تاییدیه دریافت کنید. در صورتی که شما پس از دریافت ویزا و مهاجرت به نروژ، به مدت 3 سال در این کشور اقامت داشته باشید، می‌توانید اقامت دائم نروژ را اخذ کنید. برای کارآفرینی در نروژ و موفقیت در آن، بهتر است تا زمینه‌هایی را برگزینید که در این کشور بیشتر مد نظر هستند و امکان پیشرفت آن‌ها وجود دارد.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

در مدارس و دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است. شما می‌توانید در ادامه در خصوص تحصیل در کشور نروژ در مقاطع مختلف مطالبی را مطالعه کنید.

تحصیل در مدارس نروژ

افراد از سن 6 الی 16 سالگی، می‌توانند نسبت به مهاجرت به نروژ اقدام کرده و در مدارس این کشور مشغول به تحصیل شوند. دانش آموزان خارجی برای تحصیل در کشور نروژ باید دارای ویزای این کشور باشند. همچنین امکان تحصیل دانش آموزان زیر 18 سال در نروژ، بدون داشتن قیم قانونی وجود ندارد. بنابراین مدارس شبانه روزی این کشور، می‌توانند سرپرستی دانش آموزان را به عهده بگیرند. با توجه به اینکه کشور نروژ به پدر و مادر دانش آموز ویزای همراه ارائه نمی‌دهد، این کشور مقصد مناسبی برای تحصیل دانش اموزان نیست.

تحصیل در دانشگاههای نروژ

یک روش مهاجرت به نروژ، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. به ویژه بسیار پرطرفدار است. تحصیل رایگان، تدریس دروس به زبان انگلیسی، امکانات رفاهی و تحصیلی بسیار عالی از جمله مزایای تحصیل در کشور نروژ هستند. امکانات مذکور باعث شده‌‌‍‌اند که دانشگاه‌های کشور نروژ در سال‌های اخیر مورد استقبال درصد زیادی از دانشجویان ایرانی قرار بگیرند.

از طرفی شرایط جغرافیایی و آب و هوایی، این کشور، باعث شده است که دانشجویان تحصیل در این کشور را به عنوان پلی برای تحصیل مقاطع بالاتر و یافتن شغل مناسب در کشور‌هایی چون آمریکا، کانادا، انگلستان و غیره مدنظر داشته باشند. با ما همراه باشید تا شرایط تحصیل در دانشگاه‌های نروژ در مقاطع مختلف را برای شما شرح دهیم. قابل ذکر است که اقدام جهت اقامت دائم نروژ نیازمند به یک زمان سه ساله کار و زندگی در این کشور می‌باشد. بنابراین شما پس از هفت سال می‌توانید پاسپورت این کشور را دریافت نمایید و شهروند این کشور باشید.

شما پس از تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بایستی جهت پیدا کردن شغل مناسب در این کشور اقدام نمایید. در جریان باشید که تنها طول مدت تحصیل در مقطع دکتری جزو دوره سه ساله جهت اقدام برای اقامت در این کشور محسوب می‌شود و این یکی دیگر از بهترین مزایا برای دانشجویان دکتری نروژ به حساب می‌آید.

تحصیل در مقطع کارشناسی

دانشجویان بین المللی می‌توانند در مقطع کارشناسی در کشور نروژ به تحصیل بپردازند. رشته تحصیلی، بر اساس علاقه دانشجو تعیین می‌شود. زبان ارائه دروس در دانشگاه‌های کشور نروژ، زبان نروژی می‌باشد. بنابراین یکی از شروط اصلی تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های نروژ، داشتن مدرک زبان نروژی در سطح سه می‌باشد. همچنین دانشجویان فاقد این مدرک، بایستی یک سال پیش از شروع دروس اصلی دانشگاه به آموزش زبان نروژی بپردازند.

شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور نروژ در مقطع لیسانس، باید درخواست خود را به چند دانشگاه ارسال کنید. پس از تایید از طرف یکی از این دانشگاه‌ها، شما موظف به ارسال مدارک خود برای دانشگاه مذکور هستید. در صورت طی کردن موفقیت آمیز موارد مذکور، شما می‌توانید جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور نروژ اقدام نمایید. طول دوره تحصیل کارشناسی در این کشور، سه سال می‌باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

اولین مزیت و ویژگی بسیار خوب تحصیل کارشناسی ارشد در کشور نروژ، تحصیل رایگان در این کشور است. تنوع رشته برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ بسیار زیاد است. شما باید برای کاهش ریسک در رشته مرتبط با رشته دوره کارشناسی خود به تحصیل بپردازید. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نروژ در اکثر رشته‌ها به زبان انگلیسی می‌باشد. به همین دلیل شما بایستی جهت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور، نمره تافل و آیلتس حداقل 6.5 را ارائه نمایید.

در صورتی که زبان دانشگاه نروژی باشد، شما موظف به گذراندن دوره زبان نروژی پیش از شروع تحصیل خود هستید. همانطور که پیشتر نیز گفتیم، شما در صورت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های نروژ، نیازی به پرداخت هزینه ندارید. تنها هزینه‌های لازم برای پرداخت جهت تحصیل در این مقطع، هزینه‌های مربوط به زندگی می‌باشد. طول مدت تحصیل در این مقطع، نسبت به رشته تحصیلی متفاوت است؛ اما معمولا به زمانی در حدود یک سال و نیم الی دو سال نیاز دارد. تغییر رشته در این کشور امکان پذیر نیست. شما می‌توانید در این مقطع رشته‌هایی را که حداقل دارای 60 واحد درسی مشترک در دروس اختصاصی در مقطع لیسانس باشند را انتخاب کنید. فرد دانشجو در حین تحصیل، اجازه کار دانشجویی 20 ساعت در هفته را دارد.

جهت تحصیل در نروژ همچون مهاجرت به دیگر کشورها بایستی مبلغ معینی معادل 10000 یورو را چند ماه در حساب خود به عنوان تمکن مالی داشته باشید که باید پرینت این حساب، ضمیمه مدارک شما در زمان سفارت باشد. طول دوره تحصیل در کشور نروژ برخلاف دیگر کشورهای اروپایی در مقطع کارشناسی سه ساله، در مقطع کارشناسی ارشد دوساله و در مقطع دکترا نیز سه ساله می‌باشد.

تحصیل در مقطع دکتری

شما برای تحصیل در مقطع دکتری می‌توانید مانند دو مقطع دیگر در بسیاری از رشته‌ها به تحصیل بپردازید. زبان دانشگاه‌های مقطع دکتری زبان انگلیسی می‌باشد. شرط اولیه و اصلی تحصیل در مقطع دکتری در نروژ، داشتن رزومه علمی و کاری بسیار قوی می‌باشد. سایر شرایط لازم برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور نروژ به شرح زیر است:

با توجه به اینکه بیشتر فعالیت‌های دانشجویان در مقطع دکتری شامل فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی است، دانشجویان حقوقی ماهیانه معادل 400 الی 500 دلار از اساتید خود دریافت می‌کنند. مدت زمان دوره دکتری 3 الی 5 سال است. شایان ذکر است که پذیرش مستقیم دکتری از ایران امری دشوار به نظر می‌رسد. بنابراین پیشنهاد می‌گردد که افراد از مقاطع پایین‌تر جهت پذیرش اقدام نموده و سپس در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند.

از مزایای تحصیل در مقطع دکتری در کشور نروژ می‌توان موراد زیر را نام برد.

اخذ اقامت از طریق ازدواج در نروژ

امروزه اشخاص بسیاری با توجه به شرایط رفاهی، تحصیلی و امکاناتی که کشور نروژ برای افراد فراهم کرده است تمایل به مهاجرت به نروژ را دارند. یکی از راه‌های اخذ ، قامت از طریق ازدواج در این کشور می‌باشد. بر اساس آمار و تحقیقاتی که در ماه‌های اخیر انجام شده است، مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج با افزایش چشمگیری همراه بوده است. طبق قوانین حقوق بین الملل خصوصی در صورت ازدواج مابین زوجین، شخص می‌تواند جهت دریافت تابعیت اقدام نماید که این قوانین در اکثر کشور‌های جهان صدق می‌کند.

همچنین بر اساس قوانین کشور‌های اتحادیه اروپا و عضو شینگن، اگر یک شخص با فردی در کشوری دیگر ازدواج کند می‌تواند اقامت آن کشور را دریافت کند و پس از گذشت مدت مشخصی این اقامت تبدیل به تابعیت گردد. مساله اقامت و تابعیت دو مقوله جدا از هم می‌باشند که بایستی به آن دقت داشته باشید.

این قوانین درکشور نروژ نیز صدق می‌کند و در هر صورت ازدواج با مرد یا زن نروژی نهایتا شما را به تابعیت این کشور می‌رساند؛ اما بسیار دشوار‌تر از دیگر کشورهای عضو پیمان شینگن است. زیرا شخصی که تبعه نروژ است، بایستی در آمدی مشخص داشته باشد تا بتواند مدارک و پرونده خود را جهت دریافت تابعیت همسرش ارائه کند.

در چند سال گذشته، ازدواج‌های ساختگی در کشور نروژ بسیار زیاد بوده است. امروزه افراد برای اقامت در نروژ از طریق ازدواج باید مدارکی ارائه دهند. یکی از این مدارک، ارائه شواهدی مبنی بر زندگی 3 الی 4 ساله در کنار تبعه نروژی است. شما برای ازدواج در نروژ باید دارای شغل و مسکن مناسب باشید