اخبار عمومیکسب و کار خبر فوری

پیوند برآوردهای مالیاتی شرکت‌ها با سیستم حسابداری

لیست عناوین این خبر مخفی سازی

نویسنده: تحریریه سپیدارسیستم

در گذشته سازمان‌ها و شرکت‌ها گسترش آن‌چنانی نداشتند و امور مالی با خودکار و کاغذ و چرتکه به انجام می‌رسید. امروزه با توجه به گسترش امور مالی سازمان‌ها، تکنولوژی و سیستم مالی پیشرفت کرد بالطبع آن افرادی حاذق با دانش حسابداری روی کار آمدند. می‌توان سیستم اطلاعات مالی را یکی از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های سیستم مدیران برای ارتقا و رشد کسب و کارها دانست. یک حسابدار خوب باید بتواند در عین بهره‌گیری از دانش مالی، ادبیات خوبی برای نوشتن صورت‌های حسابداری داشته باشد تا قابل فهم و پربار باشد.

در ادامه مقاله اطلاعاتی درباره تاثیر حسابداری در مدیریت شرکت، اهمیت داده‌ها در تصمیم‌گیری مدیران و برنامه‌ریزی‌های مالی شرکت می‌پردازیم.

به طور کلی حسابداری اطلاعاتی در زمینه جریان‌های مالی، درآمدها، سود و زیان‌ها و مالیات شرکت را دسته‌بندی کرده و در اختیار مدیران سازمان قرار می‌دهد. این موضوع حتی در تاثیر بسزایی دارد ولی در این مقاله رویکرد کسب و کارها را در نظر می‌گیریم. رویکردهای مدیران برای انجام اموری همچون سرمایه‌گذاری، گسترش کسب‌و‌کار یا حتی پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان با توجه به این اطلاعات دریافتی جهت می‌گیرد. به همین دلیل صحت و دقت اطلاعات ارائه شده توسط حسابداران اهمیت بسیار بالایی دارد. حسابداری در سازمان‌ها به دسته‌بندی‌های زیر تقسیم می‌شود:

در ادامه درباره هرکدام از انواع در شرکت‌ها و تاثیرات هرکدام در تصمیم‌گیری مطالبی ارائه می‌دهیم.

حسابداری مدیریتی، سرعت بخشیدن روند پیشرفت سازمان

حسابداری مدیریت با ارائه اطلاعاتی درباره درآمدها، هزینه‌ها و تحلیل فرایندهای مالی شرکت‌های رقیب گزارشاتی به مدیران ارشد و ذی‌نفعان شرکت، به آن‌ها در راستای اخذ تصمیم برای سرمایه‌گذاری و ارتقا شرکت کمک می‌کند. هرچه اطلاعات دقیق‌تر باشند مدیران فرایند هموارتری را برای تصمیم‌گیری طی می‌کنند و اطلاعات غلط موجب عقب ماندن شرکت از مسیر اصلی خود می‌شود.

حسابداری مالی، تضمین کننده استاندارد مالی شرکت

در همه سازمان‌ها و شرکت‌ها امور مالی از مهم‌ترین مواردی به شمار می‌روند که هر مدیری باید به آن توجه داشته باشد. هرچه سازمان و فعالیت‌های آن گسترده‌تر باشند، بالطبع فرایند مالی پیچیده‌تری برای آن‌ها وجود دارد. در حسابداری مالی همه فرایندها و تراکنش‌های مالی اعم از مورد بررسی قرار می‌گیرند تا از استانداردهای قانونی تبعیت شود.

تاثیر حسابداری بر مدیریت داخلی شرکت

همه مدیران باید بر این موضوع واقف باشند که و چه تاثیری بر مدیریت شرکت دارد. حسابداری از واحدهایی است که تاثیر مستقیم بر مدیریت شرکت دارد. در صورتی که گزارشات مالی به درستی ارائه شوند سیستم حقوق و دستمزد، پاداش، سرمایه‌گذاری و انجام پرداخت بدهی‌ها شرکت به شکل صحیح و در زمان معین انجام می‌شود. از موارد دیگر تاثیر حسابداری بر مدیریت داخلی شرکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گزارش‌ها باید به دقت و در زمان معین ارائه شوند تا دیدگاه معینی درباره وضعیت مالی شرکت به دست آید.

اهمیت حسابداری در تصمیم‌گیری مدیران شرکت

داده‌های مالی اعم از دارایی، بدهی و صورت سود و زیان از موارد اساسی اهمیت حسابداری در تصمیم‌گیری مدیران شرکت هستند که باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند. هم‌چنین حسابداران باید بدانند و با ثبت دقیق گزارش‌های حقوق و دستمزد به کارمندان در دوران بیکاری برای دریافت تسهیلات کمک کنند. در اختیار قرار دادن این اطلاعات برای مدیران باعث می‌شود تا از هرگونه کسری بودجه و مشکلات مالی در آینده جلوگیری شود. می‌توان نتیجه گرفت بهره‌گیری از نیروهای حاذق حسابداری و آموزش صحیح آن‌ها می‌تواند در روند موفقیت مالی شرکت تاثیر بسزایی داشته باشد.

پیوند برآوردهای مالیاتی شرکت‌ها با سیستم حسابداری

هر شخصی که قصد راه‌اندازی کسب و کار را دارد قطعاً در مورد قوانین مالیاتی و الزام رعایت آن‌ها شنیده است. فرقی نمی‌کند کسب و کار و تراکنش‌های مالی در چه اندازه هستند، همه صاحبان مشاغل باید از قوانین تبعیت کنند. یکی از دلایل اساسی اهمیت حسابداری در شرکت‌ها تحلیل میزان سود و زیان شرکت‌ها و برآورد مالیاتی است که شرکت باید به دولت بپردازد. دقت و وقت شناسی تیم حسابداری باعث جلوگیری از بروز ضرر و جریمه‌های مالی می‌شود.

صاحبان مشاغل ضروری است نسبت به زمان‌بندی کارهای تیم حسابداری و دریافت اطلاعات دقیق اهتمام ورزند تا از مشکلات مالیاتی جلوگیری شود. ارائه اظهارنامه مالیاتی از مواردی است که برای همه مشاغل جزو ضروریات در نظر گرفته شده است.

اهمیت حسابداری در تدوین برنامه‌های مالی شرکت

همه کسب و کارهای موفق با برنامه مدون پیشروی کرده‌اند که همین امر باعث شده تا بتوانند جایگاه والایی کسب کنند. این برنامه‌ها شامل مواد متعددی همچون پیش‌بینی جربان نقدینگی، برنامه‌ریزی فروش و تعیین میزان بودجه برای پروژه‌ها است. محاسبه حقوق کارمندان از موارد مهمی است که با استفاده از می‌توان به راحتی در بودجه شرکت مد نظر قرار داد. شرکت‌ها با بهره‌گیری از نیروی حسابدار ماهر می‌توانند برنامه‌ریزی دقیقی برای بودجه و پروژه‌های آتی خود تدوین کنند. برای این موضوع لازم است تا صورت حساب‌های مالی شرکت کاملا شفاف و دقیق مورد بررسی قرار گیرند.

اهمیت حسابدار در عملکرد تجاری شرکت‌ها

حسابدار موظف است گزارش مالی عملکرد شرکت را در بخش‌های فروش، خدمات و بودجه به دقت بررسی و ارائه کند. این گزارش کمک شایانی به مدیران برای تصمیم‌گیری اهداف آتی شرکت می‎کند. هم‌چنین با استفاده از این گزارش‌ها می‌توان تصمیم‌گیری درباره روند استخدام نیروی کار و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف انجام داد.

بهره‌گیری از سیستم حسابداری، راهی برای ارتقا عملکرد شرکت

در سال‌های اخیر با گسترش کسب و کارها و افزایش تراکنش‌های مالی، نیاز به وجود سیستم حسابداری دقیق به منظور ارائه گزارش‌های بیش از پیش احساس شد. شرکت سپیدار سیستم در سال 1387 با هدف توسعه سیستم حسابداری شرکت‌ها راه‌اندازی شد. نرم افزار حسابداری کافی شاپ این مجموعه باعث شده تا روند محاسبات مالی شرکت‌ها توسعه یابد. در صورتی که از نرم افزار حسابداری سپیدار استفاده می‌کنید نظرات خود را درباره تجربه کاربری خود بنویسید. بهترین نرم‌افزارهای کافی شاپ را از ما بخواهید

مالیات یک منبع درآمد بسیار مهم برای دولت محسوب می‌شود. به همین دلیل با وضع قوانین خاصی، اقدام به وصول آن می‌کند. در این میان شرکت‌ها، سازمان‌ها و به طور کلی بنگاه‌های اقتصادی، اصلی‌ترین بازیگران در عرصه مالیات هستند. بنگاه‌های اقتصادی چگونه اقدام به محاسبه و پرداخت مالیات می‌کنند؟ اینجاست که  وارد عمل می‌شود. بیشتر شرکت‌ها و کسب و کارها، عنوان شغلی مجزایی با عنوان حسابدار مالیاتی دارند تا به انجام محاسبات و مباحث مربوط به امور مالیاتی بپردازد. راهکار های افزایش فروش کافی‌شاپ با  کمک حسابداری را از ما یاد بگیرید.

از آنجایی که موضوع مالیات و پرداخت آن اهمیت زیادی برای کسب و کارها دارد، معمولا به سراغ افراد متخصص در این زمینه می‌روند. متخصصین این حوزه چه خصوصیاتی باید داشته باشند؟ شرح وظایف این شغل مهم چیست؟ در این مطلب به معرفی حسابداری مالیات خواهیم پرداخت.

حسابداری مالیاتی چیست؟

این نوع حسابداری یکی از اصلی ترین شاخه های حسابداری محسوب می‌شود که تمرکز در این آموزش حسابداری روی مالیات و محاسبات مربوط به آن است. درواقع ثبت و تهیه صورت های مالی و دیگر وظایف رایج حسابدار در حسابداری مالیاتی جایی ندارد. حسابداری مالیات که به آن Tax Accounting هم گفته می‌شود، تخصصی است که اصول و چارچوب‌های خود را دارد.

اهمیت بحث مالیات بر کسی پوشیده نیست. اگر هزینه‌های مربوط به مالیات دست کم گرفته شوند، احتمال تحمیل خسارات سنگین به کسب و کار افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل وجود حسابداری مالیاتی برای انجام خدمات مربوط به مالیات از اهمیت بالایی برخوردار است.

همانطور که می‌دانید عدم توجه به قوانین و اظهارنامه‌های مالیاتی، جرائم مالیاتی سنگینی برای کسب و کارها در پی دارد. به همین دلیل شرکت‌ها برای جلوگیری از این ضررها، اقدام به راه‌اندازی بخش حسابداری مالیاتی می‌کنند. به این ترتیب فردی که در این جایگاه شغلی قرار می‌گیرد، باید تخصص لازم را در زمینه قوانین و محاسبات مالیاتی داشته باشد.

هدف حسابداری مالیاتی چیست؟

قطعا همه شرکت‌هایی که فعالیت اقتصادی انجام می‌دهند از وجوه نقدی و غیرنقدی برای مبادلات خود استفاده می‌کنند. به همین دلیل شرکت‌ها هزینه‌هایی انجام می‌دهند و در مقابل درآمدهایی هم کسب می‌کنند. به این ترتیب، تقریبا همه شرکت‌ها به نوعی با مالیات بر درآمد سروکار دارند.

هدف اصلی حسابداری مالیاتی، رسیدگی به امور مالیاتی کسب و کارهاست. این امور شامل معافیت‌های مالیاتی، مالیات حقوق، مالیات بر درآمد، رسیدگی به جرائم مالیاتی و … می‌شوند. در واقع حسابدار مالیاتی باید روی این مسائل آگاهی و تسلط کامل داشته باشد.

به بیان دیگر، می‌توان گفت که هدف اصلی حسابداری مالیاتی، پیشگیری از تحمیل جرائم سنگین مالیاتی به کسب و کارهاست. همچنین بررسی انواع معافیت‌های مالیاتی که ممکن است به کسب و کار مورد نظر تعلق بگیرد. تمام این مسائل اهمیت جایگاه حسابداری مالیاتی در حفظ منافع مالی شرکت‌ها را نشان می‌دهند.

چرا حسابداری مالیات نوعی تخصص محسوب می‌شود؟

ذکر این نکته حائز اهمیت است که تحصیل در این گرایش حسابداری، حدود ۳ سال زمان نیاز دارد. به دلیل اهمیت بالای موضوع مالیات، رشته‌های تخصصی حسابداری مالیاتی و حسابداری مالی در دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده‌اند.

امور مربوط به مالیات بخش بسیار مهمی از مسائل اقتصادی یک کسب و کار را تشکیل می‌دهند. اگر نگاه تخصصی به این مساله وجود نداشته باشد، خسارات مالی سنگینی متوجه بنگاه‌های اقتصادی می‌شود. به همین دلیل بیشتر کسب و کارها به دنبال متخصص حسابداری مالیاتی می‌روند، اما حسابدار مالیاتی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

حسابدار مالیاتی به چه کسی گفته می‌شود؟

تا اینجا با مفهوم حسابداری مالیاتی و اهمیت آن آشنا شدیم. حالا باید به بررسی متخصص این رشته، یعنی حسابدار مالیاتی بپردازیم. این حسابدار که با عنوان مشاور مالیاتی هم شناخته می‌شود، شخصی است که به صورت تخصصی به قوانین مالیات و محاسبات آن می‌پردازد.

این بهره‌گیری از متخصص حسابداری مالیاتی، مختص کسب و کارهای بزرگ نمی‌شود و حتی کسب و کارهای کوچک هم برای رتق و فتق امور مالیاتی خود به این نوع حسابدار نیاز دارند. به این ترتیب حسابدار مالیاتی باید با قوانین و مقررات انواع مالیات آشنایی کامل داشته باشد. همچنین در حسابداری مالیاتی، آشنایی با قوانین زیر که در مورد مالیات‌های مستقیم وضع شده از اهمیت بالایی برخوردار است:

چه مواردی در حسابداری مالیاتی مورد بررسی قرار می‌گیرند؟

حسابدار مالیاتی باید اشراف کاملی روی قوانین و مقررات مربوط به مالیات داشته باشد. به طور کلی در حسابداری مالیاتی، موارد زیر باید بررسی شوند:

حسابدار مالیاتی چه وظایفی دارد؟

همه شاخه‌های حسابداری وظایف مخصوص خود را در سازمان‌ها دارند. حسابداری مالیاتی هم از این قاعده مستثنی نیست. به طور کلی وظایف حسابدار مالیاتی، عبارتند از:

بررسی مبانی و روش‌های اصلی حسابداری مالیاتی

همانطور که اطلاع دارید، برای محاسبه مالیات شیوه‌های مختلفی وجود دارد. به همین دلیل انتخاب شیوه مناسب برای محاسبه مالیات در شرکت‌ها هم از اهمیت بالایی برخوردار است. کسب و کارها می‌توانند با بررسی برخی عوامل، مبانی و روش‌های خاصی را برای حسابداری مالیاتی انتخاب کنند. در ادامه به بررسی ۳ روش اصلی در این نوع حسابداری می‌پردازیم.

روش تعهدی در حسابداری مالیاتی

یکی از شناخته‌شده‌ترین روش‌های حسابداری مالیات است که در آن به بررسی میزان هزینه و درآمد بنگاه‌های اقتصادی در زمان مبادله پول به صورت تعهدی ثبت می‌کنند.

روش نقدی در حسابداری مالیاتی

همه کسب و کارها برای بیشتر مبادلات خود از وجوه نقد بهره می‌گیرند. به همین دلیل روش نقدی مورد توجه بیشتر سازمان‌ها و کسب و کارها قرار گرفته است. در این روش کسب و کارها، مالیات، هزینه‌ها و درآمدهای نقدی خود را محاسبه می‌کنند.

روش ترکیبی در حسابداری مالیاتی

همانطور که از عنوانش پیداست، ترکیبی از روش تعهدی و نقدی محسوب می‌شود. در این روش بنگاه‌های اقتصادی از روش تعهدی برای فعالیت‌هایی، مثل موجودی کالا و از روش نقدی برای معاملات نقدی استفاده می‌کنند. با این حال خیلی مورد استقبال کسب و کارها قرار نمی‌گیرد.

آشنایی با مراحل اصلی فرایند مالیات

در کشور ما به طور کلی دو نوع مالیات مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد که هر کدام قوانین خاص خود را دارند. آشنایی با مالیات‌های مستقیم به دلیل امکان نگهداری اطلاعات مالی آنها در حسابداری مالیاتی از اهمیت بیشتری برخوردار است. همچنین این نوع مالیات‌ها یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی دولت‌ها محسوب می‌شوند. از طرف دیگر مالیات‌های غیرمستقیم قابلیت نگهداری حساب و اطلاعات مالی را ندارند.

فرایند وصول مالیات‌های مستقیم پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. به همین دلیل متخصص حسابداری مالیاتی باید با این فرایند آشنایی کامل داشته باشد. در ادامه به معرفی مراحل این فرایند می‌پردازیم:

۱. تهیه اظهارنامه مالیاتی

اولین قدم در فرایند وصول مالیات‌های مستقیم، تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی است. به هر حال دولت باید از این طریق به اطلاعات مالی کسب و کارها دسترسی داشته باشد. دولت بعد از بررسی اظهارنامه مالیاتی، اقدام به تعیین میزان مالیات می‌کند. همچنین عدم ارائه به موقع اظهارنامه مالیاتی، باعث تحمیل جرائم سنگین به کسب و کارها می‌شود.

۲. بررسی مالیات

بعد از ارسال اظهارنامه مالیاتی، بررسی و تشخیص اطلاعات مالی برعهده سازمان امور مالیاتی است. حسابداری مالیاتی فقط وظیفه تهیه و ارسال اظهارنامه را برعهده دارد. بر این اساس سازمان امور مالیاتی باید تا ۱ سال پس از انقضای مهلت مقرر تسلیم اظهارنامه، رسیدگی‌های لازم را انجام دهد.

۳. توافق با مدیر امور مالیاتی

بعد از تشخیص و بررسی مالیات توسط سازمان امور مالیاتی، نوبت به درخواست رسیدگی مجدد می‌رسد. در این مرحله مودی مالیاتی باید تا ۳۰ روز بعد از ابلاغ برگ تشخیص به سازمان امور مالیاتی مراجعه و مراتب درخواست رسیدگی خود را ثبت کند. این وظیفه برعهده حسابداری مالیاتی است. سازمان امور مالیاتی هم باید ظرف مدت ۳۰ روز از درخواست رسیدگی، نتیجه نهایی را اعلام کند.

۴. حل اختلاف مالیاتی

اگر رأی صادره از سوی سازمان امور مالیاتی مورد توافق مودی و سازمان قرار نگیرد، پرونده به هیات حل اختلاف مالیاتی ارجاع داده می‌شود. هر رأیی که در این هیأت صادر شود، قابلیت اجرا دارد. همانطور که اشاره کردیم یکی دیگر از وظایف حسابداری مالیاتی، رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی در مراجع ذی‌صلاح است. در این مورد هم وظیفه پیگیری رأی نهایی هیأت اختلاف مالیاتی برعهده حسابدار مالیاتی است.

۵. قطعیت مالیات

رأی صادر شده در هیأت اختلاف به مودی و سازمان امور مالیاتی ابلاغ می‌شود. این رأی قطعی بوده و برای مودی لازم‌الاجراست. به این ترتیب نوبت به پرداخت مالیات می‌رسد.

۶. پرداخت مالیات

در این مرحله مودی باید میزان تعیین شده مالیات را به سازمان امور مالیاتی پرداخت کند. این پرداخت ممکن است از طریق چک، سفته یا به صورت نقدی انجام شود.

وضعیت آینده شغلی حسابداری مالیاتی در ایران

بازار کار حسابداری در همه شاخه‌ها نمره قبولی دارد. حسابداری مالیات هم از فرصت‌های شغلی بسیار زیادی برخوردار است. البته به شرطی که علاوه‌بر تحصیلات آکادمیک از مهارت‌های لازم برای این شغل هم برخوردار باشید. دانش‌آموختگان این رشته نرخ بیکاری بسیار کمتری نسبت به سایر رشته‌ها دارند.

مالیات مبحثی است که از گذشته وجود داشته و در آینده هم به شکل‌های دیگری وجود خواهد داشت. به همین دلیل همواره کسب و کارها با این موضوع دست و پنجه نرم خواهند کرد. با این اوصاف همیشه کسب و کارها به حسابداری مالیاتی نیاز دارند و بازار کار و آینده شغلی این رشته تضمینی است.

حسابدار مالیاتی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

برای این که به یک حسابدار مالیاتی موفق تبدیل شوید، باید ویژگی‌های لازم حسابداری مالیاتی را داشته باشید. این ویژگی‌ها و مهارت‌ها کدامند؟

سخن نهایی

با توجه به اهمیت موضوع مالیات برای شرکت‌ها، حسابداری مالیاتی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. اگر بحث مالیات و قوانین مربوط به آن نادیده گرفته شوند، کسب و کار با جرائم و هزینه‌های سنگین مالیاتی زیادی مولجه خواهد شد. به همین دلیل بنگاه‌های اقتصادی برای دوری از تحمیل این هزینه‌ها، اقدام به استفاده از حسابدار یا مشاور مالیاتی می‌کنند. این حسابدار یا مشاور مالیاتی، باید توانایی تهیه و تنظیم اظهارنامه، تسلط روی قوانین مالیات و … داشته باشد.

به همین دلیل بیشتر شرکت‌ها به سراغ افراد متخصص در این زمینه می‌روند. برای یادگیری مهارت‌های حسابداری مالیات، باید در دوره‌های معتبر آن شرکت کنید.