اخبار عمومیکسب و کار خبر فوری

اموزش ضربه زدن در اسنوکر

دقت کلمه ای است که همه ی ما به خوبی مفهوم آنرا درک می کنیم . و ما تلاش میکنیم حداکثر تمرکز خود را برای ضربه زدن به نقطه مد نظرمان به کار گیریم .

یکی از مهارت های جالبی که زن و مرد به آن نیاز دارند، بازی یا ورزش لذت بخش اسنوکر  می باشد. در این پست به کمک تصاویر گویا به شما نحوه بازی کردن اصولی اسنوکر را آموزش می دهیم.

بخش اول-حفظ فرم مناسب

برای اینکه مانند یک حرفه‌ای اسنوکر (بیلیارد) بازی کنید، به یک چوب خوب، یک ضربه روان و با دقت نیاز دارید. باید ببینید که شما یک بازیکن معمولی هستید و یا می‌خواهید حرفه‌ای باشید و موفق شوید؟ این مقاله ابزارهای اساسی برای آنکه در بازی بیلیارد بهتر شوید را ارائه می‌کند.

1-چک کردن وضعیت دست‌ها

  • پایه ضخیم‌تر چوب را در دست غالب خود نگه دارید تا پشت دستتان به سمت بالا باشد. نقطه تعادل و توازن را روی چوب،هنگام در دست گرفتن پیدا کنید. با دست خودمعمولا پشت این نقطه قسمت انتهایی چوب را محکم بگیرید.
  • انگشت شست و انگشت سبابه دست دیگر خود را مانند یک دایره دور انتهای چوب حلقه کنید (مانند تصویر). بطوریکه در این حالت دست و چوب سوار بر انگشت وسط شما باشند. نشانه را از طریق دایره قرار دهید و آن را در بالای انگشت خود را در پشت گردن قرار دهید. برای ایجاد یک حالت سه پایه ، مانند تصویر از انگشت کوچک،انگشت حلقه و انگشت وسط خود استفاده کنید.
  • لبه دست خود را روی میز قرار دهید و طرف دیگر دست خود را بالا ببرید.

2- رعایت درست فواصل

  • پای غیر غالب خود را در همان طرف ،و جلوتر از پای غالب خود قرار دهید.
  • فاصله بین دو پا مانند شکل بالا حدود 60 سانتیمتر باشد.
  • بدن خود را کمی از روی میز بردارید تا با فرایند ضربه زدن تداخل نداشته باشد.
  • خودتان را به نزدیک کنید اما خیلی نزدیک. شما باید برای کنترل بیشتر ضربه‌ها کمی خم شوید.
  • فرم مناسب نیازمند آن است که چوب نشانه را مستقیماً در راستای چانه خود و در طول محل ضربه زدن قرار دهید. اگر شما فرم یک بازیکن حرفه‌ای را با یک بازیکن تازه کار مقایسه کنید، بازیکن حرفه‌ای هم همیشه سر خود را پایین و در راستای ضربه و در حالی که چوب در راستای زیر چانه‌اش در طول ضربه واقع شده است،قرار گرفته است.

مطلب جالب:

بخش دوم-ضربه زدن به توپ

1- قبل از هر ضربه، گچ را به نوک چوب بچسبانید، به‌طوری که مانند شانه کردن مو در حرکاتی که در تصویر بالا مشخص است بر روی آن گچ بزنید. از چرخاندن گچ به‌صورت دوار در سر چوب خودداری کنید.

توی ، بیلیارد رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! توی 3 هفته استاد بیلیارد شو، بی رقیب باش و همه رو انگشت به دهان هنرت کن!

2- به‌منظور کنترل بیشتر در ضربه زدن،چوب را تا حد امکان موازی با سطح میز و در راستای ضربه قرار دهید.

3- به‌تدریج به سمت توپ حرکت کنید. تصور کنید که شما به‌جای ضربه زدن به توپ سریعاً در استخر شنا می‌کنید. فاصله دادن بیشتر سر چوب از توپ نشانه،سبب ایجاد گشتاور و نیروی بیشتر در ضربه زدن می‌شود.

4- حالت خود را مستقیماً در راستای ضربه و بدون استرس نگه دارید.چوب شما نباید تا زمانی که به توپ ضربه زده نشده است، رها شود یا از میز فاصله بگیرد و فرایند ضربه زدن قطع شود.

5- بعد ازهر ضربه، موقعیت به شما اجازه می‌دهد تا زاویه توپ و جهت هر توپ دیگری که توپ نشانه به آن ضربه می‌زند، تجزیه و تحلیل کنید. همچنین تضمین می‌کند که شما به‌طور تصادفی و شانسی ضربه‌ای نمی‌زنید.

با ، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!

6- تمرین برای ضربه زدن را خود را بدون تکان دادن توپ‌ها تا زمانی که احساس راحتی داشته باشید، ادامه دهید.

بخش سوم-نشانه گیری صحیح

1-تصور کنید یک توپ نامرئی در کنار توپی که می‌خواهید وارد پاکت کنید قرار دارد.

2- چوب خود را بالاتر از توپ هدف قرار دهید. زاویه نشانه روی را به‌طوری که چوب و توپ و پاکت در یک راستا قرار گیرند مشاهده کنید.

3- چوب خود را عقب برده و با نوک چوب مرکز توپی که فرض کرده‌اید در کنار توپ بیلیارد مورد نظرتان است را مشخص کنید.

4- نوک چوب را روی میز نگه دارید و به سمت راست یا چپ جابجا کنید تا چوب روی توپ سفید و در راستای توپ فرضی واقع شود. شما اکنون زاویه‌ای دارید که باید توپ سفید را با چوب برای ضربه زدن به توپ دیگر به سمت آن بزنید.

5- ضربه خود را در زاویه‌ای که محاسبه کرده‌اید تنظیم کنید بطوریکه مرکز توپ سفید با توپ دیگر برخورد کند.

6- شروع به بازی با دست غیر غالب خود را تنها زمانی که شما تبدیل به یک بازیکن دو دست شدید انجام دهید. این باعث می‌شود که شاید شما کمتر در بازی‌های فعلی برنده شوید ولی به‌مرور زمان در بازی‌های بعدی برنده باشید. گاهی اوقات در بیلیارد، با یک ضربه‌ای روبرو می‌شوید که زاویه ضربه آن برای ضربه زدن با دست غیر غالب ، غیرمعمول و دشوار است لذا دو دست بودن به شما کمک می‌کند در این شرایط با دست غیر غالب ضربه خوبی بزنید. در حقیقت سعی کنید رفته‌رفته مهارت خود را برای ضربه زدن با هر دو دست افزایش دهید.

بخش چهارم- انتخاب و تنظیم چوب مناسب

انتخاب چوب خوب

1-یکپارچگی و بسته شدن دو قسمت چوب‌های دو تکه را به‌صورت دقیق بررسی کنید.

  • اگر دست‌های بزرگی دارید از یک دسته چوب بزرگ‌تر و اگر دست‌های کوچک‌تر دارید از یک دسته چوب کوچک‌تر استفاده کنید.
  • اگر دست‌هایتان عرق می‌کند، از یک چوب که پارچه ایرلندی برای جذب عرق دست به دسته آن پیچیده شده است استفاده کنید. در غیر این صورت، از چوبی با دسته چرمی یا با دسته معمولی انتخاب کنید.

2- شفت را بررسی کنید قطر بیشتر شفت‌ها 12 تا 13 میلی متر است. در حالی که قطر 13 میلی متر بیشتر انتخاب شده است، شفت کوچک‌تر می‌تواند موقعیت پل زدن را برای افرادی که دست کوچک‌تر دارند راحت‌تر کند.

3- اندازه قسمت جلویی چوب را مد نظر داشته باشید. تغییرات قطرشفت بین10 تا 15 سانتیمتر است . توجه داشته باشید که سر چوب کوتاه‌تر سبب شدیدتر شدن ضربه میشود.

4- وزن چوب مورد استفاده را بدانید. بیشتر بازیکنان چوبی انتخاب میکنند که وزن آن بین 19 تا 20 اونس باشد.

5- طول چوب را بررسی کنید. بیشتر چوب‌ها 57 یا 58 اینچ طول دارند، اما طول‌های مختلف دیگری نیز میتواند داشته باشد.

6- نوک چوب خود را بررسی کنید. نوک چوب بیلیارد از یک ماده چرمی شکل ساخته شده و از نظر سختی متوسط است و زیاد سخت و محکم نیست.چوبی که نوک آن به‌خوبی با این ماده پوشیده شده باشد برای انتخاب جهت ضربه زدن و کنترل دقیق‌تر ضربه مناسب‌تر و بهتر است.

7- اطمینان حاصل کنید که هیچ قسمتی از چوب شل نیست چرا که هر قسمت سست و شلی انرژی ضربه شما را جذب می‌کند و توانایی شما را برای ضربه زدن به توپ به هم می‌زند.

مطلب مشابه:

اگر سوالی زمینه آموزش اسنوکر دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید.