اخبار سلامتکسب و کار خبر فوری

روتین مراقبت از مو

فاکتورهای تعیین‌کننده نوع روتین مراقبت از مو

1. بافت مو

بافت مو، بر اساس لخت بودن، فر بودن، مجعد بودن، وز بودن و … می‌تواند بر روی روتینی که برای مراقبت از مو لازم است تأثیرگذار باشد. مثلاً موی صاف، بیشتر در معرض جریان هوا قرار می‌گیرد و روغن، به سرعت در همه‌جای مو پخش می‌شود. به همین دلیل، موی صاف زودتر از سایر مدل‌ها چرب می‌شود. این در حالی است که اکثر نقاط در موی فر، خیلی کم در معرض هوا قرار گرفته و خیلی دیر چرب می‌شود. به همین دلیل، نمی‌توان روتین‌های یکسانی را برای این دو نوع مختلف مو به کار برد.

2. نوع مو

جدا از مدل مو که می‌تواند در چرب بودن و یا خشک بودن مو مؤثر باشد، خود ماهیت مو نیز می‌تواند باعث خشک بودن و یا چرب بودن مو شود. در حالت کلی سه نوع مو وجود دارد که راجع به آن‌ها زیاد شنیده‌اید. موی معمولی، موی خشک و موی چرب. موی چرب، مستعد شوره‌ی سر است و همچنین بیشتر از سایر انواع مو، در جذب آلودگی نقش دارد. اما مدل موی خشک، ممکن است شکننده بودن مو و همچنین ریزش بی‌مورد مو را در پی داشته باشد.

مدل موی معمولی هم، همان‌طور که از اسمش پیداست، نه خیلی خشک است و نه خیلی چرب. درواقع بین این دو حالت قرار دارد و بهتر از حالات دیگر است.همچنین نازک بودن و یا ضخیم بودن مو، تأثیر خیلی زیادی در انتخاب یک روتین منظم برای مراقبت از مو دارد. طبیعی است که موی نازک، بیشتر در معرض خطر و آلودگی قرار دارد و باید راه‌های مراقبتی منظم‌تری را برای آن در نظر داشت.

3. استفاده از مواد شیمیایی

تا به اینجا راجع به انواع مو در حالت طبیعی خود بحث کردیم. اما باید توجه داشته باشید که اگر کارهایی را بر روی مو اعمال کرده باشید، باید از روتین‌های مختلفی هم برای مراقبت استفاده کنید. برای مثال، راه‌های مراقبت از موی کراتینه شده و یا دارک شده، با موی ساده، یکسان نیست. همچنین درصورتی‌که موی خود را رنگ کرده باشید، باید این نکته را در نظر بگیرید که مواد شیمیایی قرار گرفته بر روی مو، حتی اگر از بهترین نوع رنگ مو هم باشد، باز هم تأثیر منفی بر روی آن می‌گذارد و به همین دلیل باید از روتین‌های مخصوص موهای رنگ شده برای این کار استفاده کرد.

4. لایف استایل

شاید عجیب به نظر برسد اما سبک زندگی شما، می‌تواند بر روی روتینی که قصد دارید از آن برای مراقبت از موی خود استفاده کنید، تأثیر زیادی داشته باشد. برای مثال، آب‌وهوای محلی که در آن زندگی می‌کنید و بیشترین وقت را در آنجا می‌گذرانید، اگر گرم و آلوده باشد، مو بیشتر در معرض آلودگی و تعرض قرار می‌گیرد و باید بیشتر در مراقبت از آن تلاش کرد یا در موارد دیگر، اگر شغل شما و یا ورزشی که انجام می‌دهید باعث می‌شود تا مو، بیشتر تحت آلودگی و عرق باشد باید روتین‌های منظم‌تر و دقیق‌تری را برای مراقبت از مو خود به کار بگیرید.

مراحل انجام روتین مراقبت از مو داخل حمام

روتین مو مراحل متفاوتی دارد. هم‌چنین این‌که قبل از حمام این‌کار را انجام دهید یا بعد از حمام نیز در مراحل آن تاثیرگذار است. در این بخش مراحل روتین مو داخل حمام را شرح می‌دهیم.

1. شست‌وشوی مو

اولین قدم برای مراقبت از مو، تمیز کردن آن است. شست‌وشوی صحیح مو، معمولاً در حمام صورت می‌گیرد. در اولین مرحله، باید با توجه به نوع موی خود، شامپوی مخصوص را تهیه نمایید. به این معنی که برای موهای خشک، از شامپوی مخصوص موی خشک استفاده کنید و برای موی چرب از شامپوی مخصوص موی چرب. باید توجه داشته باشید که شستن مو با شامپوی مخصوص، دو بار در هفته کفایت می‌کند.

به این معنی که این کار درستی نیست که به‌صورت روزانه موی خود را با شامپوی مخصوص بشویید. چراکه این شامپو‌ها قدرت زیادی داشته و ممکن است باعث آسیب رسیدن به موی شما شوند. برای شست‌وشوی دائمی مو، بهتر است از شامپوهای روزانه استفاده کنید.برای استفاده از شامپو با توجه به حجم مویی که دارید، مقداری از شامپو را رقیق کرده و با آن، ریشه‌ی سر خود را دهید. در این حالت، نباید از فشار زیادی استفاده کنید. چراکه مو در حالت خیس، بیشترین امکان آسیب دیدن را دارد.

2. آب‌رسانی به مو

همان‌طور که گفتیم، شامپو برای تمیز شدن مو کاربرد دارد و همچنین بر روی ریشه‌ی مو اعمال می‌شود. در یک روتین مراقب از مو استفاده از انواع نرم‌کننده توصیه می‌شود. نرم‌کننده‌ها و سرم‌ها بر روی ساقه‌ی مو تأثیر می‌گذارند و هرگز نباید با ریشه‌ی مو برخورد کنند. انواع نرم‌کننده برای آب‌رسانی و تغذیه‌ی مو وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. استفاده از نرم‌کننده به این صورت است که می‌توانید به شکل روزانه از آن استفاده کنید، به‌خصوص اگر موی خشکی داشته باشید.

مصرف آن هم به این‌گونه است که اجازه دهید نرم‌کننده، تا 5 دقیقه بر روی مو شما بماند و سپس آن را با آب بشویید. ماسک مو، اما تأثیر بیشتری از انواع نرم‌کننده دارد. با این روش، آب‌رسانی و تغذیه‌ی مو، به بهترین صورت ممکن اتفاق می‌افتد. ماسک مو، یک لایه‌ ضخیم بر روی ساقه‌ی مو ایجاد می‌کند که بیشترین میزان آب‌رسانی را برای مو به همراه می‌آورد. توجه داشته باشید که استفاده از سرم مو، بیش از دوبار در هفته توصیه نمی‌شود.برای استفاده از ماسک، حتماً دستور استفاده از آن را مطالعه کرده و طبق آن عمل کنید.

مراحل انجام روتین مراقبت از مو بعد از حمام

حال که روتین مراقبت از مو داخل حمام را یاد گرفتید می‌توانید مراحل زیر را بعد از حمام انجام دهید تا با کمترین آسیب از مویتان مراقبت کنید.

1. خشک کردن مو

خشک کردن مو، یکی از موارد مهم در روتین مراقبت از مو به‌حساب می‌آید. توجه داشته باشید که پیچیدن حوله بر روی سر اصلاً کار درستی برای مو نیست. بهترین کار این است که ابتدا صبر کنید که تا حد امکان، آب از روی موی شما چکیده شود. سپس با استفاده از حوله‌های نرم میکروفایبری، به‌صورت فشاری ثابت، آب نقاط خیس سر خود را به حوله انتقال دهید. دقت داشته باشید که محکم کشیدن حوله بر روی سر، می‌تواند باعث خرد شدن و شکستن مو شما شود.

همچنین دقت داشته باشید که خشک کردن مو با سشوار، کار حساسی است. چراکه رطوبت مو را تا حد زیادی از بین می‌برد. درصورتی‌که قصد خشک کردن و یا حالت دادن مو با استفاده از سشوار را داشتید، باید محصولات مراقبت از مو در برابر حرارت را در روتین مراقبت از مو خود قرار دهید. همچنین دقت داشته باشید که پس از استفاده از اقلام حالت‌دهنده مثل ژل، موس و … حتماً قبل از خواب سر خود را بشویید تا این موارد بر روی سر شما باقی نماند.

2. آب‌رسانی مو

مراقبت از مو اغلب می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر کمی وسواس به خرج دهید. سالم نگه داشتن مو و شیک بودن می تواند به شما اعتماد به نفس و جذابیت بیشتری دهد. روتین مو عبارت است از ایجاد روال مراقبتی از مو که شامل حفظ سلامت مو و استفاده از محصولات مفید برای موهای شما می شود.داشتن یک روتین مو، خیلی آسان است و با سلامت موی شما ارتباط مستقیم دارد. به محصولات مویی که مصرف می کنید نیز مرتبط است. خوشبختانه، نیاز نیست هر روز به موهایتان رسیدگی کنید. کافیست روتین موهایتان را هفته ای یکبار یا دو هفته یکبار انجام دهید.

کارهایی که در روتین مو انجام می شود:

جنس موهایتان را بشناسید.

هر فرد موهای منحصر به فرد خودش را دارد، پس باید آن طور که مناسب موهایش است، با موهایش رفتار کند. ابتدا یاد بگیرید که جنس موهایتان چیست، و بهترین روش مراقبت از موهایتان را پیدا کنید. برای این کار چند روز هیچ محصول مراقبت مویی استفاده نکنید. (فقط چند روز)، ببینید برای موهایتان چه اتفاقی می‌افتد؟ با این کار جنس موهایتان را متوجه می‌شوید:

 • چرب
 • خشک
 • معمولی
 • موج‌دار
 • صاف و لَخت
 • فر و مجعد
 • ضخیم
 • نرم

هر موقع ضرورت داشت، موهایتان را بشویید

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که باید روزانه موهای خود را بشویند. اما واقعیت این است که انواع مو، نیاز به شستشوی متفاوتی دارند. با توجه به جنس موهایتان، هر موقع کثیف شدند، آنها را بشویید. لازم نیست این کار روزانه انجام شود.

 • شستشوی روزانه در روتین مو هیچ جایی ندارد.
 • اگر موهای شما خشک است، هر سه روز یکبار موهایتان را بشویید
 • اگر موهای شما مستعد چرب شدن است، یک روز درمیان، و اگر واقعا چرب است، هر روز آنها را بشویید.
 • اگر موهای شما معمولی است (خیلی چرب یا خیلی خشک نیست)، هر دو یا سه روز یکبار موهایتان را بشویید

هیچ فرمول ویژه‌ای وجود ندارد که به شما بگوید دقیقا باید چه زمانی موهایتان را بشویید. فقط کافیست حواستان را جمع کنید و هر موقع حس کردید موهایتان کثیف شده، حمام کنید. شستشوی زیاد باعث می شود که چربی طبیعی موهایتان از بین برود و موها خشک تر شوند و موها آسیب ببینند.

از شستشوی موهایتان با آب داغ بپرهیزید.

آب داغ چربی طبیعی مو را از بین می‎برد. شتشوی مو با آب ولرم، درخشندگی موها حفظ می‌شود و از جلوگیری می کند.

بعد از حمام، از شانه دندانه درشت استفاده کنید.

معمولا بعد از حمام، شانه کردن موها کمی مشکل است. بهترین راه برای رفع گره مو، استفاده از یک شانه دندانه درشت است. برس باعث کشیده شدن و کنده شدن موها می شود. و موها بیشتر آسیب می‌بینند.

موهایتان را در معرض جریان هوا قرار دهید.

سشوار، سریع‌ترین راه خشک کردن مو است. اما گرمای سشوار می تواند به فولیکول مو آسیب بزند. هر زمان که امکان داشت، اجازه دهید که موهایتان در معرض هوا خشک شوند. اگر تمایل دارید که سشوار استفاده کنید، از درجه حرارت ملایم و سرد استفاده کنید. سشوار سرد جزیی از یک روتین مو خوب است.

مرتبا موهایتان را نوک گیری کنید

انتهای موها مستعد چند شاخه شدن و موخوره گرفتن هستند. اگر زمان زیادی بگذرد و شما موهایتان را کوتاه نکنید، بسیار آسیب دیده می شوند. سعی کنید هر سه ماه یک بار نوی موهایتان را بچینید و نوک گیری کنید. اگر نوک موهایتان چند شاخه شده است، هر شش هفته و یا کمتر، نوک آنها را بچینید. اگر بخواهید هر بار به آرایشگاه بروید، این کار برای شما مشکل خواهد بود و یا خیلی گران خواهد بود. خودتان موهایتان را نوک گیری کنید .برای دیدن پشت موهایتان از یک آیینه استفاده کنید. اگر موهایتان صاف و نمدار باشند، کوتاه کردن موها بسیار ساده خواهد بود.

از دست زدن به موهایتان اجتناب کنید

موها به صورت طبیعی چربی خاصی دارند. دست زدن به موها، این چربی را پخش می کند و باعث می شود موها چربتر به نظر برسند.برای اجتناب از این کار، بهتر است موهایتان را به صورتی کوتاه کنید که راحت باشید و نخواهید مرتبا به آنها دست بزنید.