اخبار عمومیکسب و کار خبر فوری

مزایای تهیه و ارسال اظهارنامه مالیات بر عملکرد

تهیه و ارسال اظهارنامه عملکرد، برای افرادی که دارای یک کسب و کاری هستند که از آن درآمد کسب می کنند، قطعاً امری مهم است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در رابطه با این موضوع کسب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و برای اظهارنامه عملکرد با تماس حاصل بفرمایید.

مالیات چیست و چه اهمیتی دارد؟

مالیات درواقع سهمی می باشد که به سبب اصل تعاون ملی و طبق قوانین و مقررات، هر یک ساکنین جامعه وظیفه دارند از درآمد خودشان برای تامین هزینه های عمومی و حفظ منافع اقتصادی یا سیاسی کشور ایران با توجه به مقدار و میزان قدرت خود به دولت بپردازند. نحوه محاسبه مالیات در کشور ایران به دو صورت انجام می گیرد: خود اظهاری و عل الرأس.

خوداظهاری: به این معنی است که اشخاص حقوقی و حقیقی اعلام می کنند که در سال مالی خودشان چه میزان سود داشته اند و باید چه میزان مالیات بپردازند.

علی الرأس: اگر که مدارکی که مودی هنگام ارسال اظهارنامه عملکرد ارائه می دهد دارای نواقصی باشد و مطابق آیین نامه های مربوطه تنظیم نشده باشد، توسط دفاتر مالیاتی قبول نمی شود. ممیز مالیاتی با توجه به قوانین مالیاتی، مالیات واحد تجاری موردنظر را تعیین می کند. این شیوه محاسبه مالیات عملکرد، رسیدگی عل الرأس نام دارد.

مالیات عملکرد چیست؟

مالیات عملکرد مالیاتی است که مشمول درصد معینی از درآمد اشخاص حقوقی و حقیقی می شود. نوعی است که اشخاص حقوقی و حقیقی پس از آن که تمامی مبلغ زیان و همچنین سود خود را در معاملات های مالی محاسبه کردند، چنین اظهارنامه ای را برپایه آن تهیه می کنند و می بایست ۲۵% میزان سود را طبق اظهارنامه عملکرد مالیات بپردازند. عملکرد نتیجه فعالیت های تجاری می باشد که طی یک دوره مالی پدیدار می شود.

اظهارنامه مالیات عملکرد در دو قالب اظهارنامه انفرادی و گروهی (مشارکتی) است که بعد از انجام ثبت نام الکترونیک با واردکردن نمونه های اطلاعاتی موارد درخواست در سامانه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی، واحد کسبی، اطلاعات هویتی و همچنین سایر اطلاعات شخص حقیقی از سامانه ثبت نام دریافت می کندد و در اظهارنامه قابل نمایش است. در نتیجه اظهارنامه عملکرد بیان کننده اظهار درآمدها، دارایی ها و بدهی ها، سرمایه و معافیت ها، ، درآمد هایی که شامل مالیات اند و اطلاعات مرتبط به اشخاص حقوقی و حقیقی آن هاست.

درباره مالیاتی عملکرد در بیشتر مطالعه کنید.

رسیدگی مالیات بر عملکرد چگونه است؟

در آغاز امور ممیز مالیاتی طی برگه ای که مساوی با دستورالعمل های سازمان امور مالیاتی تنظیم شده و طی تکلفات قانونی، تحت عنوان برگ درخواست مدارک حسابداری است و از مودیان خواستار است که کلیه مدارک حسابداری خود را جهت اجرای فرایند رسیدگی مالیاتی در اختیار او قرار دهد. بعد از اجرای تکلفات و تشریفات قانونی ابلاغ مالیاتی 1402 برگ درخواست مدارک حسابداری، کارشناسان ارشد مالیاتی وظیفه دارد، در ظرف ۱ تا  ۱۵ روز بعد از ابلاغ درخواست بالا به محل کار مودی مراجه کرده و دفاتر حسابداری و مدارک حسابداری و مالی او را مورد رسیدگی قرار بدهد.

چه کسانی مشمول تهیه اظهارنامه عملکرد هستند؟

تمامی اشخاص حقیقی که درآمد و کسب و کار خود را دارند. طبق ماده ۹۵ مالیات های مستقیم، این اشخاص وظیفه دارند براساس سال مالی، نتیجه عملکرد مالی خودشان را به سازمان امور مالیاتی ارسال نمایند. در همین جهت اشخاص حقوقی که دارای شرکت هستند و شرکت آن ها ثبت شده هم موظف هستند مطابق ماده ۱۱۰ قانون مالیات های مستقیم، اظهارنامه عملکرد خود را تهیه کنند. سپس به همراه سود و زیانی که داشته اند به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. و در مهلت زمانی مقرر این کار قابل انجام شدن است.

مزایای ارسال اظهارنامه عملکرد

طبق قانون ماده ۱۸۹ اداره امور مالیاتی اگر شرکتی به میزان ۳ سال پیاپی بتواند اظهارنامه خود را به صورت درست و صریح برای اداره مالیات ارسال کند و مورد تایید آن ها باشد. ۵% جایزه نسبت به مالیت هایی که پرداخت شده بهره مند خواهد شد. چنین مزیتی سبب شده که صاحبان بنگاهان را مورد تشویق داده تا بتوانند مطابق قوانین معین شده اظهارنامه عملکرد خودشان را در زمان تعیین شده برای اداره امور مالیاتی ارسال بفرمایند.

مطابق ماده ۱۸۹ ق.م.م، شرکت‌هایی که ۳ سال پیاپی اظهارنامه خودشان را ارسال کنند و مورد قبول اداره امور مالیاتی باشد و همچنین صادر شده نشده باشند، مشمول ۵% جایزه خوش حساب نسبت به مالیات‌های پرداخت شده در آن ۳ سال می‌شوند.

موارد ضروری پیش از تهیه اظهارنامه

مودی می بایست در سایت سازمان امور مالیاتی ثبت نام کند و کد اقتصادی خود را دریافت کند. پس از ثبت نام در این و دریافت اطلاعات اولیه، می توانند دیگر امور مرتبط به ارسال اظهارنامه را انجام دهند. سرانجام کد پیگیری دریافت شده را برای بررسی وضعیت قبولی و رد شدن را می توانند استفاده کنند. شایان ذکر است تهیه اظهارنامه باید توسط افرادی انجام بگیرد دارای تجربه کافی هستند و از کلیه قوانین مطلع می باشند.

اگر به اظهارنامه مالیات بر عملکرد توجه نشود جرایمی را به همراه دارد که در زیر شرح داده شده است:

اگر مطابق قوانین مصوب مالیات های مستقیم در زمان معین اظهارنامه عملکرد ارسال نشود، طبق قانون ماده ۱۹۲ قانون مالیات، ۳۰% میزان مالیاتی که می بایست پرداخت شود، جریمه در نظر گرفته می شود. و هیچگونه بخششی به دنبال نخواهد داشت.

مدارک مورد نیاز برای ارسال اظهارنامه عملکرد

 • صورت ترازنامه کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی گروه اول
 • صورت سود و زیان با مبلغ نهایی درآمد، فروش نهایی خارجی و داخلی
 • گردش مالی تمام کالاها و همچنین مواد اولیه
 • صورت بهای تمام شده خدمات ارائه شده برای شرکت ها خدماتی و تولیدی
 • صورت قراردادها همراه بهای تمام شده پروژه و صورت وضعیت ها (شرکت های پیمان کاری)
 • شماره ثبت
 • اعلام مالیات هایی که در طل سال با عناوین مختف نیز پرداخت شده است
 • اطلاعات و آدرس کامل مرتبط به محل کسب

نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی

 • شرکت های فرابورس: ۲۳.۷۵% (به سود مشمول مالیات)
 • شرکت های بورسی که بیشتر از ۲۰% سهام شناور آزاد هستند: ۲۰% به سود مشمول مالیات
 • شرکت های تعاونی سهامی عام تبصره ماده ۱۰۵: ۱۸.۷۵% (به مشمول مالیات)
 • سودهای حاصل از فروش کالا در بورس کالا: ۲۲.۵% به سود (مشمول مالیات)
 • اشخاص حقوقی که مشمول ماده ۱۰۵ هستند: ۲۵% نسبت به سود مشمول مالیات
 • شرکت بورسی موضوع ماده ۱۴۳: ۲۲.۵% نسبت به سود مشمول مالیات

نرخ مالیات بر درآمد برای اشخاص حقیقی و حقوقی به چه نحوی است؟

 1. مراجعه به سایت طرح جامع مالیات
 2. نصب نرم افزار اظهارنامه عملکرد
 3. مطالعه راهنمای اظهارنامه و دریافت نام کاربری و کلمه عبور و کدرهگیری
 4. بعد از ورود به بخش ارسال اظهارنامه عملکرد، به سؤالات صفحه ۳ اظهارنامه پاسخ دهید و اطلاعات را وارد کنید
 5. معلومات حسابداری در اظهارنامه مالیاتی را وارد نمایید
 6. اطلاعات مرتبط به صفحه ترازنامه را وارد کنید
 7. اطلاعات مربوط به صفحه سود و زیان اظهارنامه را وارد و تکمیل کنید
 8. ترازنامه را بررسی کرده و در صورت وجود مغایرت و اختلاف در ترازنامه، آن را اصلاح کنید
 9. اطلاعات مربوط به صفحه محاسبه مالیات، تعیین مالیات ابزاری و درج اقلام معاف اشخاص مشمول مالیت وارد گردد
 10. در صفحه آخر اطلاعاتی که مبنی بر مسئولیت های تهیه اظهارنامه و مسئول مالی و حسابرس ها و بستن اظهارنامه قرارداد وجود دارد تکیمل شود
 11. پس از مشاهده اظهارنامه عملکرد، می بایست اظهارنامه و مبلغ درآمد ثبت شده دارای تطبیق با اظهارنامه ارزش افزوده و نیز باشد
 12. اظهارنامه ارسال شده و کدرهگیری را دریافت کنید
 13. نسخه چاپی اظهارنامه مالیاتی ارسال شده را تهیه کنید
 14. در آخر مدارک اظهارنامه ارسال شده بایگانی شده باید رسیدگی شود

مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد

طبق ماده ۱۱۰ قانون مالیات های مستقیم، اشخاص حقوقی باید جداکثر تا ۴ ماه بعد از پایان سال مالی اظهارنامه مالیاتی خودشان را تهیه کنند و به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند. اشخاص حقیقی طبق ماده ۱۰۰ ق.م.م بایستی حداکثر تا ۳۱ خرداد هر سال، اظهارنامه مالیاتی عملکرد خودشان را ارسال کنند و مالیات متعلق بههمان‌طور که می‌دانید یکی از پرکاربردترین خدمات حسابداری برای مشاغل مختلف تهیه‌ی اظهارنامه مالیاتی است. . ارسال صورتحساب های الکترونیکی سامانه مودیان  به سامانه مودیان به آسانی انجام می شود. در مالیتور شناسه کالا یا خدمت عمومی وجود دارد فقط کافی ست از میان آن انتخاب کنید

تکمیل اظهارنامه مالیاتی از حساسیت بالایی برخوردار می‌باشد و به همین دلیل امروزه تمامی مراکزهای دولتی از ادارات و بانک‌ها گرفته تا شرکت‌های خصوصی و حتی تمامی فروشگاه‌ها برای انجام امور مالیاتی خود به یک یا چند نفر حسابدار اعم از زن و مرد نیازمند هستند.

حتی می‌توان گفت شرکت‌های فعال در بازار نیز (خارج از شرکت‌های دولتی و خصوصی) برای تهیه‌ی اظهارنامه‌ی مالیاتی خود به یک حسابدار دقیق و کار بلد نیاز دارند.

تعریف اظهارنامه مالیاتی

کارنامه مالی یک سال کاری شرکت یا شخص که جهت محاسبه مالیات به سازمان امور مالیاتی ارائه می‌گردد را اظهارنامه مالیاتی می‌نامند.

نحوه تنظیم اظهارنامه مالیاتی

از ابتدای سال ۱۳۹۱(سال مالی ۱۳۹۰) مودیان باید با مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان امور اقتصادی و دارایی نسبت به تکمیل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی اقدام نمایند.

تعریف سال مالیاتی

عبارت است از یک سال شمسی که از اول فروردین هر سال شروع و به آخر اسفند همان سال ختم می‌شود.

مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی

مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی حداکثر تا پایان چهار ماه شمسی پس از سال مالی است (۳۱ تیر ماه)؛ ولی در رابطه با اشخاص حقوقی که سال مالی آنها به موجب اساسنامه‌شان با سال مالیاتی تطبیق نمی‌کند، ملاک تعیین میزان مالیات، سالِ مالی آن شرکت است.

شیوه‌ی محاسبه‌ی مالیات در ایران

شیوه‌ی محاسبه‌ی مالیات در ایران به دو صورت علی‌الرأس و خوداظهاری است.

امروزه نظام‌های مالیاتی پیشرفته تمایل دارند به جای شیوه‌ی علی‌الرأس که در آن مأموران اداره‌ی مالیات به تعیین میزان مالیات می‌پردازند، خوداظهاری را جایگزین کنند.

خوداظهاری به این معناست که شخص حقیقی یا حقوقی اعلام می‌کند که در سالِ مالیاتی خود به چه میزان سود داشته و به چه میزان باید مالیات پرداخت کند.

روش علی الرأس هم بدین صورت است که ممیز مربوطه، مالیات را محاسبه نموده و به مؤدی اعلام می‌نماید. در این روش نظر ممیز و کارشناس سازمان امور مالیاتی، ملاک پرداخت مالیات می‌باشد.

در روش خوداظهاری، شخص حقیقی یا حقوقی، بدون دخالت ممیزین و کارشناسان سازمان امور مالیاتی، مقدار درآمد، هزینه، استهلاک، حقوق کارمندان و… را اعلام کرده و پس از کسر مقدار معاف، مبلغ مالیات مشخص و پرداخت می‌گردد.

اشخاص حقوقی و حقیقی چه زمانی باید اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم سازمان امور مالیاتی کنند؟

اشخاص حقوقی باید اظهارنامه خود را به همراه دفاتر و مدارک، نهایتاً تا ۴ ماه پس از سال مالیاتی به اداره مالیاتی تسلیم و مالیات تعلق گرفته را پرداخت نمایند و مهلت مذکور برای اشخاص حقیقی تا پایان خرداد ماه می باشد.

اظهارنامه عدم فعالیت چیست؟

اگر اشخاص حقیقی و یا حقوقی پس از ثبت شرکت هیچ گونه فعالیتی نداشته باشند، باز هم باید اظهارنامه و دفاتر خود را تیرماه هر سال به صورت سفید تحویل دهند.

نکته مهم: چنانچه شرکت یا موسسه‌ای با وجود داشتن فعالیت، اظهارنامه و دفاتر خود را به صورت صوری و برای نشان دادن عدم فعالیت خود سفید تحویل دهد، به دلیل تخلف، شامل قانون علی الرأس می شود.

مدارک مورد نیاز برای اظهارنامه مالیاتی کدام است؟

۱ –  مدارک شرکت

۲ –  اجاره نامه

۳ –  مدارک شناسایی افرادی که دارای حق امضا هستند

۴ –  صورت ترازنامه اشخاص حقیقی و حقوقی

۵ –  صورت سود و زیان کلیه اشخاص مکلف به تنظیم اظهارنامه عملکرد

۶ –  مبلغ درآمد و فروش داخلی و خارجی

۷ –  گردش حساب مواد اولیه و کالای ساخته شده و کالای بازرگانی و سایر کالاها

۸ –  صورت بهای تمام شده کالای ساخته شده و فروش رفته برای شرکت‌های تولیدی

۹ –  صورت قراردادها و درآمدها پیمانکاری و بهاء تمام شده پروژه برای شرکت‌های پیمانکاری

۱۰ –  مانده سود و زیان دوره قبل و گردش حساب تعدیلات سنواتی

۱۱ –  شماره ثبت دفاتر قانونی و کد رهگیری برای اشخاص حقیقی و حقوقی

۱۲ –  مبلغ مالیات‌های پرداخت شده

۱۳ –  شماره کارت بازرگانی، مجوز فعالیت، نام کاربردی، رمز عبور و کد رهگیری پیش ثبت نام برای ارسال اینترنتی اظهارنامه

۱۴ –  اطلاعات ملک اجاری مورد استفاده مؤدی

۱۵ –  اطلاعات حساب های سال قبل

در حال حاضر چند نوع اظهارنامه مالیات بر درآمد وجود دارد؟

هم اکنون برای اشخاص مکلف به تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی ۶ نوع اظهارنامه مالیات بر درآمد تهیه و در دسترس قرار گرفته است:

۱ –  اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی (موضوع ماده ۱۱۰ ق م م )که نسبت به سایر اظهارنامه‌ها مفصل‌تر است.

۲ –  اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی گروه اول طبق آیین‌نامه اجرایی ماده ۹۵ ق م م

۳ –  اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی گروه دوم طبق آیین‌نامه اجرایی ماده ۹۵ ق م م

۴ –  اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی گروه سوم طبق آیین‌نامه اجرایی ماده ۹۵ ق م م

۵ –  اظهارنامه مالیات بر درآمد املاک ویژه اشخاص حقیقی دارنده درآمد ملاک ماده ۵۷و۸۰ ق م م

۶-  اظهارنامه انحلال طبق ماده ۱۱۴ و۱۱۶ق م م

مراحل تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی چیست؟

بعد از طی تشریفات قانونی ثبت نام، از طرف سازمان امور مالیاتی به مودی نام کاربری و رمز عبور برای انجام عملیات تکالیف مالیاتی اختصاص داده می‌شود.

عواقب عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد چیست؟

در صورتی‌که مودیان اظهارنامه را در موعد مقرر ارسال نکنند مشمول جرایم و تبعات قانونی خواهند شد.

طبق ماده ۱۹۲ ق.م.م در کلیه مواردی که مؤدی یا نماینده او که به‌موجب مقررات این قانون از بابت پرداخت مالیات مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی است چنانچه نسبت به تسلیم آن در موعد مقرر اقدام نکند، مشمول جریمه غیرقابل بخشودگی معادل سی‌درصد(۳۰%) مالیات متعلق برای اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون ده‌درصد(۱۰%) مالیات متعلق برای سایر مؤدیان می‌باشد.

حکم این ماده درمورد درآمدهای کتمان‌شده در اظهارنامه‌های تسلیمی و یا هزینه‌های غیرواقعی نیز جاری است.

همچنین طبق بند ت ماده ۱۳۲ق.م.م شرط برخورداری از هر گونه معافیت مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در مناطق آزاد و سایر مناطق کشور تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موقع مقرر قانونی است.

مزایای ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد چیست؟

علی‌رغم اینکه تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی برای مودیان مالیاتی کاری وقت‌گیر است لیکن ارسال اظهارنامه مالیاتی می‌تواند مزایای خوبی برای آنها فراهم آورد.

طبق ماده ۱۸۹ شرکت‌هایی که سه سال متوالی اظهارنامه ارسالی آنها مورد قبول اداره امورمالیاتی واقع شود و اعتراضی به برگ تشخیص صادره نداشته باشند، مشمول استفاده از ۵ درصد جایزه خوش‌حسابی نسبت به مالیات‌های پرداخت شده سه سال می‌شوند.

اظهارنامه های مالیاتی عملکرد تا چه زمانی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد؟

براساس ماده ۱۵۶ق.م.م ادارات امور مالیاتی مکلفند اظهارنامه‌های مالیاتی دریافتی را حداکثر ظرف مدت یک سال از تاریخ انقضاء مهلت تسلیم اظهارنامه رسیدگی نمایند و برگه تشخیص رسیدگی را حداکثر تا سه ماه بعد به مودی ابلاغ نمایند.

آیا بعد از ارسال اظهارنامه مالیاتی امکان اصلاح اظهارنامه وجود دارد؟

طبق تبصره ماده ۲۲۶ ق م م به مودیان مالیاتی اجازه دارند در صورتی که در اظهارنامه مالیاتی تسلیمی از نظر محاسبه و درج اطلاعات اشتباهی رخ داده باشد، ظرف یک ماه از تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی نسبت به رفع اشتباه اقدام و اظهارنامه مالیاتی اصلاحی را تسلیم نمایند.

مشاوره مالیاتی در مشهد به طور حرفه ای در زمینه رفع مشکلات مالیاتی فعالیت دارد و با مدارکی که در این زمینه کسب نموده و به طور تخصصی آماده ارائه خدمات به شرکتها می باشد

چگونه اظهارنامه مالیاتی را تهیه کنیم؟

۱. نصب نرم افزار اظهارنامه مالیاتی عملکرد

۲. مطالعه راهنمای تکمیل اظهارنامه

۳. واردکردن نام کاربری و رمز عبور وکد رهگیری پیش ثبت نام برای عملیاتی شدن اظهارنامه مالیاتی

۴. پاسخ به سوالات صفحه ۳ اظهارنامه و درج اطلاعات مورد درخواست

۵. واردکردن اطلاعات حسابداری در اظهارنامه مالیاتی

۶. درج و تکمیل صفحه ۱۲ (ترازنامه) اظهارنامه مالیاتی

۷. درج و تکمیل صفحه ۱۳ (سود و زیان) اظهارنامه مالیاتی

۸. رفع مغایرت اختلاف ترازنامه در صورت وجود

۹. تکمیل صفحه ۲۶ اظهارنامه اشخاص حقوقی و درج اقلام معاف و تعیین مالیات ابرازی برای اشخاص حقوقی

۱۰. تکمیل صفحه ۲۷ اظهارنامه اشخاص حقوقی و بستن اظهارنامه

۱۱. بررسی اظهارنامه و تطبیق مبلغ درآمد مندرج با اظهارنامه ارزش افزوده و گزارش فصلی جهت ارسال به اداره امور مالیاتی

۱۲. اقدام برای ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی و اخذ کد رهگیری

۱۳. تهیه نسخه چاپی اظهارنامه پس از ارسال

۱۴. بایگانی اسناد و مدارک و آماده شدن برای رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی ارسالی.