اخبار سلامت

محافظت کامل از پوست شما در برابر آفتاب با کرم ضد آفتاب با طیف گسترده

آفتاب‌‌نیوز :

اصلا فرقی نمی‌کند در کدام یک از فصل‌های سال باشیم، استفاده از کرم آفتاب در همه زمان‌ها امری واجب و ضروری برای تمامی افراد است. البته لزوم استفاده از آن در فصل‌های گرم سال بسیار بیشتر می‌شود؛ چرا که در این فصول خورشید به زمین نزدیک‌تر شده و اشعه فرابنفش بیشتر از هر زمان دیگری حس می‌شود. کرم‌های ضد آفتاب براساس کاربرد، نوع پوست، فرمولاسیون و خواص به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و هر کدام از آن‌ها می‌توانند نوع خاصی از نیاز پوست را در مقابل اشعه‌های مضر نور خورشید برآورده سازند. محصولاتی که پوست را در برابر نور خورشید محافظت می‌کنند در برند‌های مختلفی تولید می‌شوند. با توجه به مرغوبیت کرم ضد آفتاب خارجی بیشتر مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته، البته در این تاریخ برنده‌های با کیفیتی نیز در داخل کشور تولید و روانه بازار شده اند. در این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با کرم‌های ضد آفتاب با طیف گسترده آشنا کنیم.

معرفی کرم ضد آفتاب با طیف گسترده

محافظت کامل از پوست شما در برابر آفتاب با کرم ضد آفتاب با طیف گسترده

در ابتدا قبل از هر چیز باید بدانیم کرم ضد آفتاب با طیف گسترده چیست و چه تفاوتی با کرم‌های ضد آفتاب معمولی دارد. اشعه ماورابنفشی که از خورشید به پوست انسان برخورد می‌کند، دارای دو پرتو خطرناک UVA و UVB می‌باشد که هر کدام از آن‌ها می‌توانند پوست را دچار مشکلات زیادی کنند و باعث ایجاد چین و چروک‌های زودرس و در مواقعی سرطان پوست شوند. کرم ضد آفتابی که بتواند پوست را در مقابل هر دو نوع این اشعه ها، محافظت کند را کرم ضدآفتاب با طیف گسترده می‌گویند. یعنی این کرم به طور ویژه‌ای می‌تواند طیف گسترده‌ای از اشعه‌ها را مهار کند و اجازه ندهد به عمق پوست ما نفوذ کند. در نتیجه از سوختگی پوست، پیری زودرس، چین و چروک، سرطان پوست، آکنه و … جلوگیری می‌شود.

جلوگیری از آسیب‌های طولانی مدت ناشی از نور خورشید

آسیب‌هایی که از نور خورشید به پوست انسان می‌رسد در هر فرد متفاوت است. در این قسمت مضراتی که از تابش نور خورشید به پوست انسان می‌رسد را به شما می‌گوییم:

پیری زودرس پوست

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین روش‌های مراقبت پوست، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب است. چرا که قرار گرفتن در برابر نور خورشید باعث تغییر بیشتر پوست و پیری زودرس می‌شود. برای این که همیشه پوستی سالم، شاداب و جوان داشته باشید، استفاده از کرم ضد آفتاب را در اولویت روتین روزانه خود قرار دهید. یکی از تصورات و باور‌های اشتباهی که بین افراد وجود دارد این است که فقط در روز‌های گرم و داغ تابستان لازم می‌دانند که از کرم ضد آفتاب با طیف گسترده استفاده کنند. این در حالی است که در تمام فصل‌های سال برای جلوگیری از پیری زودرس لازم است تا از این کرم استفاده شود.

چین و چروک

چین و چروک پوست صورت از آن دسته آسیب‌هایی است که قطع به یقین در اثر استفاده نکردن از کرم‌های ضدآفتاب در پوست ایجاد خواهد شد.

لک‌های پوستی

لک‌های پوستی یکی از رایج‌ترین صدمات پوستی هستند که از طریق تابش مستقیم نور خورشید بر پوست ایجاد می‌شود. لکه‌ها ممکن است رنگی خاکستی یا قهوه‌ای تیره داشته باشند. معمولا بیشترین ناحیه‌ای که در معرض این لک‌ها قرار می‌گیرد بینی، گونه، چانه و لب است.

آفتاب سوختگی

آسیب دیگری که نور خورشید به پوست وارد می‌شود آفتاب سوختگی است که هم سبب تیره‌تر شدن رنگ پوست می‌شود و هم خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

سرطان پوست

از دیگر آسیب‌های ناشی از تابش نور خورشید کراتوز خورشیدی است که این موضوع شانس ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌شود. سرطان پوست یکی از شایع‌ترین سرطان‌هایی است که سالانه افراد زیادی را درگیر می‌کند.

انتخاب و خرید کرم ضد آفتاب با طیف گسترده به چه عواملی بستگی دارد؟

برای این که بتوانید یک کرم ضد آفتاب با طیف گسترده برای خود خریداری کنید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

اندازه SPF

کرم ضدآفتابی که تهیه می‌کنید باید حداقل SPF۳۰ داشته باشد و کمتر از این مقدار هیچ فایده‌ای برای پوست ندارد. اما می‌توانید تا SPF‌های بالاتر هم برای خود تهیه کنید.

نوع پوست

مورد بعدی‌ای که باید به آن توجه کنید، تشخیص نوع پوست است. ابتدا باید ببینید پوست شما خشک، حساس یا چرب است. سپس متناسب با همان نوع، کرم ضد آفتاب با طیف گسترده را برای خود تهیه کنید.

میزان حساسیت پوست

اگر پوست حساسی دارید حتما توجه کنید که فقط کرم‌های ضد آفتاب مخصوص پوست‌های حساس را تهیه کنید؛ در غیر این صورت ممکن است دچار سوزش یا خارش شوید.

طرز استفاده صحیح

محافظت کامل از پوست شما در برابر آفتاب با کرم ضد آفتاب با طیف گسترده

برای این که کرم ضد آفتاب بهترین تاثیرگذاری را روی پوست شما داشته باشد بهتر است به طرز صحیحی از آن استفاده کنید. بهترین روش مصرف به شرح زیر است:

حداقل ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید

نیم ساعت قبل از این که از خانه خارج شوید، به اندازه یک انگشت کامل دست کرم را در تمام قسمت‌های پوست خود بمالید و اجازه دهید تا روی پوست شما بنشیند. سپس از خانه خارج شوید.

هر دو ساعت یک بار آن را تمدید کنید

برای این که اثرگذاری کرم از بین نرود، هر دو ساعت یک بار آن را تمدید کنید. البته این مضوع بیشتر در روز‌های گرم سال اهمیت دارد. چرا که با عرق کردن ممکن مقدار زیادی کرم از روی صورت پاک شود.

روی تمام نواحی پوست استفاده کنید

کرم ضد آفتاب را در تمام قسمت‌های پوست صورت بمالید. حتی روی گردن خود هم از این کرم استفاده کنید. اگر کرم مورد نظر شما محدودیتی برای استفاده از آن در زیر چشم نداشته باشد، می‌توانید در این قسمت هم استفاده کنید.

بخش علوم پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.