اخبار عمومیکسب و کار خبر فوری

جدول انواع سیم جوش co2

یک سیم از جنس فلز آلیاژی است که آلیاژ آن به عواملی نظیر ترکیب شیمیایی فلز پایه، نوع فرآیند استفاده شده، طرح اتصال و ترکیب شیمیایی سطحی فلز جوش بستگی دارد. انتخاب الکترود به شدت به خصوصیات مکانیکی فلز جوش تأثیر می گذارد و یک عامل اصلی کیفیت جوش است. بطور کلی فلز جوش پس از اتمام جوشکاری باید دارای خواص مکانیکی مشابه با فلز پایه باشد و نواقصی نظیر ناپیوستگی، آلودگی های حفره ای یا تخلخل درون جوش وجود نداشته باشد. برای دستیابی به این اهداف، سیم جوش های  متنوعی وجود دارد. تمام سیم جوش های CO2 تجاری موجود حاوی فلزاتی مانند سیلیکون، منگنز، تیتانیوم و آلومینیوم با درصد کمی هستند تا از ورود اکسیژن به مذاب و تخلخل اکسیژن جلوگیری کنند.

بعضی از آنها حاوی فلزاتی مانند تیتانیوم و زیرکونیوم برای جلوگیری از تخلخل نیتروژن هستند. بسته به نوع فرآیند و نوع فلز پایه، قطر سیم جوش های مورد استفاده در جوشکاری CO2  به طور معمول بین 0.8 تا 2.4 میلی متر تغییر می کند. سیم جوش های باریکتر در فرآیندهای “انتقال اتصال کوتاه” مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که رایج ترین سیم جوشهای CO2 حالت “انتقال اسپری” معمولاً ضخامتی بیش از 0.9 میلی متر دارند.

 کاربرد سیم جوش  CO2

از جوشکاری با سیم جوش CO2 بیشتر برای فولادهای کربنی ساده و منگنزی استفاده می شود و چون  قدرت اکسید شدن سیم جوشCO2  بالاست برای عناصر نظیر آلومینیوم، مس، منگنز و حتی نیکل استفاده نمی شود. از سیم جوش CO2 برای جوشکاری در صنایع مختلف چون جوشکاری فلزات فولادی ساختمانی، مخزن سازی و حتی کشتی سازی استفاده می شود.

نحوه جوشکاری با سیم جوش و دستگاه CO2  

به  منظور جوشکاری CO2 علاوه بر داشتن مهارت و تجربه کافی باید بهترین لوازم و تجهیزات جوشکاری از جمله و سیم جوش CO2 را داشته باشید. ابتدا با قرار دادن سیم جوش داخل دستگاه جوش این مفتول به داخل موتور متحرک به نام وایرفیلد منتقل می شود. در ادامه کار این مفتول از قسمت شلنگ عبور می کند و به تورچ جوشکار می رسد تا با قوس الکتریکی و ذوب آن باعث ایجاد حوضچه مذاب می شود. در این حین جوشکار با فشار دادن دکمه تورچ به صورت همزمان سیم جوش CO2 و گاز کربن دی‌اکسید را در فضایی که قوس الکتریکی تشکیل شده وارد می کند.

نکته! اعداد به دست آمده در دو فرمول محاسبه وزن سیم مسی و کابل ۷ گرم با یک دیگر تفاوت دارند؛ اما با این حال فرمول دوم عدد دقیق‌تری را محاسبه می‌کند.

مزایا و معایب سیم جوش CO2

سیم جوش CO2 در صنایع مختلف و به روش جوشکاری اتوماتیک و نیمه اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد و نسبت به سایر سیم جوش ها آلودگی جوشکاری کمتری دارد. افزایش سرعت جوشکاری از دیگر محاسن این نوع جوشکاری می باشد و جوشکار دید بهتری روی حوضچه مذاب دارد که باعث کم شدن سرباره جوش خواهد شد. در جوشکاری با الکترود دستی نیاز به عوض کردن الکترود است در صورتی که با سیم جوش CO2 نیاز نیست و همین باعث ساده تر شدن و سریعتر شدن جوشکاری می شود. با توجه به ارزان بودن گاز دی اکسید کربن نسبت به سایر گازهای جوشکاری این روش جوشکاری کم هزینه می باشد و برای جوشکاری سایر فولادها روشی کاملا ارزان به شمار می آید. با این وجود گاز CO2 در این جوشکاری منجربه کاهش نفوذ ناقص می شود. همچنین به منظور کاهش پاشش ، از گاز دی اکسید کردن با ترکیب گاز آرگون می توان استفاده کرد. گاز CO2 جز گازهای محافظتی در جوشکاری است که باعث جلوگیری از برخی عیوب جوش نظیر سوختگی کنار جوش می شود. با این حال ترکیب گاز مونواکسید کربن و گاز ازن سمی می باشد. از این رو هنگام جوشکاری باید به تهویه مناسب در محیط توجه ویژه شود.

پرفروشترین برندهای سیم جوش CO2  در بازار ایران