اخبار عمومیکسب و کار خبر فوری

سبک زندگی برای زانو درد در سالمندان

درمان زانو درد در افراد مسن

گذران زندگی هر بافت و عضوی را تخریب می کند. زانو درد و درمان زانو درد در افراد مسن همواره پرتکرارترین سوال در میان افراد مبتلا به درد های استخوانی و مفصلی میباشد. همزمان با سفید شدن موها ،تخریب زانو در افراد مسن یک امر غیر قابل اجتناب است.قبل از آنکه درمان آغاز شود باید در ابتدا علت زانو درد تشخیص داده شود که در اغلب موارد آرتروز علت وقوع این درد می باشد. هرچه سن شما افزایش می یابد درد های مفصلی بیشتر می شوند.

6نکته برای کاهش و درمان زانو درد در افراد مسن

ابتلا به زانو درد پس از عبور از سن خاصی اجتناب ناپذیر است و  واقعیت این است که بخش قابل توجهی از جمعیت از آن رنج می برند و به دنبال درمان زانو درد هستند. با افزایش سن ، یک تغییر شدید در فعالیت بدنی و کاهش تحرک ایجاد می شود و از این رو مشکلات مختلفی از جمله زانو درد ایجاد می شود.

اگر شما یا شخصی از خانواده تان  به درد زانو مبتلا شده اید و سنتان در مرحله میان سالی می باشد،برای درمان زانو درد در افرادمسن باید 6نکته زیر را برای کاهش و درمان زانو درد در افراد مسن رعایت نمایید:

پیاده روی:

اولین درمان زانو درد در افراد مسن پیاده روی می باشد. همانطور که گفته شد ، عدم تحرک علت اصلی زانو درد در بیشتر موارد است. با افزایش سن ، افراد سالخورده تمایل دارند که حرکت بدنی خود را متوقف کنند.

سبک زندگی بی تحرک باعث می شود زانوها سفت و در نتیجه دردناک شوند.در نتیجه افراد مسن به منظور کاهش درد و درمان زانو درد میبایست پیاده روی را در برنامه ی هفتگی خود قرار دهند و از عدم تحرک بپرهیزند.

ماساژ درمانی:

ماساژ درمانی دومین درمان زانو درد در افراد مسن است.این راهکار به کاهش درد خفیف در زانو کمک می کند. مقداری روغن زیتون یا روغن ماساژ تهیه کنید و آن را در ناحیه زانو بمالید و مدتی ماساژ دهید.

پس از گذشت چندین بار و اعمال این روش به منظور درمان زانو درد شما تفاوت را احساس خواهید کرد. این روش را  حداقل دو بار در روز تکرار کنید.

مصرف کلسیم:

سومین روش درمان زانو درد در افراد مسن گنجاندن مصرف کلسیم در رژیم غذایی می باشد. شیر منبع غنی کلسیم است .بنابراین می توانید فرآورده های شیر را به میزان لازم به رژیم غدایی روزانه خود اضافه کنید. این روش به شما کمک می کند تا استخوان های خود را قوی تر کرده و از درد زانو یا هر نوع درد مفصلی خلاص شوید و رفته رفته منجر به درمان زانو دردتان شود.

کمپرس سرد:

استفاده از کمپرس سرد یک روش عالی و ساده برای خلاص شدن از زانو درد و تورم در زانو است و به عنوان چهارمین درمان زانو درد در افراد مسن به شمار میرود . کافی است قطعات یخ را درون یک حوله دستی بپیچانید و آن را به مدت حدود10 دقیقه در ناحیه دردناک زانو فشرده کنید. این روش باید به منظور اثر بخشی و کاهش درد چندین بار در روز تکرار شود .

مصرف زردچوبه:

 

زردچوبه به دلیل داشتن خواص درمانی بسیار شناخته شده است. این ماده دارای خاصیت ضد التهابی و همچنین آنتی اکسیدانی است که به رهایی شما از زانو درد کمک می کند.

می توانید هر روز آن را به غذاهای مختلف و یا شیر اضافه کنید و یا کلا آن را در رژیم غذایی خود بگنجانید. اطمینان حاصل کنید که زردچوبه مورد مصرف شما طبیعی و مرغوب می باشد.

کاهش وزن:

افزایش وزن در میانسالی منجر به بروز مشکلات متفاوتی از قبیل زانو درد ،آرتروز،دیسک و حتی بیماری های قلبی میشود.  اگر وزن شما بیشتر از حد مجاز در این سن است ، قبل از بدتر شدن باید به فکر کاهش مقداری چربی باشید. چاقی باعث افزایش وزن وارد شده به زانوها شده و منجر به درد شدید می شود.پس ششمین راهکار درمان زانو درد در افراد مسن کاهش وزن است.

حتما در نظر داشته باشید برای شناسایی ریشه مشکل و مشاوره متخصص به جای آزمایش و خطا ، به یک دکتر زانو درد خوب و باتجربه مراجعه کنید . اگر شما درد زانو و درمان زانو درد خود را نادیده بگیرید ، درد با افزایش سن بدتر می شود و خلاص شدن از آن تقریبا غیرممکن است و درمان زانو درد در افراد مسن با بی توجهی امکان پذیر نمیباشد.

حفظ وزن بدن به صورت متعادل

چاقی و اضافه وزن باعث افزایش فشار به زانو وآرتروز زودرس مفاصل زانو و در نتیجه ابتلا به بیماری آرتروز می شود.

کاهش وزن موثرترین روش پیشگیری از درد زانو در سالمندان می باشد که از طریق انجام فعالیت های ورزشی سبک مناسب افراد مسن میسر می شود. ورزش علاوه بر کاهش وزن باعث تقویت عضلات زانو نیز می شود و همچنین دامنه حرکتی فرد را افزایش می دهد.

-استفاده از کفش مناسب

پوشیدن کفش مناسب هنگام راه رفتن  و پیاده روی از دیگر عوامل پیشگیری از زانو درد می باشد. استفاده از کفش پاشنه بلند ممکن است باعث بروز مشکلاتی در پاشنه پا شود.

– پرهیز از یک جا نشستن و عدم تحرک به مدت طولانی

افرادی که در محل کار خود به مدت طولانی و بدون حرکت می نشینند بیش از سایر افرادی که به مقدار کافی تحرک دارند در معرض ابتلا به زانو درد قرار دارند.

-استفاده از رژیم غذایی سالم

برخورداری از یک تغذیه سالم و غنی در سلامت مفاصل بدن نقش به سزایی ایفا می کند. یک رژیم غذایی سرشار از کلسیم و انواع ویتامین ها مانند تخم مرغ و ماهی و پنیر و ماست جهت پیشگیری از زانو درد مفید هستند.

شنا و پیاده روی در استخر برای افراد مسن بسیار مفید می باشد. سالمندان می توانند تحت نظر فیزیوتراپ یا یک پرستار سالمند به انجام این ورزش ها بپردازند و از این طریق درد  زانوی خود را تا حدودی تسکین دهند.

پیاده روی در استخر فشار زیادی به زانوها وارد نمی کند و از طرفی هم باعث تقویت عضلات اطراف زانو شده و باعث می شود تا زانو به سهولت بتواند وزن بدن را تحمل کند. در فیزیوتراپی به مجموعه این فعالیت ها آب درمانی یا هیدروتراپی نیز می گویند که به خاطر غوطه ور شدن بدن در آب بهترین روش درمانی مخصوصا در مراحل ابتدایی زانو درد به شمار می رود.

یکی از روش های برآورد قیمت پله رو همیار استفاده از محاسبه گر آنلاین است، با استفاده از این ابزار شما میتوانید حدود قیمت تمام شده یک پله پیما داخل منزل خود را توسط این ابزار حساب کنید. برای این منظور به بخش محاسبه گر آنلاین قیمت پله پیما مراجعه نمایید.