اسپرسو برای تقویت حافظه

معمولا برای خور ها این سوال پیش می آید که آیا مصرف موجب می شود؟ آیا مصرف قهوه واقعا اثری بر حافظه دارد یا اینکه بیشتر حالت تلقینی دارد؟ در ادامه این مطلب از مجله دکتر ما رابطه میان کافئین و را بررسی می کنیم.

کافئین در بدن چگونه عمل می کند؟

کافئین یک داروی محرک است که مستقیما روی مغز تاثیر می گذارد، و تاثیر آن بر افزایش هوشیاری، به طور قطع ثابت شده است. یعنی نوشیدن یک فنجان قهوه در صبح ها باعث می شود که شما سرحال تر و هشیار تر باشید. اما نتایج تحقیقات در مورد تاثیر کافئین در تقویت حافظه متفاوت است.

برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف قهوه می تواند بعضی از انواع حافظه، به خصوص حافظه فضایی (همان حافظه ایی که به دروسی مثل هندسه، پیدا کردن آدرس و غیره مرتبط است) را تقویت کند. مطالعه ی گسترده دیگری نشان داد که تاثیر مصرف قهوه بر حافظه وابسته به زمان مصرف است. یعنی کافئین تنها درصورتی حافظه را تقویت می کند که هم در زمان ورود اطلاعات (یعنی زمانی که درس می خوانید) و هم در هنگام به خاطر آوردن آن ها (یعنی در جلسه امتحان!!) نوشیده شود.

مطالعات دیگر نشان داده اند که مصرف قهوه، انجام برخی از تکالیف حافظه ای را سخت تر می کند. مثلا بیاد آوردن آزاد اطلاعات (مثلا یادآوری خاطرات گذشته) جزو این موارد است. همچنین مردم خاطرات غیر واقعی بیشتری را در زمانی که تحت تاثیر کافئین هستند به یاد می آورند. یعنی کافئین می تواند مغز شما را برای ساختن خاطرات نادرست تحریک کند.

تاثیر قهوه بر تقویت حافظه در افراد سالمند

مطالعات امیدوار کننده ای درمورد اثر مصرف قهوه در افراد سالمند برای مقابله با زوال حافظه انجام شده است. برای مثال نتایج یک تحقیق نشان داد که مصرف کافئین، علائم ضعف حافظه در طول بعدازظهر را برای افرادی که معمولا صبح ها عملکرد قوی تری نسبت به عصر ها دارند، کاهش داده است به عبارت دیگر مصرف کافئین باعث شده قدرت حافظه این افراد در بعدازظهرها بهتر از قبل شود.

با این وجود، مطلعات دیگری نشان داده اند که مصرف کافئین راهکار قابل اعتماد و طولانی مدتی برای تقویت حافظه در افراد سالمند نیست. به عبارت دیگر شواهد بیان می کند که مصرف روزمره ی کافئین مزایای نسبی برای تقویت حافظه ی بلند مدت سالمندان دارد، اما به این معنا نیست که با زوال حافظه بر اثر افزایش سن مقابله می کند.

به دلیل اینکه کافئین ماده ای اعتیاد آور است، استفاده صرف از کافئین برای تقویت حافظه روش درستی نیست. چون مصرف زیاد کافئین  به خصوص در شب ها ممکن است خواب شما را مختل کند و در صورت قطع مصرف علائم ترک را تجربه کنید. هم و هم علایم ترک می توانند باعث ایجاد مشکلات حافظه شوند.

چگونگی تاثیر قهوه اسپرسو بر حافظه:

یک فرد شاغل یا فرقی نمی کند کسی که در منزل است، صبح وقتی بیدار می شود برای اینکه در طول روز انرژی کافی برای انجام امور، فعالیت بهتر مغز و حافظه، رفع خستگی و هوشیاری ذهن خود قهوه می نوشد و دلیل این محبوب بودن بیشتر به تاثیر قهوه اسپرسو بر حافظه مربوط می شود.

صبح ها خود بخود بعد از یک خواب با تایم مناسب و استراحت کافی، احساس انرژی خوبی داریم که با نوشیدن قهوه اسپرسو بیشتر هم می شود، در طول روز به تدریج ماده ای به نام آدنوزین در مغز ترشح می شود که به نورون های مغز وصل می شوند و وقتی همه این نورون ها پر شدند، بدن احساس خستگی، خوابالودگی و نیاز به استراحت می کند. سپس می خوابیم و استراحت می کنیم تا از غلظت آدنوزین در خون کم شود و نورون ها ی مغز سبک شوند و به همین خاطر موقع بیدار شدن احساس رفع خستگی داریم.

ماده موثره تاثیر قهوه اسپرسو بر حافظه:

قهوه اسپرسو دارای ماده ای به نام کافئین می باشدکه ماده ای محرک و انرژی زا ست و در بعضی از نوشیدنی های صنعتی نیز وجود دارد. هنگامی که قهوه می نوشیم، کافئین موجود در قهوه اسپرسو به نورون های مغز می چسبند و اجازه نمی دهند آدنوزین ها به آن متصل شوند و این باعث می شود که احساس خستگس نکنسم و انرژی مان افت نکند. به خاطر همین خصوصیت کافئین و تاثیر قهوه اسپرسو بر حافظه است که مردم ناخواسته جذب آن می شوند و وابستگی ذهنی هم به آن دارند و برای اینکه این انرژی در طول روز باقی بماند و کم نشود 3 تا 5 فنجان قهوه اسپرسو نوش جان می کنند.

تاثیرات ویژه کافئین قهوه اسپرسو بر حافظه:

1-تقویت حافظه و افزایش تمرکز:

یکی از ویژگی هایی که ناخواسته افراد را به نوشیدن هر روزه قهوه اسپرسو واردار می کند، تاثیرات آن بر حافظه و ذهن انسان می باشد و تمام این امر مهم توسط کافئین انجام می گردد، کافئین می تواند عملکرد ذهن را در فرد بالا ببرد و تمرکز او را بر روی حافظه و هوشیاری ممکن سازد، پس به این نتیجه می رسیم که تقویت حافظه و افزایش تمرکز با قهوه یکی از راه های بالا بردن توانایی ذهن می باشد. برای اطلاع از مراجعه نمایید.

2-تولید سلول های عصبی جدید:

کافئین، این ماده جادویی و محرک در قهوه اسپرسو، به تولید سلول های عصبی جدید در مغز کمک می کند و توانایی آنها را برای ارتباط با هم افزایش می دهد، همچنین با مصرف روزمره و مستمر آن نقطه هایی جدید برای یادگیری بهتر مغز انسان بوجود می آورد. از در غافل نشوید.

3-کمک به یادآوری تصاویر:

کافئین با تاثیری که بر مغز انسان می گذارد باعث کمک به بهبود حافظه و افزایش توان ذهنی در به یاداوری تصاویر می شود که ممکن است این تاثیر مدت ها در ذهن فرد باقی بماند بخصوص کسانی که هر روز 3 الی 5 فنجان نوشیدن قهوه اسپرسو جزوی از برنامه های زندگی شان می باشد.

4-خوش خلق و خو شدن:

یکی دیگر از تاثیرات قهوه اسپرسو بر حافظه و مغز بهبود خلق و خوی افراد می باشد و این با مصرف هر روزه کافئین می تواند همیشگی باشد؛ در واقع این خاصیت به خاطر اعتماد به نفسی است که کافئین با افزایش انرژی و سرحالی در فرد بوجود می آورد و باعث می شود افراد روی رفتار و منش خود تمرکز بیشتری داشته باشند و آن را کنترل کنند.

5-افزایش ترشح هورمون دوپامین:

کافئین موجود در قهوه اسپرسو باعث افزایش ترشح ماده ای در بدن می شود که به آن دوپامین می گویند؛ دوپامین نقش دوگانه ای در بدن ایفا می کند، در مغز نقش انتقال دهنده عصبی را بازی می کند و به افزایش قدرت حافظه و تمرکز ذهن کمک می کند ولی همین دوپامین در خون نقش هورمون را دارد.

دوپامین علاوه بر تاثیرات ذکر شده فواید دیگری مثل حس انگیزه، اعتماد به نفس، لذت و سرزندگی و تنطیم حرکات بدن مفید می باشد، همچنین با نوشیدن یک فنجان قهوه و ترشح دوپامین خستگی ذهن کم می شود و حس و حال بهتری به شخص می دهد و نتیجه اش را می توان به عنوان یکی از تاثیرات قهوه اسپرسو بر هوش دانست؛ کاهش دوپامین در بدن باعث به هم خوردن تمرکز ذهن، رفع خستگی، کاهش انگیزه و شور و هیجان و حس گرفتگی و کسلی در فرد می شود.

6-رفع استرس:

قهوه اسپرسو دارای خواص آنتی اکسیدانی می باشد که باعث کاهش آسیب ناشی از استرس و افزایش سن کمک می کند. را در مجله حتما مطالعه نمایید.

ایجاد شادی و علاقه:

کافئین موجود در قهوه اسپرسو باعث افزایش ترشح سروتونین می شود، در توضیح بیشتر باید گفت که سروتونین هورمونی است که در ایجاد خواب، کاهش درد و کاهش اشتها موثر است. هورمون سروتونین در سلول های مغز ترشح می شوند و کاهش آن در خون باعث بی خوابی و بدخوابی های شبانه و احساس گرسنگی می شود، وقتی سروتونین خون تنظیم باشد و به میزان کافی ترشح شود در فرد احساس شادی، اخلاق خوب، علاقه و عشق، خوش بینی و رضایت مندی ایجاد می کند.

میزان کافی مصرف قهوه اسپرسو بر حافظه:

کسانی که همیشه و بطور مستمر و روزی 3 تا 5 فنجان قهوه اسپرسو مصرف می کنند، تعداد گیرنده های آدنوزین در سطح مغزشان هم بیشتر می شود و این عادت قهوه نوشیدن را معمولا نمی توانند ترک کنند چون اگر قهوه ننوشند احساس کسالت دارند و با نوشیدن قهوه، کافئین لازم برای اشغال همه گیرنده ها به مغز می رسد، دوباره سرحال می شوند و انرژی کافی برای کل روز پیدا می کنند. اما بهتر است این را هم بدانیم که مصرف بیش از حد قهوه و ترشح زیاد دوپامین در طولانی مدت باعث وابستگی به آن می شود.

در هر حال کسانی که قهوه را بصورت روتین مصرف می کنند اگر ناگهان آن را کم یا قطع کنند، زودتر احساس خستگی می کنند. پس برای اینکه هم از فواید و خواص قهوه اسپرسو بهره مند شویم و هم آسیب کمی بر اثر کم مصرف کردن ناگهانی قهوه ببینند بهتر است قهوه را رقیق تر بنوشند.

مدت زمان تاثیر قهوه اسپرسو بر حافظه:

کافئین موجود در قهوه اسپرسو به دو صورت بر روی بدن تاثیر می گذارد:

1-تاثیر اول کوتاه مدت است و دقیقا بعد از نوشیدن قهوه، کافئین به سرعت وارد جریان خون می شود و اولین تاثیرات آن افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، افزایش سطح انرژی بدن و بهبود حالت روحی مان می شود و این تغییرات در عرض چند دقیقه احساس می شود.

2-تاثیر کافئین بر روی هر فرد بعد از 15 الی 45 دقیقه به اوج می رسد و این اثر طولانی مدت کافئین می باشد. نیمه تاثیر کافئین در بدن به اندازه 6 ساعت می باشد یعنی بعد از 6 ساعت نیمی از کافئینی که وارد بدنتان شده بود، از طریق ادرار خارج شده است و کم کم از تاثیر آن کم می شود.

پس اگر شما هم از دوستداران قهوه هستید و هر روز 3 الی 5 فنجان قهوه اسپرسو می نوشید به این کار همچنان ادامه دهید تا همیشه انرژی کافی برای کار و مشغله تان داشته باشید و از تاثیر قهوه اسپرسو بر حافظه خود استفاده کنید. خاطرتان باشد زمان نوشیدن قهوه را در طول روز تنظیم کنید تا سطح انرژی بدنتان فروکش نکند.

اگر شما نیز به دنبال خرید قهوه فول کافئین هستید، وب‌سایت ما یک منبع بسیار معتبر است. این وب‌سایت به عنوان یک منبع اصلی برای خرید قهوه اسپرسو شناخته می‌شود.