اخبار جامعه

واگذاری زمین رایگان به جوانانی که قصد مهاجرت معکوس به کلات دارند

خبر فوری/خراسان رضوی فرماندار کلات گفت: به تمامی جوانانی که قصد مهاجرت معکوس به کلات را دارند زمین رایگان از زمین‌های طرح ملی مسکن، تسهیلات و وام اشتغال واگذار می‌شود.

علی صلاحی در گفت‌وگو با خبر فوری با گرامیداشت دهه فجر و با اشاره به سخن امام راحل که فرمودند انقلاب ما انفجار نور بود، اظهار کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دستاوردهای بسیار ارزشمندی داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه اکنون در بین کشورهای مختلف رتبه خوبی در شاخص‌های اقتصادی داریم، افزود: هرچند قبل از انقلاب رتبه ۲۶ جهانی را در شاخص‌های اقتصادی داشتیم اما بعد از انقلاب اسلامی رتبه ۱۸ جهانی را داریم و اکنون جزء ۲۰ کشور مهم اقتصادی در دنیا هستیم.

فرماندار کلات عنوان کرد: علیرغم اینکه جمهوری اسلامی ایران طی ۴۵ سال گذشته همیشه مورد هجمه و تحریم‌های ظالمانه دشمنان بوده و تلاش داشتند اقتصاد کشور را فلج کنند، اما امروز دستاوردهای بسیاری را کسب کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب نه تنها روستاهای کلات برق نداشت بلکه از داشتن جاده، گاز و آب شرب لوله‌کشی هم محروم بود، اظهار کرد: قبل از انقلاب پزشک باید وارد می‌کردیم اما الان به بیش از ۴۵ کشور دنیا پزشک متخصص و به ۹۰ کشور دارو صادر می‌کنیم و مهمترین عمل‌های جراحی را در کشور انجام می‌دهیم.

نماینده عالی دولت در کلات با بیان اینکه شرایط نسبت به قبل از انقلاب بسیار متفاوت شده و جامعه در حال پیشرفت و اسلامی شدن است، گفت: البته مشکلاتی هم داریم که برای رفع آنها شبانه‌روزی تلاش می‌شود.

وی در ادامه با اعلام اینکه کلات ظرفیت‌های بسیاری در بخش‌های مختلف دارد که حوزه‌های کشاورزی، دامپروری و گردشگری و… از آن جمله هستند، افزود: با توجه به این ظرفیت‌ها کلات نیاز به آبادانی و ساختن دارد.

جمعیت کلات نسبت به دهه ۶۰ بسیار کاهش یافته است

صلاحی با بیان اینکه جمعیت شهرستان کلات نسبت به دهه ۶۰ بسیار کاهش یافته است، مهاجرت، مشکلات اقتصادی و جغرافیایی و… را از دلایل این مهاجرت‌ها دانست و گفت: مشکلات از سنوات گذشته بر روی هم انباشته شده و دامن مردم را گرفته است.

وی اذعان کرد: حتماً ارزش این گنجینه و اهمیت تولید اقتصاد و گردشگری را مردم خوب شهرستان کلات می‌دانند، می‌طلبد برای آبادانی کلات بیش از این تلاش کرد.

فرماندار کلات افزود: علیرغم اینکه به سرانجام رساندن برخی پروژه‌ها مانند جاده، طرح‌های آبخیزداری، کنترل و ذخیره کردن آب‌های روان برای استفاده در بخش کشاورزی و آبادانی، ساخت سدهایی در مسیر رودخانه‌ها، رفع مشکلات تونل کلات و… زمان‌بر است ولی کار و تلاش می‌شود.

وی بیان کرد: خوشبختانه در برخی مسائل زیرساختی مانند آب، برق، گاز، تلفن، کشاورزی و … کارهای بسیار خوبی شده است، در بخش آب شرب شبکه آب برخی روستاها از جمله چنار به شورستان و چندی روستای دیگر نیز اصلاح شده و در روستاهای زیر ۲۰ خانوار کار می‌شود.

صلاحی بیان کرد: امروز شنبه عملیات حفر چهار چاه دیگر در شهرستان کلنگ زنی می‌شود، سیاست شهرستان در خصوص آب شرب به گونه‌ای است که کمتر از یک سال دیگر تلاش می‌شود در بخش آب شرب مشکلی نداشته باشیم.

برخورداری ۳۲ روستای شهرستان از نعمت گاز

وی همچنین با بیان اینکه در بخش برق امسال ۴۰ میلیارد تومان هزینه شده و در دهه فجر پارسال نیز ۹۰ میلیارد تومان پروژه افتتاح شده است، عنوان کرد: بعد از انقلاب ۳۲ روستای شهرستان کلات از نعمت گاز برخوردار شدند و شش روستای دیگر نیز در حال گازرسانی هستند.

فرماندار کلات با اشاره به اینکه عملیات گازرسانی امروز شنبه به سه روستای شهرستان افتتاح و از این نعمت برخوردار می‌شوند، افزود: چون سرانه گازرسانی بالا است با پیگیری‌های انجام شده وزیر نفت قول داده‌اند در بودجه سال آینده به این موضوع پرداخته شود.

وی در ادامه از بازنگری طرح هادی در تمامی روستاهای شهرستان خبر داد و افزود: هرچند در گذشته روستاهایی بودند که گاهی تا ۱۲ سال بازنگری نشده و اجازه ساخت و ساز نداشتند اما اکنون بازنگری طرح هادی تمامی روستاهای شهرستان تهیه شده است.

صلاحی در خصوص وضعیت مسکن گفت: تاکنون بیش از ۳۲۰ واحد مسکونی وام گرفته‌اند اما تا ۱۰۰۰ واحد را سهمیه گرفته‌ایم و می‌توانیم به روستاها پرداخت کنیم، برای ۳۲۰ واحد مسکونی بالغ‌ بر ۷۴ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی با بیان اینکه آسفالت ۱۹ روستا که معابرشان ساخته و بازگشایی شده در جدول قرار دارد، افزود: آسفالت روستایی بیش از ۸۰ هزار مترمربع بالغ‌بر ۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

فرماندار کلات با اشاره به اینکه شهرداری‌های کلات در شهرها با دست‌خالی کار می‌کنند و بیش از ۱۰۰ هزار مترمربع را آسفالت کرده‌اند، بیان کرد: تفاوت را نسبت به دوره‌های گذشته در شهر کلات به عینه می‌بینیم.

قرعه‌کشی ۶۲ واحد نهضت ملی مسکن برای طرح جوانی

وی ادامه داد: در طرح نهضت ملی مسکن کلات به دنبال رفع مشکل مسکن هستیم، در همین خصوص تاکنون برای جوانی جمعیت ۶۲ واحد به صورت یک طبقه قرعه‌کشی شده و به زودی برق، گاز و سایر زیرساخت‌ها تأمین می‌شود.

صلاحی با اشاره به اینکه نهضت ساخت مسکن در شهر کلات ادامه دارد، در سایر شهرها هم زمین مورد نیاز تأمین شده و به زودی در اختیار متقاضیان گذاشته می‌شود، افزود: تمامی جوانانی که قصد مهاجرت معکوس به کلات را دارند زمین رایگان برای ساخت مسکن و تسهیلات و وام اشتغال نیز در اختیارشان گذاشته می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه امروز پنج سایت مخابرات افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود، گفت: سایت روستاهای ایدلیک، گرو، لایین کهنه در شش ماهه سال آینده در دستور کار قرار دارد.

فرماندار کلات با اعلام اینکه علیرغم انباشتگی مسائل و مشکلات از دوره‌های گذشته اما الان سرعت کارهای عمرانی در کلات بسیار قابل قبول است، ادامه داد: همزمان با دهه مبارک فجر امسال ۱۵۲ پروژه عمرانی با ۳۲۱ میلیارد تومان افتتاح می‌شود که قابل توجه است.

تهیه طرح تحول کشاورزی در کلات

وی همچنین از تهیه طرح تحول کشاورزی در کلات خبر داد و گفت: بر اساس این طرح که به امضاء رئیس کمیته امداد کشور و استاندار خراسان رضوی رسیده مزیت‌های هر روستا در موضوعات مختلف از جمله دام سبک و سنگین، زنبور عسل و کشاورزی و شیلات شناسایی شده است.

صلاحی خاطرنشان کرد: با همت کمیته امداد امام خمینی(ره) ۲۰۰۰ طرح و پروژه در نقاط مختلف شهرستان کلات با هدف ایجاد اشتغال پایدار و تولید اجرا می‌شود. ۲۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای ۲۰۰۰ طرح اشتغال پیش‌بینی شده که تاکنون به ۴۰۰ طرح تسهیلات پرداخت شده است.

وی گفت: علاوه بر اینکه ۳۰۰ طرح توسط بنیاد برکت در شهرستان ایجاد می‌شود، تعهد اشتغال شهرستان برای ۱۰۰۰ نفر بوده که به طور کامل تحقق یافته است.

فرماندار کلات در پایان از نخبگان و صاحب‌نظرانی که از شهرستان مهاجرت کرده‌اند دعوت کرد برای عمران و آبادانی شهرستان و کمک به مردم در منطقه حضور یابند.

شهرستان مرزی کلات با وسعت ۳۵۰۳ کیلومترمربع در فاصله ۱۵۱ کیلومتری از مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.

این شهرستان با داشتن ۱۴۳ کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان، دارای سه بخش، چهار شهر، شش دهستان و ۳۶ هزار و ۲۳۷ نفر جمعیت بر اساس سرشماری نفوس مسکن در سال ۱۳۹۵ است که ترکیب ۷۰ درصد جمعیت روستایی و ۳۰ درصدی شهری را از آن خود کرده است.

بر اساس اعلام دستگاه‌های خدمت رسان همچون شبکه بهداشت کلات، جمعیت این شهرستان افزون بر ۴۳ هزار نفر است.

انتهای پیام

تیم خبری اجتماعی

پژوهشگر جامعه‌شناسی با تمرکز بر تحولات جمعیتی و تأثیر آنها بر ساختار اجتماعی.