اجرای طرح سلامت خانواده در ١٩۵ شهرستان کشور – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، بهرام عین اللهی شامگاه یکشنبه در همایش ضیافت زندگی (پیوند اعضا) در مشهد اظهار کرد: پس از انقلاب اسلامی پیشرفت‌های خیلی خوبی در حوزه سلامت صورت گرفت و تاریخ پرافتخاری طی شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در ابتدای انقلاب وابستگی ١٠٠ درصدی به غرب وجود داشت و فقط ٩ دانشگاه علوم پزشکی داشتیم و پزشکان بی کیفیت کشورهای همسایه درمان ما را انجام می‌دادند.

وی گفت: امروز ۶٧ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی، ٢٢ هزار عضو هیأت علمی و ٢٧٠ هزار دانشجو ایرانی و هشت هزار دانشجوی خارجی در کشور داریم.

عین اللهی ادامه داد: هم اینک در تمام رشته‌ها و در تمام مقاطع دانشجویان مشغول تحصیل هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: همچنین پارسال یک و نیم میلیون گردشگر سلامت در کشور تحت درمان قرار گرفتند.

وی افزود: امید به زندگی از ۵۶ سال در آغاز انقلاب به ٧۶ سال در زمان حاضر ارتقا یافته است.

عین اللهی گفت: مرگ و میر نوزادان نیز از ٣٢ در هزار در آغاز انقلاب به هشت در هزار کاهش یافته، مرگ و میر کودکان از ١٣۵ در هزار تولد زنده به ١۴ در هزار در زمان فعلی کاهش یافته است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: بیماری‌های واگیر در منطقه کنترل شده است.

وی ادامه داد: کمک به محرومان از اهداف ما است و ٣۶ هزار میلیارد ریال خیران سلامت به این حوزه کمک کردند.

عین اللهی گفت: در حوزه کرونا از کشورهای موفق در حوزه کنترل و درمان کرونا بودیم و ۶ واکسن کرونا با ۶ نوع پلتفرم متفاوت تولید شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: امروزه قوی‌ترین شبکه بهداشت مربوط به جمهوری اسلامی ایران است و ١٨ هزار خانه بهداشت در کشور وجود دارد.

وی اضافه کرد: طرح سلامت خانواده از امسال در کشور استقرار یافته و در این طرح برای هر عضو خانواده پرونده سلامت تشکیل می‌شود.

عین اللهی ادامه داد: این طرح هم اینک در ١٩۵ شهرستان در دست اجرا است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: شبکه قوی تجهیزات پزشکی در کشور وجود دارد و ٣٠٠ دستگاه پیشرفته پزشکی در کشور توزیع شده و ١۶ هزار تخت بیمارستانی در ٢ و نیم سال گذشته به تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه شده است.

وی افزود: هوشمندسازی در مراکز پزشکی مورد تاکید است که بیمارستان ولایت در مشهد عملکرد خوبی در این حوزه دارد.

عین اللهی با اشاره به پیش رو بودن انتخابات نیز تاکید کرد: حضور حداکثری در انتخابات ضروری است و همه باید در تعیین سرنوشت خود و کشور شرکت کنیم.