اخبار عمومیکسب و کار خبر فوری

گمرکات هوایی ایران را بشناسید

عملیات واردات و صادرات در سراسر گمرکات کشور در حال اجرا است که نوع گمرک بسته به نوع حمل و نقل محموله شما متغیر است. برای این که بتوانید کالاها را از طریق پایانه های مختلف منتقل کنید باید از تمامی آن ها اطلاع کسب کنید. گمرکات پس از آن که کالا ها به کشور وارد شد محموله ها را در انبارهای وسیع خود جای می‌دهند تا زمان ترخیص آن ها برسد. ترخیص کالا با پیچیدگی هایی که دارد نیازمند افراد متخصص است که بتوانند کالاها را در ایمنی کامل به صاحبان خود برسانند. حمل و نقل کالاها به سه روش دریایی، هوایی و زمینی انجام می‌شود که هرکدام در شهرهای مختلفی تاسیس شده و مشغول به کار هستند. برای اینکه با انواع گمرکات ایران آشنا شوید با ما همراه باشید.

گمرکات هوایی ایران

انتقال کالاها در زمان هایی که به سرعت بیشتری نیاز است توسط روش های هوایی انجام می‌شود. بنابراین گمرکات هوایی از بهترین گمرکات در کشور شناخته می‌شوند اگرچه هزینه های آن نسبت به دیگر راه ها بیشتر است اما کالا با سرعت بیشتری به مقصد می‌رسد. برخی کالاها به دلیل فاصله زیاد با استفاده از ترانزیت و راه های زمینی انتقال آن ها ممکن نیست از این رو واردات و  آسان تر است. فرودگاه امام خمینی: فرودگاه امام خمینی از گمرکات بین المللی ایران است که از بخش های بسیاری تشکیل شده است و مهم ترین آن اداره گمرک است . اداره گمرک فرودگاه امام خمینی علاوه بر رفت و آمد مسافران، در انتقال کالاهای اساسی همکاری می‌کند.

گمرکات بنادر در سراسر کشور:

بنادر زیادی در ایران وجود دارند که به لحاظ هزینه نیز یکی از روش های ارزان تر محسوب می‌شود. واردات و صادرات کالاها بیشتر به صورت دریایی انجام می‌شود. بندر ماهشهر: بندر ماهشهر که در خوزستان واقع شده است یکی از بنادری است که در جنوب ایران می‌باشد و بسیار محبوب و رایج است. این بندر دارای مزیت های بسیاری است که از مهم ترین ها آن می‌توان به راه های ارتباطی با کشورهای عربی اشاره کرد. بندر انزلی: بندر انزلی یکی از شهرهای شمالی ایران است که علاوه بر اینکه یک شهر توریستی و زیبا محسوب می‌شود دارای بندر مهمی است که امور گمرکی همه روزه در حال فعالیت است. این گمرک در حاشیه دریای خزر قسمت گیلان واقع گردیده است.

 بندر امام خمینی

بندر امام خمینی یکی دیگر از بنادر مهمی است که برای انتقال از راه دریایی می‌توانید انتخاب کنید. واردات و صادرات کالا از این بندر بسیار انجام می‌شود و کالاها تا زمان ترخیص درون انبارهای وسیع گمرک باقی می‌مانند. بندر چابهار: یکی از مزیت هایی که بندر چابهار دارد نزدیکی آن به آب های آزاد است و مانند  برای صادرات بسیار گزینه مناسبی است این بندر مورد توجه و استقبال تاجران و افراد زیادی دارد. واردات و صادرات یکی از اموری هستند که برای پیشرفت و رونق اقتصادی هر کشورینهادی که در هر کشور به منظور کنترل و نظارت تجارت بین‌المللی و نقل و انتقالات کالا در مرزهای کشوری فعال است، گمرک نام دارد. اجرای قوانین و مقرراتی که مربوط به واردات و صادرات کالا هستند، همگی از مهم‌ترین وظایف گمرکات به‌شمار می‌روند

به‌علاوه، توجه داشته باشید که به‌عنوان یک تاجر یا بازرگان بین‌المللی، آگاهی از لیست بهترین گمرکات کشور براساس رتبه بندی گمرکات ایران بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که گمرک انتخابی شما برای ترخیص کالا، باید خدمات تخصصی مربوط به کالای وارداتی‌تان را ارائه دهد. از این جهت، اگر می‌خواهید بدانید که بهترین گمرکات ایران برای ترخیص کالای وارداتی شما کدام‌اند؟ با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.لیست بهترین گمرکات ایران:به نظر شما بیشترین حجم ترخیص کالا از کدام گمرکات کشور انجام می‌گیرد؟ باتوجه‌به حجم گسترده محموله‌های وارداتی که از طریق دریا وارد ایران می‌شوند، گمرکات دریایی از مهم‌ترین و شلوغ‌ترین گمرکات کشور هستند.

البته، براساس رتبه بندی گمرکات ایران نیز می‌توانیم اسم بسیاری از گمرکات دریایی شمال و جنوب کشور را ببینیم که با ارائه خدمات تخصصی ترخیص کالا، نقش ویژه‌ای در تجارت بین‌الملل کشور ایفا می‌کنند؛ اما بهترین گمرکات ایران چگونه رتبه‌بندی می‌شوند؟ ازجمله اصلی‌ترین فاکتورهایی که در رتبه بندی گمرکات ایران تاثیرگذارند، وظایف گمرکات و کیفیت خدماتی است که ارائه می‌دهند. قبل از این‌که نگاهی به لیست بهترین گمرکات ایران بیندازیم، خوب است برخی از مهم‌ترین وظایف گمرک را مرور کنیم.

گمرک نه‌تنها وظیفه اخذ مالیات و عوارض را برعهده دارد، بلکه وظایف دیگری نیز دارد که شامل تعیین مقررات و ضوابط واردات و صادرات، بررسی مدارک و اسناد مربوطه، انجام بازرسی‌های فنی و بهداشتی برای اطمینان از استانداردهای لازم جهت ورود و خروج کالاها، ارائه خدمات مربوط به ترخیص کالا به منظور تسهیل تجارت بین‌المللی و انجام آمارگیری و گزارش‌گیری در زمینه تجارت و جابه‌جایی کالاها می‌شود. گمرکات ایران به‌عنوان نهادهای مسئول بررسی و کنترل تجارت بین‌المللی و جابه‌جایی کالاها در مرزهای کشور، وظایف گسترده‌ای دارند.

گمرکات زمینی کشور:طبق رتبه بندی گمرکات ایران، از بهترین گمرک‌های زمینی کشور شروع می‌کنیم که حجم قابل‌توجهی از کالاهای وارداتی به‌ویژه از ترکیه و کشورهای اروپایی را مدیریت می‌کنند. نکته قابل‌توجه این است که ایران با بیش از 5 هزار مرز زمینی، از نظر طول زمینی در رتبه هفتم جهان قرار دارد؛ به‌همین دلیل، شاهد رشد و توسعه گمرکات زمینی کشور هستیم.از مهم‌ترین گمرکات زمینی کشور می‌توانیم به گمرک شهریار، گمرک بازرگان و گمرک غرب تهران اشاره کنیم:کالاهای متنوعی ازجمله فرش‌های ماشینی، مشتقات نفت و گاز، دستگاه‌های نو و استوک، چرم و پارچه، تلفن همراه و … ازجمله کالاهای ترخیص‌شده از گمرک شهریار هستند.

گمرک بازرگان، با وسعت ۴۰۰۰ متر مربع، به‌‌عنوان مهم‌ترین گمرک زمینی کشور شناخته می‌شود. این گمرک در فاصله یک کیلومتری از مرز بازرگان در شهرستان ماکو و استان آذربایجان غربی واقع شده است. اهمیت این گمرک برای تاجران به دلایل متعددی برمی‌گردد؛ ازجمله این دلایل می‌توان به آب و هوای معتدل آن در تمامی فصول سال اشاره کرد که باعث سهولت در تجارت محصولاتی از قبیل مواد غذایی، دارویی و آرایشی بهداشتی می‌شود.گمرک غرب تهران:دسترسی این گمرک به ناوگان ریلی و راه‌های ارتباطی مهم کشور، سبب شده‌اند تا گمرک غرب تهران به انتخاب اول بسیاری از تجار و بازرگانان برای واردات و ترخیص بار زمینی تبدیل شود. پرسنل باتجربه، تجهیزات مناسب برای نقل و انتقال محموله‌ها و موقعیت مناسب از دیگر مزایای ترخیص کالا از گمرک غرب تهران هستند.

گمرکات دریایی کشور:

بیشترین حجم واردات و صادرات کالا از طریق گمرک دریایی شکل می‌گیرد. این امر به‌دلیل هزینه مناسب حمل‌ونقل دریایی و قابلیت جابه‌جایی حجم بالای کالاست که موجب محبوبیت صادرات و واردات کالا از طریق گمرکات دریایی شده است. بنادر از مهم‌ترین مسیرهای ارتباطی کشورهایی هستند که دارای مرز آبی هستند؛ ازاین‌رو، موقعیت جغرافیایی کشور، این امکان را فراهم کرده است که از سواحل شمالی و جنوبی به بنادر مختلفی متصل باشیم. طبق رتبه بندی گمرکات ایران، ، بندر امام خمینی، بندر چابهار، بندر بوشهر و بندر انزلی از برترین‌ها هستند.

این گمرک تنها بندر اقیانوسی ایران است که در دریای عمان قرار دارد و سبب ارتباط دریایی ایران با کشورهای پاکستان، افغانستان و هند شده است. تخفیف در هزینه انبارداری و عدم متروکه شدن کالا، ازجمله مزایای ترخیص کالا از گمرک چابهار هستند.گمرک شهید رجایی بندر عباس:بندر شهید رجایی یکی از گمرکات تجاری مهم کشور است که در سال ۱۳۷۶ تاسیس شده و تاکنون بیش از ۶۰ درصد صادرات و واردات کالا را به خود اختصاص داده است. این بندر به‌دلیل موقعیت منحصربه‌فرد گمرکی و دسترسی به آب‌های آزاد از طریق خلیج فارس، به‌عنوان بهترین گمرک ایران شناخته می‌شود.این گمرک در رتبه بندی گمرکات ایران، از مهم‌ترین بنادر تجاری کشور به‌شمار می‌رود که بیشترین مرز دریایی را با خلیج فارس دارد.

گمرکات هوایی کشور:

اگر کشور مبدا شما فاصله زیادی با ایران دارد، بهترین و سریع‌ترین روش حمل‌ونقل، حمل بار هوایی خواهد بود. البته، هزینه‌های حمل‌ونقل هوایی نسبت‌به سایر روش‌ها بیشتر است؛ اما برای ارسال سریع کالاهای کم‌حجم بسیار مناسب است. به‌علاوه، گمرکات هوایی کشور نیز براساس رتبه بندی گمرکات ایران، از بهترین‌ها هستند. به‌عنوان مثال، گمرک فرودگاه امام خمینی بهترین گمرک ایران است که در زمینه ترخیص تخصصی بار هوایی و حتی سایر انواع بارهای مسافری و … فعالیت دارد.

گمرک فرودگاه امام خمینی براساس رتبه بندی گمرکات ایران، به‌عنوان برجسته‌ترین گمرک هوایی کشور شناخته می‌شود. در این گمرک، بخش عمده کالاهای وارداتی از طریق مرز هوایی بارگیری و ترخیص می‌شوند. همچنین، این گمرک در ۳۰ کیلومتری جنوب تهران، در اتوبان قم _ تهران قرار دارد. دسترسی راحت به تهران، برخورداری از انبارهای مدرن و ترخیص انواع کالاهای وارداتی در کمترین زمان ممکن، از مزایای ویژه ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی هستند.جمع‌بندی:در سال‌های اخیر، ایران توانسته گمرکات خود را در سه نوع زمینی، هوایی و دریایی به‌طور گسترده‌ای توسعه دهد؛ به‌همین دلیل، شاهد سهولت در ترخیص انواع کالاهای دریایی، زمینی و هوایی هستیم.

در کنار این گمرک، ترخیص کالا از گمرک بندر عباس با حجم زیادی از تقاضای تجار و بازرگانان ایرانی و خارجی روبه‌رو است؛ بنابراین، برای ترخیص سریع و راحت کالاهای وارداتی یا صادراتی خود از بهترین گمرکات کشور، مهم است که از کمک ترخیص‌کاران حرفه‌ای بهره‌مند شوید.لازم است به همین دلیل علاوه بر درآمد زایی و سودآوری، نیازهای جامعه برطرف می‌شود و از هزینه های هنگفت برای ساخت و تولید برخی محصولات که دارای مواد و نیروی انسانی کافی نیستند جلوگیری می‌شود. پس از واردات نوبت به ترخیص کالا می‌رسد و پیچیدگی های مورد نظر در این فرایند می‌طلبد که افراد ناآگاهانه وارد مسیر نشوند و از افراد متخصص راهنمایی بگیرند. گمرگاتی که در سراسر کشور وجود دارند که شما نسبت به کالای خود و مسیر انتخابی ‌می‌توانید نوع حمل و نقل آن را به دلخواه خود انتخاب کنید.