اخبار عمومی

شاخص‌های ورود به پیک‌ ششم کرونا

با وجود اینکه روند بستری در اکثر نقاط کشور رو به کاهش است و هنوز هیچ مدرک معتبری از برگزاری ششمین اجلاس تاج کشور وجود ندارد، اما هشدارها و توصیه های وزیر بهداشت و کارشناسان بهداشت حاکی از امکان دسترسی است. ششمین اجلاس تاج در آینده نزدیک آینده.”

به گزارش روزنامه خبر فوری ایران وی افزود: در دو هفته اخیر و به دنبال رشد شهرهای قرمز در کرونا و سیر صعودی تاج به ویژه در شاخص ارجاع سرپایی و بیمارستانی، احتمال خاموش شدن چراغ‌های برخی مناطق در اوج ششم وجود دارد. او نوشت: تاج افزایش یافته است. اگرچه روند بستری در اکثر نقاط کشور رو به کاهش است و هنوز هیچ مدرک معتبری مبنی بر برگزاری ششمین اجلاس تاج کشور وجود ندارد، اما هشدارها و توصیه‌های وزیر بهداشت و کارشناسان بهداشت حاکی از امکان دسترسی به اجلاس ششم است. اوج تاج در آینده نزدیک؛ با این حال، پیش بینی ها حاکی از آن است که با توجه به اثربخشی دوز واکسن و دو دوز واکسن، اولویت دادن به نیمی از جمعیت بالای 12 سال و تزریق، پیک بعدی از نظر عوارض شدید و مرگ و میر حداقل خواهد بود. با این حال، نشانه‌هایی از موج جدیدی از بیماری در برخی از استان‌های شمال غربی و غربی کشور ظاهر شده است و داده‌های اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد که جدیدترین رنگ کرونا در کشور نشان‌دهنده تجدید حیات شهرهای قرمز کرون است زیرا شش شهر به شهرهای قرمز تبدیل شده‌اند. . یک هفته. اضافه. در حال حاضر 22 شهرستان قرمز، 114 نارنجی، 201 زرد و 111 آبی وجود دارد. در پایتخت، بر اساس گزارش های ستاد مبارزه با کرونا، کاهش آمار تهران در هفته گذشته کندتر از هفته قبل بوده است. اولین شاخصی که هشدار وضعیت شکننده و ناپایدار تهران را به صدا درآورده است، تعداد کلینیک های سرپایی است که روزانه بین 10 تا 11 هزار نفر به مراکز درمانی تهران مراجعه می کنند و اگر 3000 بیمار دیگر مبتلا شوند، 15000 نفر در لیست خطرات مزمن هستند. . در تهران به پایان رسید. به گفته نادر توکلی، معاونت ولیعهد تهران، اگر تعداد بیماران سرپایی از 15000 نفر در روز فراتر رود، یکی از جدی ترین علائم اولیه بیماری عروق کرونا قلب در تهران است.

اگرچه تعداد بیماران مثبت تشخیص داده شده از ابتدای هفته جاری به کمتر از 7000 بیمار جدید کاهش یافته است و میانگین مرگ و میر کمتر از 150 نفر بوده است، مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهد که پس از تسریع تزریق واکسن، برخی دوچرخه سواران نسبت به آن بی تفاوت شده اند. موجی که از زمان پیدایش به پایین ترین سطح خود رسیده است. این وضعیت منجر به افزایش مراجعات سرپایی و تغییر در شاخص های بستری در برخی مناطق شده است. به گفته علیرضا زالی، رعایت پروتکل ها به زیر 50 درصد رسیده است، یعنی بیش از نیمی از مردم ایران ماسک نمی زنند، مسافت را طی نمی کنند. در مجالس مجالس، عروسی و عزا شرکت می کنند و البته علاوه بر سفر به استان های شمالی و جنوبی، به ترکیه نیز سفر می کنند.

اوج شاخص ورودی چیست؟

حمید سوری، اپیدمیولوژیست و یکی از اعضای کمیته علمی پادگان ضد تاج ملی در پاسخ به سوال ایران در مورد معیارهای دسترسی به اجلاس گفت: شاخص هایی که می توان گفت وارد اجلاس بعدی شده ایم. بیماری یا نه؟” متفاوت است. نکته اصلی این است که: روند افزایشی در شروع پیامدهایی مانند عفونت، مرگ و بستری شدن در بیمارستان نسبت به میانگین دو هفته ای چگونه است؟ زیرا می توانیم تغییراتی داشته باشیم که پیام رسانی نیستند اما ناهموار هستند. پیک به این معناست که در دو هفته گذشته نسبت به میانگین قبلی روند افزایشی را شاهد هستیم که شاخص های کلی ابتلا و مرگ و میر در کشور نشان دهنده این مشکل است.

سوریک با بیان اینکه سطح رعایت پروتکل های بهداشتی به شدت کاهش یافته است، افزود: ظهور متغیرهای دیگر منجر به شیوع گاه به گاه در کشور می شود. متأسفانه این اتفاقات در کشور به ویژه در استان های غرب و شمال غرب و مناطق مرکزی دیده می شود. درست است که رنگ شهرها یک شاخص گمراه کننده است، اما اکنون 22 شهر قرمز داریم. نکته دیگر سختگیری در رعایت پروتکل ها است. انطباق با پروتکل ها بسیار کاهش یافته است، در حالی که در عین حال سخت گیری و اجرای مقررات کاهش یافته است. نظارتی بر جدایی اجتماعی نیست و سفر مدیریت نمی شود.

این اپیدمیولوژیست با بیان اینکه برخی تجمعات و سفرهای بی رویه به شمال و ترکیه به صعود به قله بعدی کمک می کند، اضافه کرد: هنوز نمی توانیم در مورد ورود نوع جدید به کشور اظهار نظر کنیم؛ توالی یابی نداریم. به نظر می رسد دلتا نوع اصلی هنوز است. برخی آن را یک وضعیت طبیعی پس از تزریق دوز واکسن تاج می دانند که شرایط را ناپایدار و شکننده می کند.

وی گفت: حدود 40 درصد از مردم دو دوز واکسن کرونا دریافت کرده اند. از سوی دیگر، هیچ واکسنی وجود ندارد که ایمنی 100 درصدی را در انسان ایجاد کند. افرادی که واکسینه شده اند این تصور اشتباه دارند که ایمنی آنها ایجاد شده است. افرادی که با دو دوز واکسینه شده اند برای مدتی ایمن هستند و با گذشت زمان سطح ایمنی آنها کاهش می یابد. به همین دلیل است که جهان به تزریق دوز تقویت کننده فکر می کند. واضح است که واکسن یک مسئولیت اجتماعی است، تا زمانی که اشباع مطلوب واکسن که حداکثر 85 درصد کل جمعیت است باید واکسینه شود، ویروس همچنان به اندازه کافی میزبان در جامعه دارد و آن را آلوده می کند.

جامعه نیاز به یادآوری دارد

مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست و رئیس هیئت مدیره مطالعات عوارض واکسن، گفت: «باید فرض کنیم که هر لحظه آماده موج جدیدی هستیم.»

وی در پاسخ به این سوال که چرا بازگشایی نتایج پایلوت مدیریت هوشمند کرونا بازگشایی شد، گفت: نتایج پایلوت مدیریت هوشمند کرونا هنوز گزارش نشده است، مشخص نیست که آیا این طرح اجرایی شده یا موفق شده است، مجریان پروژه پیش بینی می کنند نیاز به پیاده سازی مدیریت هوشمند در مقیاس وسیع که البته مستلزم زیرساخت های الکترونیکی، اتصال سیستم های نظارتی و هماهنگی بین دستگاه ها و سازمان های مختلف است.بنابراین بازگشایی حرکت های تسریع شده قبل از اجرای مدیریت هوشمند است.

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و تحقیقات کمیته علمی تاج وزارت بهداشت ضمن انتقاد از بازگشایی بدون مدیریت هوشمند، افزود: انتقاد دوم بازگشایی چند فعالیت به صورت همزمان و بدون اولویت است. تاکید می کنم اگر به بیش از 70 تا 80 درصد پوشش واکسن برسیم، می توانیم به تدریج بسیاری از محدودیت های خود را برطرف کنیم. اما ما باید به حداکثر پوشش دو واکسن کامل اول برسیم، ثانیاً دو هفته برای رسیدن به این هدف، و ثالثاً باید محدودیت‌های خود را گام به گام بازگشایی کنیم و برداریم. چه به زودی کنسرت باشد و چه برداشتن فاصله فیزیکی در سفرهای هوایی و بازگشایی سینماها، لغو دورکاری، بازگشایی مدارس و بازگشایی دانشگاه ها در آینده نزدیک که در این صورت افزایش می یابد، نمی توانیم. دانستن دقیقا چه چیزی منجر به بازگشایی شد؟

او گفت: «مهم‌ترین چیزی که ما بارها به مدیریت تاج و تخت گفته‌ایم و این که اقامتگاه باید تصمیم بگیرد، حذف تدریجی محدودیت‌ها است. در شرایط فعلی اولویت بازگشایی کدام یک از فعالیت ها نیز می تواند مستقل از عملکرد سیستم هوشمند انجام شود. البته با راه اندازی سیستم می توان آن را بهتر مدیریت کرد. با این حال، اگر فاصله بین هر یک از این اقدامات را به مدت چهار هفته رها کنیم و آنها را مشاهده کنیم، اگر موجی به وجود بیاید، می توانیم بدانیم که کدام یک از تصمیمات ما را گرفته است و تصمیم را برگردانیم.

به گفته یونسیان، اگرچه واکسن ها در کشور خوب پیش می رود، اما هنوز نسبت خوبی از جمعیت دریافت کننده دو دوز واکسن کراون را دریافت نکرده اند و کمتر از دو هفته از دریافت نوبت دوم می گذرد. بنابراین ما هنوز امنیت بالایی در جامعه ایجاد نکرده‌ایم و نیازی نیست عجله داشته باشیم.»

انتهای پیام/