اخبار عمومیکسب و کار خبر فوری

کاربرد فیلتر هپا در صنایع مختلف

HEPA filter in various industries

HEPA  کلمه اختصاری عبارت High Efficiency Particulate Air به معنی حذف ذرات معلق هوا با راندمان بالا می باشد.

فیلترهای هپا (Hepa Filter) در تجهیزاتی مورد استفاده قرار می گیرد که کار آن ها  با مکیدن  و دمیدن هوا همراه با شد.می توان گفت که از فیلترهای هپا در اکثر صنایع استفاده می شود مانند صنعت پزشکی و داروسازی وآزمایشگاهی ،در صنایعی که اتاقهای تمیز برای تولید مواد میکروبیولوژی دارند،نفت و گاز و پتروشیمی،صنایع غذایی ،صنایعی که قطعات الکترونیکی تولید میکنند،صنایع نانو تکنولوژی و صنعت هواپیمایی وتولید هواسازها و کلیه سیستم هایی که خروجی هوای تمیز دارند .

روش کار فیلترهای هپا

واژه فیلتراسیون این جمله را در ذهن تداعی میکند که فیلتر هپا مانند یک صافی عمل می کند. فیلترهای هپا از نوعی الیاف بسیار نازک ساخته شده اند که این الیاف به شکل نامنظمی در هم تنیده شده اند و هوای عبوری از این الیاف از ریزترین آلاینده ها پاک شده و هوای پاک وارد محیط می شود.

بیایید قدرت فیلتر هپا را در مقابل آلاینده ها بررسی کنیم:

ابتدا ذرات کوچکتر از ۱۰۰ نانومتر ، هنگام عبور جریان هوا از لابلای الیاف ، به الیاف که بافت بسیار متراکمی دارند گیرکرده و می چسبند و هوا با حرکت منحنی از راههای باز میان فیلتر عبور می کند. این روند با پخش شدن و از هم بازشدن الیاف ، کاهش میابد و به جریان هوا سرعت می بخشد.

ذرات کوچکتر از ۰٫۱ میکرون با مولکول های گازی برخورد کرده و مسیر نامنظمی را طی میکنند همین روند باعث کاهش سرعت عبور هوا شده و احتمال گیر افتادن ذرات در فیلتر بالا می رود. ذرات بزرگتر از ۰٫۴ میکرون نیز با دو روش مسدود کردن و متراکم کردن جذب می شوند.ذرات حدود 0.3 میکرون بالاترین آمار جذب در لابه لای الیاف فیلتر را دارند.

چرا که گازهای شیمیایی و بخارات بد بو در فاز مولکولی هستند و مولکولها به راحتی از منافذ فیلتر هپا عبور می کنند. به همین دلیل تمامی سیستم های تصفیه هوای مجهز به فیلترهپا دارای فیلتر کربن فعال نیز هستند. مکانیزم عمل فیلترهای کربن فعال به گونه ای است که گازهای شیمیایی و بخارات بدبو جذب آن شده و از هوای اطراف حذف می گردند.

شرکت نبض (نویدبخش ضربان) نماینده انحصاری مجتمع صنعتی بعثت اولین و معتبرترین تولید کننده انواع فیلترهای هپا و اولپا با استانداردهای بین المللی در کشور می باشد که شما میتوانید با مشورت با مشاورین نبض و انتخاب مناسب ترین فیلتر هپا ،هوای پاک و عاری از انواع آلودگی را به خود و همکارانتان هدیه دهید.

کاربرد فیلترهای هپا در صنایع مختلف

حالا که روش کار فیلترهای هپا را بررسی کردیم بیایید کاربرد فیلترهای هپا در صنایع مختلف را هم بررسی کنیم :

فیلتر هپا در صنعت پزشکی و داروسازی

کیفیت هوای داخلی ساختمانها از اهمیت بالایی برخوردار است است، زیرا افراد بیشتر زمان خود را در داخل ساختمانها سپری می کنند. تحقیقات نشان داده است آلودگی محیط های داخلی بیشتر از هوای بیرون است. هوا در فضاهای بسته شامل انواع  میکروارگانیسم ها از جمله باکتریها، قارچها و ویروسها می باشد که بعضی از آنها میتوانند سالمتی انسان را تحت تأثیر قرار دهند. بیمارستان یکی از مهمترین مکانهایی است که کیفیت هوای داخلی آن اهمیت فراوانی دارد.

فضای داخلی و شرایط بیمارستانها به شکلی است که در آن پزشکان، پرستاران، کارکنان ، بيماران و مراجعه کنندگان در معرض تماس با بيوآئروسلها قرار مي گيرند که این مسأله می تواند تهدیدی جدی برای سالمتی این اشخاص باشد.بيوآئروسلها براي افرادي که در بيمارستانها و مراکز درماني مشغول به کار هستند، به عنوان معضل شغلي محسوب شده و موجب به خطر افتادن سالمتي کارکنان، غيبت از کار و کاهش بهره وری در محيط کار ميگردد.

سیستم فیلتراسیون از اجزای لاینفک صنعت داروسازی می باشد.به دلیل فرآیندهای خاص و حساسی که در این صنعت انجام می شود و به منظور رعایت تمام استانداردها هوای ورودی باید کاملا استرلیزه شود.هوای خروجی به دلیل آلوده بودن به موادبیولوژیکی مانند ویروس ها و باکتری ها و همچنین مواد رادیواکتیوبرای اپراتور مضر و خطرناک می باشد.

یک دارو از ابتدا تا انتهای فرآیند ساخت برای اینکه به بازار دارو وارد شود پروسه طولانی را پشت سر می گذارد و قدم به قدم این پروسه با ایجاد گرد و غبار و ذرات آلاینده بسیاری همراه است و اهمیت فیلتر هپای مناسب در این صنعت غیر قابل انکار است .استفاده از فیلتر مناسب برای جلوگیری از عبور آلاینده ها و ترکیبات خطرناک وسمی می تواند بزرگترین کمک در صنعت داروسازی باشد.

فیلتراسیون در بخش های دیگر دنیای پزشکی نیز کاربرد وسیعی دارد برای مطالعه بیشتر در این خصوص میتوانید به مقاله تهویه مراکز درمانی مراجعه فرمایید.

فیلتر هپا در صنعت هسته ای

محبوس نمودن ذرات هوازی رادیواکتیو و سمی و حفاظت از تاسیسات هسته ای  درکل دنیا توسط فیلترهای هپا با کارایی بالا انجام میشود. در زمان وقوع حادثه، فیلترهای هپا برای کارکنان و عموم مردم اهمیت حیاتی داشته لذا بیشترین توجه در مورد فیلترهای هپا مربوط به طراحی و تحلیل ایمنی عملکرد آنها بوده که در مورد تاسیسات هسته ای باید به آن توجه شود.

فیلتر هپا در صنعت  هواپیمایی

به دلیل بسته بودن فضای هواپیما ذرات بیماری زای زیادی در هوای داخل کابین به گردش در می آید که برای مسافرین میتواند خطرناک باشد.

به این منظور می بایست هوای داخل کابین در هر ساعت 10 تا 15 مرتبه فیلتر شود . با استفاده از فیلترهای هپا می توان با این مشکل مقابله کرده و جریان هوای سالمی را در داخل هواپیما ایجاد کرد.

فیلترهایی که باید در هواپیما استفاده شود مشابه فیلترهای هپایی است که در بخش پیوند اعضا استفاده میشود.

فیلتر هپا در صنایع غذایی

در صنایع غذایی انتخاب مناسب تجهیزات فیلتراسیون برای دستیابی به نتایج مطلوب حایز اهمیت بالایی است.

یکی از بخش‌های مهم صنایع غذایی که فیلتراسیون در آن نقش مهمی دارد، کارخانه‌های تولید لبنیات هستند. با استفاده از فیلترهای هپای مناسب می‌توان احتمال آلودگی در فرآیند تولید لبنیات را کاهش داد. با استفاده از فیلترهای هپای مناسب و استفاده از هوای فیلتر شده می‌توان از فرآیند پر ریسک تولید لبنیات محافظت کرد و ماندگاری محصول را افزایش داد.  آلاینده‌های موجود در هوا از انواع قارچ‌ها و باکتری‌ها بر ماندگاری محصولات لبنی مانند شیر و شیر خشک، پنیر، ماست، بستنی و کره تاثیر می‌گذارند. علاوه بر این در تولید شیر خشک نوزاد باید حساسیت بیشتری را در نظر گرفت.

با توجه به میزان منابع آلوده‌ کننده در فرآورده‌های لبنی، کارخانجات تولید مواد لبنی باید مقررات و الزامات دقیق برای ایمنی تولید مواد غذایی را رعایت کنند.

درصورتی‌ که تجهیزات مورداستفاده برای فیلتراسیون به‌درستی مورد آزمایش و تایید قرار نگرفته باشد ، ممکن است در طولانی‌مدت هزینه بیشتری به شما تحمیل کند.