اخبار جامعهکسب و کار خبر فوری

آیا اجرای عملیات کف سابی موثر است؟

کفسابی چیست؟

در پاسخ به سوال کفسابی چیست؟ می توان گفت کفسابی (یا سنگسابی) به معنی ساییدن لایه رویی سطوح کف می باشد. دلایل مختلفی وجود دارد که در ساختمان ها خصوصا در شهر تهران از روش استفاده می شود. برای انجام سنگسابی از دستگاه های ویژه و تخصصی این کار استفاده می شود. این دستگاه ها بسیار قدرتمند هستند و با حرکت دایره ای شکلی که دیسک های چرخان دارند به آرامی سطح رویی کف  که معمولا از سنگ می باشد برداشته می شود. کفسابی سنگ به فرآیندی اطلاق می گردد که بر اساس این روش سنگ های کف ساختمان با استفاده از دستگاه هایی خاص، سابیده می شود.

کفسابی در تهران بیشتر در زمانی بکار می رود که آلودگی ها با روش های ساده از روی کف برداشته نمی شود. باید به صورت عمقی لایه های آلوده از کف جدا گردد. کفساب ها دارای قطعات مختلفی هستند و با توجه به نوع جنسی که در سطوح استفاده شده قطعات متفاوتی در دستگاه بکار گرفته خواهد شد. با عمل کفسابی با توجه به نیاز سنگ توسط لقمه های دستگاه کفسابی چند لایه از سنگ برداشته می شود. تا زمانی که سنگ صاف و یکدست شود. سپس توسط دستگاه ساب زن آنقدر سنگ ساب زده می شود تا سنگ براق و درخشان شود به گونه ای که بتوانید به راحتی تصویر خود را در آن مشاهده کنید. پس به طور کلی می توان گفت که کفسابی بتن یک روش بسیار اصولی، مدرن و کاملا پیشرفته برای از بین بردن پستی و بلندی، سوختگی، کدر و مات بودن سنگ است.

در ساختمان هایی با کاربری های مختلف مراحل کفسابی چیست؟

ناگفته نماند که عملیات سنگسابی مختص به یک نوع کف نمی باشد. بلکه برای تمامی مصالح به کار رفته در کف ساختمان قابل اجرا می باشد.  انواع سنگ ها مانند سنگ دهبید، مرمر، گرانیت و همچنین بتن و سایر مصالح.

تفاوتی ندارد که ساختمان ها تجاری یا صنعتی و یا مسکونی باشند. با توجه به نیازی که وجود داشته باشند مراحل کفسابی برای آنها انجام خواهد شد. به عنوان نمونه می توان به سنگ هایی که دچار شکستگی شده اند اشاره نمود. در مراحل سنگسابی با بتونه کاری شکاف ها پر می شود و شکستگی رفع می شود. اگر ناهمواری باقی مانده باشد با دستگاه کفساب کاملا یکدست خواهد شد. در پاسخ به کفسابی چیست؟ باید گفت که سنگسابی دارای چندین مرحله است. این مراحل در نهایت سطوح کف را صاف و صیقلی خواهد نمود.

کفسابی سنگ بیشتر بر روی چه نوع سطوحی اجرا می شود؟

اگر قصد دارید خانه و یا محیط کار خود را به طور کامل بازسازی کنید، احتمالا باید برای کف خانه ی خود نیز تدبیری بیندیشید.بهتر از قبل از هر کار بدانید که کفسابی منزل چیست .  اگر کف خانه و یا مکان مد نظر شما سنگ کاری شده است و بر اساس تردد های زیاد و به مرور زمان دچار از ریخت افتادگی، ترک خوردگی، شکستگی، ضرب خوردگی و یا دیگر عوامل شده است، شما می توانید با استفاده از فرآیند کفسابی سنگ کف خانه و یا محل کار خود را مثل روز اول کنید.

البته ممکن است در حین نصب سنگ بر روی کف، پستی ها و بلندی هایی در گوشه و کنار سنگ ها مشاهده شود و یا لکه هایی بر روی سنگ ایجاد شود که قابل پاک شدن نباشد. بدین منظور کفساب کار ها و سنگساب کارها با استفاده از دستگاه هایی خاص به کمک شما می شتابند و با استفاده از مواد مرغوب سطح را جلا می دهند.

سنگسابی روی چه سنگ هایی قابل اجراست؟

سنگسابی برای کفپوش های مختلفی  مانند انواع سنگ های مرمر، گرانیت و… قابل اجرا‌‌‌‌‌‌‌ است. علاوه بر کفسابی گرانیت و کفسابی مرمر دستگاه هایی برای کفسابی سرامیک و کاشی هم وجود دارد. ولی نتایج مناسبی را برای  کاشی و سرامیک به جا نمی گذارد. در واقع مانند انواع سنگ ها  صیقلی نمی شود و امکان تخریب آنها نیز وجود دارد.

 در واقع کفسابی برای سرامیک مناسب نیست. پس برای سرامیک و کاشی که لعابی هستند فرچه شویی انجام می شود. به فرچه شویی سرامیک، کفسابی سرامیک هم گفته می شود. اما باید بدانید که فرایند آن واقعا کفسابی نیست.

سنگ هایی مانند مرمر و یا سنگ های گرانیتی توانایی تحمل دستگاه های کفساب را دارد. با برداشته شدن یک لایه از روی سنگ آن خراب  نخواهد شد. کفپوش هایی که از جنس سنگ هستند در شرایط ساده تری نگهداری می شوند. هر نوع آلودگی و یا خرابی در اسن سنگ ها به سادگی رفع می شود.

برای سنگ های آسیب دیده، تعویض سنگ ها بهتر است یا کفسابی؟

به مرور زمان، به دلیل های مختلف سنگ های سطوح مختلف ساختمان (پارکینگ، راه پله، حیاط، نمای سنگی بیرونی ساختمان و …)، کدر یا مات می شود.  که آن شفافیت و جلای اولیه خود را از دست می دهند. به نحوی که تمیز کردن با مواد شیمیایی یا اسیدی مانند شوینده های مختلف در بازار هیچ تاثیری روی آن ندارد.  حتی استفاده مکرر از این مواد سنگ را در معرض نابودی قرار می دهد.

گاهی اوقات هم به دلیل سهل انگاری اجسام داغ روی سنگ قرار داده می شود. که این مورد نیز باعث تغییر رنگ در سنگ یا سوختگی آن می شود.  خب در چنین مواقعی به نظر شما بهترین راهکار برای برگرداندن دوباره سنگ به حالت اولیه خود یعنی همان حالتی که تازه نصب کرده اید و کاملا درخشان و براق است چیست؟

 شاید با خود بگویید عوض کردن سنگ فقط می تواند چنین مشکلی را حل کند. این راهکار شاید بتواند راه حلی برای حل مشکل باشد. ولی آیا چند نفر حاضر به عوض کردن سنگ می شود خب کاملا حق دارند. عوض کردن نه تنها کاری سخت و طاقت فرسا است بلکه هزینه زیادی را نیز در بر می گیرد. در چنین مواقعی بهترین و مناسب ترین راهکار کفسابی است.

مزیت های مهم کفسابی چیست؟

اگر موادی از جنس مصالح ساختمانی به سختی به این کفپوش متصل شده باشد با لقمه سنگ مناسب  کفساب از روی لایه بیرونی سنگ جدا می شود. سنگ مرمر و یا گرانیت در بین انواع کفپوش ها دارای ویژگی های مثبت بسیار زیادی هستند. از مهمترین آنها می توان به قدرت بالای آنها در مقابل ضربه و فشار در کفسابی اشاره نمود. زمانی که کفپوش سنگی مانند  مرمر تحت عملیات سنگسابی قرار می گیرد سطح رویی کف سخت و محکم می شود و هیچ جسمی به راحتی بر روی آن دچار سرخوردگی نمی گردند.

مراحل گام به گام کفسابی چیست؟

قبل از شروع لایه برداری از کف ساختمان در صورت وجود ترک یا ناصافی این قسمت ها اصلاح می شود. مراحل قبل از شروع کفسابی چیست؟  شکاف ها با موادی از جنس بتون و یا رزین پر می شود. بعد از اینکه کاملا سطوح ناصاف یکدست شد سابزن را برای صیقلی کردن بکار می گیرند.

دستگاه سنگسابی دارای قطعاتی به نام  لقمه سنگ یا دیسک هستند و دارای قطرهای مختلفی می باشند. با توجه به جنس سنگ استفاده شده از قطر مورد نیاز در دستگاه استفاده خواهد شد. لایه برداری آغاز می شود. مواد براق کننده و  صیقل دهنده در پایان ساب زنی در کف ساختمان  بکار خواهد رفت. کفسابی راه پله و نقاطی که دسترسی به آنها سخت است.  باید با دقت و زمان کافی انجام شود و از قطعات خاص خود استفاده شود.

چه کار هایی قبل از سنگسابی باید انجام دهیم؟

قبل از انجام کفسابی محیط مورد نظر به خوبی بررسی می شود. اگر شکستگی و یا آلودگی ها مانند چربی در سطح وجود داشته باشد با مواد شوینده  مناسبی شسته می شود. اگر محدوده خاصی از کف باید سنگسابی شود از قبل جداسازی انجام می گردد.  با توجه به جنس  کفپوش و ضخامت آن از لقمه سنگ  مناسب دستگاه کفساب استفاده می شود.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اگر آلودگی بسیار عمقی باشد از دیسک هایی با ضخامت بیشتر استفاده خواهد شد.

عوامل موثر در تعیین دستمزد کفسابی سنگ

برآورد قیمت کفسابی و سنگسابی سطوح بر اساس متراژ تعیین می گردد. به عبارتی اگر شما بخواهید برای فضای 100 متری به کفسابی سنگ بپردازید، باید مبلغی را به ازای 100 متر پرداخت نمایید. همچنین برای خدمات اضافی مثل نانو کردن سطوح نیز باید دستمزدی جداگانه پرداخت نمایید.