اقتصادی

احیای بیش از ۱۰۰۰ واحد صنعتی راکد/ کمبود نقدینگی، مشکل ۵۰ درصد واحدها

بر اساس اطلاعاتی که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در اختیار خبر فوری قرار داده، تا سوم دی امسال، ۱۰۱۸ واحد راکد احیا شده و علت توقف فعالیت ۵۰ درصد واحدها نیز کمبود نقدینگی عنوان شده است.

به گزارش خبر فوری، تا سوم دی‌ماه سال جاری، ۱۰۱۸ واحد راکد احیا که ۷۰۵ واحد داخل شهرک‌های صنعتی و ۳۱۳ واحد خارج شهرک‌ها بوده است. همچنین با احیای این واحدها در سال جاری ۱۹ هزار ۴۵۴ اشتغال ایجاد شده و میزان سرمایه‌گذاری برای احیای این واحدها نیز بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان بوده است.

همچنین بر اساس این آمار، از بین واحدهای احیا شده، ۵۰ درصد از واحدهای غیرفعال مشکل کمبود نقدینگی، ۱۶ درصد مشکل نبود تقاضا و بازار، سه درصد مشکلات زیرساختی، سه درصد اختلاف با شرکا، دو درصد مشکل تامین، یک درصد مشکل تامین ماشین آلات و یک درصد مشکلات حقوقی را دلیل توقف فعالیت خود اعلام کرده‌اند.

بیشترین واحدهای احیا شده به ترتیب در تهران، فارس و مرکزی بوده که به ترتیب ۱۴۷، ۸۳ و ۶۶ واحد در آن‌ها احیا شده، اما در بوشهر، خراسان شمالی و کهگیلویه و بویر احمد در سال جاری فقط هشت، ۹ و ۱۱ واحد احیا شده است.

در این میان از بین این ۱۰۱۸ واحد احیا شده در این مدت، ۲۳ درصد واحدها در حوزه صنایع فلزی، ۲۰ درصد در حوزه صنایع شیمیایی و ۲۰ درصد در حوزه صنایع کانی غیرفلزی بوده که بیشترین واحدهای احیا شده را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین ۱۹ درصد واحدهای احیا شده در حوزه صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی، هفت درصد در حوزه صنایع سلولزی، 9 درصد در بخش خدمات، چهار درصد در بخش صنایع نساجی و دو درصد در بخش برق و الکترونیک فعال هستند.

بر اساس این آمار از اول امسال تا سوم دی ماه، ظرفیت فعالیت ۱۸۸۳ واحد نیز از زیر ۵۰ درصد به بالای ۵۰ درصد افزایش یافته است.

گفتنی است؛ طبق اعلام رئیس پیشین هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، برنامه‌ریزی این سازمان احیای ۲۰۰۰ واحد راکد تولیدی در سال جاری است و سال گذشته بیش از ۱۷۵۰ واحد راکد تولیدی حوزه صنعت در کشور به چرخه تولید بازگشته است. همچنین در سال گذشته ۲۷۰۰ واحد تولیدی که زیر ۵۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کردند به بالای ۵۰ درصد رسیده‌اند.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران چند سالی است که احیای واحدهای راکد را در دستور کار قرار داده و سال گذشته نیز برای برای احیای ۱۹۸۷ واحد تولیدی راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور هدف گذاری و پیش بینی شده که با احیای این تعداد واحد برای ۳۵ هزار و ۷۶۶ نفر شغل ایجاد شود. همچنین برای احیا ۴۰۰ واحد تولیدی راکد در خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی نیز برنامه‌ریزی شده بود.

نتیجه طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال کل کشور در سال گذشته نشان می‌دهد ۱۲ هزار و ۶۷ واحد راکد، شامل ۶۸۱۴ واحد در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی و ۵۲۵۳ واحد در خارج از آن‌ها شناسایی شد. از مجموع واحدهای صنعتی راکد شناسایی شده ۶۲ درصد از طریق شیوه‌های فنی بازفعال سازی، امکان راه‌اندازی مجدد دارند که در صورت تحقق آن، بیش از ۱۶۷ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد.

البته طبق گفته‌ اخیر وزیر صمت، در حال حاضر نزدیک به ۹۰۰۰ طرح صنعتی و واحد راکد در کشور وجود دارد.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.