صدور شناسنامه نوزادان بدون حضور والدین/جلوگیری از جعل گواهی‌های ولادت با صدور هوشمند شناسنامه

رئیس سازمان ثبت احوال گفت: اجرای طرح صدور هوشمند شناسنامه نوزاد در راستای ارائه خدمات الکترونیک به مردم و حرکت به سمت هوشمندسازی صورت گرفته است.

به گزارش خبر فوری، هاشم کارگر در مراسم رونمایی و بهره برداری از سه طرح مهم ملی که با حضور  وحیدی وزیر کشور برگزار شد گفت: این سازمان به منظور ارائه حداکثری خدمات در فضای مجازی، ضمن ایجاد زیرساخت های لازم و ایجاد سرویس دریافت اطلاعات گواهی ولادت، اقدام به ثبت ولادت و صدور هوشمند شناسنامه نوزاد کرده است.

وی ادامه داد: در بحث صدور شناسنامه نوزاد به صورت هوشمند، تصمیم بر آن بود که بتوانیم شناسنامه را بدون حضور والدین و متقاضی قانونی صادر و به درب منزل ارسال کنیم.

کارگر افزود: پیش از این متقاضیان با در دست داشتن گواهی ولادت فیزیکی، جهت ثبت واقعه ولادت و تنظیم سند هویتی به ادارات ثبت احوال مراجعه و پس از اعلام نام مدنظر و تکمیل فرم های مربوطه، فرایند تنظیم سند ولادت و صدور شناسنامه برای آنها انجام می‌شد.

معاون وزیر کشور با تأکید بر اینکه این امر از جعل گواهی های ولادت جلوگیری خواهد کرد، افزود: کاهش هزینه های ناشی از چاپ گواهی های فیزیکی، برطرف شدن امکان خطای کاربر در موقع ورود اطلاعات از دیگر اثرات این طرح می باشد.

وی افزود: این امر در ارائه خدمات بهینه و کاهش هزینه بسیار موثر است و این مسیر را ادامه خواهیم داد تا برسیم به سازمان هوشمندی که تعریف شده و اهدافی که ذیل آن است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور تأکید کرد: در فرآیند صدور هوشمند شناسنامه نوزاد، متقاضی با ورود به درگاه سهیم و انتخاب خدمت مذکور، پس از وارد کردن کد رهگیری گواهی ولادت مربوطه، اطلاعات خود را مشاهده و سپس با انتخاب نام مدنظر، اقدام به تأیید نهایی اطلاعات خود می‌کند.

وی افزود: این اطلاعات به محض تأیید به صورت هوشمند به کارتابل واحد ثبتی مربوطه ارجاع و فرایند صدور شناسنامه انجام خواهد شد.

انتهای پیام

تیم خبری اجتماعی

پژوهشگر جامعه‌شناسی با تمرکز بر تحولات جمعیتی و تأثیر آنها بر ساختار اجتماعی.