اخبار عمومی

اتمام عملیات اجرایی پروژه راه آهن رشت – کاسپین در انزلی – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، حجت الله عبدالملکی در حاشیه بازدید از پروژه راه آهن رشت- کاسپین در گفت و گو با خبرنگاران اعتبار هزینه شده برای پروژه راه آهن رشت- کاسپین را حدود سه هزار میلیارد ریال اعلام و اظهار کرد: از این مقدار ۵۰۰ میلیارد ریال آن در داخل محدوده بندر کاسپین و ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در خارج از محدوده و در تعامل با سرزمین اصلی هزینه شده است.

به گفته وی پروژه اتصال ریلی دریای خزر به خلیج فارس از پروژه‌های راهبردی و از مهمترین پروژه‌های اقتصادی کشور است که در دولت سیزدهم به بهره‌برداری می‌رسد.

وی تصریح کرد: این پروژه در چارچوب کریدور شمال – جنوب که به لحاظ ترانزیتی در توسعه حمل و نقل در داخل سرزمین اصلی کشور حائز اهمیت است؛ امیدواریم با حضور رئیس جمهور در هفته‌های آینده به بهره برداری برسد و بزودی صدای سوت قطار باری در منطقه آزاد و بندر کاسپین به مقصد خلیج فارس و منطقه ویژه اقتصادی شهید رجایی طنین انداز شود.

وی اضافه کرد: ۱۲ درصد از اعتبار هزینه شده برای این پروژه در خارج از محدوده منطقه آزاد توسط این سازمان پرداخت شد؛ چون مهمترین بهره برداری این ریل مناطق آزاد کشور هستند و فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی شهید رجایی مشتری اصلی این بارها هستند.

عبدالملکی افزود: امیدواریم با افتتاح این پروژه‌ها دوره جدید شکوفایی اقتصادی را در منطقه آزاد انزلی، استان گیلان و کل کشور شاهد باشیم.

وی تاکید کرد: امروزه مناطق آزاد در اقتصاد ملی نقش اساسی و کلیدی را برعهده دارند؛ بیش از ۸۰ درصد ترانزیت کشور از طریق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی محقق می‌شود؛ سرمایه گذاری‌هایی که در سال ۱۴۰۲ آغاز شده، منجر به جهش چند برابری سرمایه گذاری مناطق آزاد کشور در بخش‌های ترانزیت، تولید و صادرات طی سال‌های ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ خواهد شد