ترفندهای طلایی برای جلوگیری از گشاد شدن یا تنگ شدن انگشتر

بهترین راهکارهای تغییر سایز انگشتر

انگشتر طلا از زیورآلاتی است که از گذشته تا کنون بین مردم محبوب بوده و جزو اکسسوری‌هایی محسوب می‌شود که جذابیت استایل شما را چندین برابر می‌کند. انگشتر طلا در فرهنگ‌های مختلف نماد قدرت و درجه اجتماعی است؛ به همین دلیل مردان و زنان زیادی از انگشتر استفاده می‌کنند؛ با این حال در گذر زمان ممکن است فرد با تغییرات وزنی روبرو شود که سبب کوچک یا بزرگ شدن انگشتانش شود؛ اما چگونه انگشتر کوچک را بزرگ کنیم؟ به منظور حل این مشکل افراد به راحتی می‌توانند جهت تغییر سایز انگشتر خود اقدام کنند.

اهمیت تغییر سایز انگشتر

برخی از افراد با اینکه انگشترشان تنگ یا گشاد شده است نمی‌خواهند آن را کنار بگذارند و جدا از بحث مادی برایشان ارزش معنوی دارد؛ مانند حلقه ازدواج و نامزدی زنانه که برای بانوان بسیار ارزشمند است و می‌خواهند آن را برای همیشه نزد خود نگه دارند.  عدم تطابق سایز انگشتر با انگشتان دست ضمن آسیب به انگشتر طلا، برای شما و سلامت انگشتان‌تان نیز دردسرهای متعددی به همراه خواهد داشت.

اگر انگشتر بزرگ‌تر از سایز انگشت شما باشد در طول روز دائما در انگشت‌تان در حال حرکت است؛ از این رو ممکن است شکسته یا گم شود. اگر انگشتر شما کوچک باشد، گردش خون در انگشت کند می‌شود؛ این موضوع موجب کبودی و در موارد شدیدتر ورم انگشت می‌شود؛ با ورم کردن انگشت امکان در آوردن انگشتر نامبرده از دست بسیار سخت خواهد بود؛ این در حالیست که اگر هر چه زودتر انگشتر تنگ را از انگشت خود خارج نکنید آسیب‌های جدی‌تری به انگشت شما وارد خواهد شد؛ همچنین اگر انگشتر طلا نگین دار داشته باشید، تنگ یا بزرگ بودن رکاب ممکن است به نگین‌های انگشتر آسیب بزند.

بهترین سایز انگشتر، سایزی است که در آن انگشتر به انگشت دست شما فشاری وارد نکند و در جای خود تکان بخورد؛ با این حال به راحتی هم از انگشت خارج نشود و هنگام درآوردن مقاومت داشته باشد. برای تعیین سایز دقیق انگشتان خود می‌توانید به طلا فروشی بروید و از آن‌ها کمک بگیرید.

نحوه تغییر سایز انگشتر با ترفندهای خانگی

هر چند پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از اینکه ظاهر انگشتر شما خراب نشود از متخصصین این کار کمک بگیرید؛ اما اگر به هر دلیلی نتوانستید به طلافروشی بروید روش‌هایی وجود دارد که بتوانید سایز انگشترتان را در خانه تغییر دهید.

·         استفاده از نخ

استفاده از نخ یکی از قدیمی‌ترین روش‌‌های کوچک کردن انگشتر است. در این روش باید با حوصله، نخ را مرتبا دور رکاب انگشتر بچرخانید و این کار را تا زمانی که انگشتر اندازه انگشت شما شود ادامه دهید. این روش بسیار کاربردی و مقرون به صرفه است و در آن هزینه‌ای را برای کوچک کردن انگشتر پرداخت نمی‌کنید؛ اما از زیبایی انگشتر شما کاسته می‌شود.

·         استفاده از چسب

 تغییر سایز انگشتر با چسب از جمله روش‌های نسبتا خطرناکی است که می‌توانید در خانه از آن استفاده کنید! با این حال اگر در اجرای این روش با احتیاط عمل کنید اتفاقی نمیفتد.

روی یک سطح صاف مقداری چسب داغ یا چسب آکواریوم ریخته و با کمک یک اپلیکاتور مانند خلال دندان سعی کنید چسب را قبل از اینکه خشک شود داخل رکاب انگشتر بریزید؛ مراقب باشید دست‌تان با چسب داغ تماس پیدا نکند؛ سپس بعد از خشک شدن چسب، انگشتر را تست کنید و از تطبیق سایز آن با انگشت‌تان مطمئن شوید.

روش تغییر سایز انگشتر طلا توسط متخصص

برای تنظیم کردن سایز انگشتر طلا توسط متخصص چندین روش وجود دارد. با توجه به ارزش بالای انگشتر طلا، باید از روش‌هایی برای تغییر سایز انگشتر طلا استفاده کنید که به آن آسیبی وارد نشده و از ارزشش کم نشود. یکی از بهترین روش‌های تغییر سایز طلا استفاده از ابزار حرفه‌ای است که بتوان در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین آسیب انگشتر شما را کوچک یا بزرگ کند. در ادامه این بخش به روش‌های تغییر سایز انگشتر اشاره می‌کنیم. به طور کلی نحوه تغییر سایز انگشتر توسط متخصصین به چندین روش انجام می‌شود:

·         برش و جوش دادن

یکی از روش‌های متخصصین طلا و جواهر برش و جوش دادن انگشتر است. در این روش انگشتر را برش می‌دهند تا بتوانند آن را کوچک یا بزرگ کنند؛ به این صورت که برای کوچک‌کردن انگشتر، در ابتدا آن را برش می‌دهند و قسمت اضافی را کنار می‌گذارند؛ سپس دو انتهای آن را به هم جوش می‌دهند و انگشتر را به حالت دایره برمی‌گردانند.

برای بزرگ کردن انگشتر بعد از برش دو طرفه حلقه را می‌کشند تا به سایز مورد نظر برسد؛ سپس قطعه اضافی مورد نظر را جایگذاری و فاصله‌های ایجاد شده را پر می‌کنند.

·         استفاده از گوی فلزی

از این روش برای کوچک کردن انگشتر استفاده می‌شود.

در این روش تعمیرکاران دو عدد گوی فلزی را که به درخواست متقاضیان از طلا یا فلزات دیگر استفاده می‌شود داخل رکاب انگشتر قرار می‌دهند.

البته این روش، راه حلی غیر دائمی برای کوچک کردن انگشتر است. توجه داشته باشید قبل از انتخاب این روش، یک نمونه انگشتر کوچک شده با این متد را در انگشت خود امتحان کنید تا ببینید آیا این مدل را می‌پسندید یا خیر.

استفاده از این روش هیچ لطمه‌ای به ظاهر انگشتر وارد نمی‌کند؛ به همین دلیل افراد زیادی این روش را برای کوچک کردن انگشتر انتخاب می‌کنند.

·         استفاده از حلقه داخلی

استفاده از حلقه داخلی یکی دیگر از روش‌های حرفه‌ا‌ی برای کوچک کردن انگشتر است. در این روش از یک لایه فلزی در داخل رکاب انگشتر به شکل نعل است استفاده می‌کنند. این روش برای کسانی که با استفاده از گوی فلزی مشکل دارند بسیار مناسب است.

·         استفاده از قفل و لولا

در روش استفاده از قفل و لولا تعمیرکاران در قسمت پایینی انگشتر قفل و لولایی را قرار می‌دهند. در این روش می‌توان انگشتر را تا چند اندازه کوچک کرد؛ با این حال پیشنهاد می‌شود این است که حتما قبل از سفارش یک نمونه کار آماده را امتحان کنید و در صورت معذب نبودن انگشتر خود را با این متد کوچک کنید.

تعیین سایز انگشت شما برای استفاده از انگشتر طلا

تعیین سایز انگشتر، بسیار راحت و آسان است. شما می‌توانید با دنبال کردن روش زیر، در خانه با ساده‌ترین ابزار، سایز انگشت خود را به دست آورید.

ابزار مورد نیاز:

    خط کش

    یک کاغذ به شکل نوار یا مقداری نخ

    قیچی

    چسب نواری (شیشه‌ای)

    خودکار یا ماژیک

مراحل گرفتن سایز انگشتر:

    ابتدا مقداری از چسب را با قیچی بریده…

    چسب بریده شده را به سر نوار کاغذ یا نخ بچسبانید.

    چسب سر کاغذ را به انگشتتان بچسبانید و نوار کاغذ یا نخ را به دور انگشت مورد نظر بتابانید تا مثل یک حلقه کاغذ به دور انگشتتان قرار بگیرد.

    حال، نقطه اتصال دو طرف کاغذ به انگشتتان را با خودکار علامت بزنید (درست همان جا که سر کاغذ به هم می‌رسد).

    در این مرحله، کاغذ را روی یک سطح صاف قرار بدید.

    با استفاده از خط کش، از سر کاغذ تا علامتی که با خودکار روی کاغذ زدید را به دقت اندازه گیری کنید.

    عدد به دست آمده را با جدول سایز انگشتر، مطابقت دهید (برای مثال ۵۸ میلی متر مطابق با سایز انگشتر ۵۳/۵۴ است).