اخبار جامعه

یک سال زمان را در بخش مسکن از دست دادیم

رئیس کانون انبوه سازان استان تهران گفت: در یک سال و سه ماه گذشته نوعی اتلاف وقت در طرح نهضت سراسری مسکن داشتیم؛ به طوری که در این طرح نهضت ملی مسکن در سال 1394 به وفور یافت می شود. پیشنهاد سازندگان برای تامین مالی این پروژه نیز نادیده گرفته شد و نتوانستیم با مسئولان بنشینیم و صحبت کنیم.

ایرج رهبر در گفت وگو با خبر فوری، اظهار کرد: در هر وزارتخانه ای البته وقتی وزیری سر کار می آید باید طبق قوانین مصوب و وظایفی که دولت بر عهده او گذاشته، برنامه اجرایی ارائه کند. همچنین انتظار می رود از نظر کارشناسی استفاده شود. اما متاسفانه در سال گذشته نه برنامه بزرگی در این وزارتخانه برای اجرای طرح جهش تولید و عرضه مسکن وجود داشت و نه از نظرات کارشناسان استفاده کردند.

آنها به صنعت ساخت و ساز چین و ترکیه اعتقاد داشتند

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی برای تحویل این طرح زمان زیادی برد. پس از تصویب قانون جهش تولید و عرضه مسکن در مرداد 1400 با هدف ساخت یک میلیون خانه در هر سال، مدت زیادی طول کشید تا وزارت راه و شهرسازی تیم مدیریتی خود را بشناسد. زمان گذشت، گفتند سالی یک میلیون خانه نمی توانیم بسازیم و چهار سال دیگر چهار میلیون واحد می سازیم. پس از گذشت حدود یک سال، اعلام شده است که به مردم زمین هایی برای ساخت خانه های یک طبقه واگذار می شود. در حالی که زمین کافی برای این ایده جدید وجود ندارد.

رئیس کانون انبوه سازان استان تهران تصریح کرد: وزیر راه و شهرسازی اعتقاد شدیدی به استفاده از نیروهای خارجی در حوزه مسکن داشت و گفت باید از فعالان صنعت ساختمان چین و ترکیه کمک بگیریم. تا زمانی که قوه مجریه در داخل کشور است و دولت به تنهایی باید کمک کند و شرایط را تسهیل کند.

رهبری کمبود منابع مالی را مهم ترین پاشنه آشیل نهضت ملی مسکن عنوان کرد و گفت: مشخص بود که تعداد متقاضیان قابل شمارش نیست. سیستم بانکی منابع زیادی را به این پروژه اختصاص نداد. در این شرایط انبوه سازان اعلام کردند که سرمایه و توان فنی خود را برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن اعلام کردند اما به پیشنهادات آنها بی توجهی شد. نمی دانیم به مسئولان وزارتخانه توصیه اشتباهی شده یا چیز دیگری.

وی با اشاره به افزایش قیمت نهاده های ساختمانی یادآور شد: در دو سال گذشته که طرح ملی مسکن آغاز و سپس با نهضت ملی مسکن ادغام شد، به دلیل تاخیر در اجرا، قیمت نهاده های ساخت و ساز افزایش یافت. افزایش دادن میلگرد از کیلویی 4 هزار تومان به 20 هزار تومان و سیمان از کیسه 17 هزار تومان به بیش از 50 هزار تومان رسید و اخیرا به 70 هزار تومان رسیده است.

رئیس کانون سازندگان استان تهران تصریح کرد: باید با وزارت حراست تعاملی صورت می گرفت که با ثبات نسبی منطقی قیمت مصالح ساختمانی همراه بود. موضوع کارت مصالح ساختمانی برای سازندگان یا خرید مستقیم از کارخانه ها مطرح شد که هیچ کدام شکل اجرایی به خود نگرفت. در عوض، مواد وارد بازار سهام شد. ماهیت بازار سهام سودآوری است و در این روند قیمت مصالح ساختمانی افزایش می یابد.

به گفته رهبر، کارخانه هایی که نهاده های ساختمانی تولید می کنند، انرژی ارزان دریافت می کنند و به همین دلیل باید مصالح را با قیمت مناسب در اختیار بخش ساختمانی قرار دهند. انرژی ای که استفاده می کنند برای همه مردم است و باید به تامین مسکن فقرا کمک کنند.

وی با بیان اینکه امیدواریم هرکسی که مسئولیت وزارت راه و شهرسازی را بر عهده می گیرد، مسئولیت رفع موانع تولید مسکن را بر عهده بگیرد، تاکید کرد: نمی توانستیم یک بار با مسئولان دور یک میز بنشینیم و درباره مشکلات صحبت کنیم. . بیش از یک سال از دست دادیم. امیدواریم با آمدن وزیر جدید راه و شهرسازی شرایط به خوبی پیش برود.

بنابراین گزارش، دیروز 10 آذر 1401، سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور با استعفای رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی به دلیل وخیم شدن وضعیت بیماری وزیر، موافق و شهریار افندی زاده به عنوان سرپرست وزیر منصوب شد.

انتهای پیام