اخبار سلامتکسب و کار خبر فوری

لوله هایی که بعد از عمل ابدومینوپلاستی در شکم قرار می گیرند، چه کاربردی دارند؟

عوارض عمل ابدومینوپلاستی (عوارض شایع) :

به نقل از بهترین دکتر ابدومینوپلاستی در تهران جناب دکتر سلیمان زاده تمام جراحی ها و اقدامات پزشکی دارای عوارضی نیز می‌باشند. ابدومینوپلاستی نیز مستثنی نیست و دارای عوارض می‌باشد. عوارض عمل ابدومینوپلاستی دارای عوارض نادر و عوارض شایع می‌باشد. عوارض شایع به معنی این است که احتمال به وجود آمدن این عوارض بعد از عمل بیشتر است. عوارض شایع معمولا، دارای خطر کمتر و درمان کوتاه‌تری هستند. برخی از این عوارض عبارتند از:

⇐ درد و تورم :

میزان حساسیت و احساس درد بسته به وسعت جراحی متفاوت است. اصولا عمل مینی ابدومینوپلاستی درد کمتری و جراحی با ترمیم عضله دارای درد شدیدتری است. احساس درد ممکن است از چند هفته تا چند ماه در محل جراحی طول بکشد. برای کاهش درد، داروهای مسکن تجویز می‌شود. تورم در ناحیه عمل شده، ممکن است تا 3 ماه بعد از عمل طول بکشد.

⇐ خونریزی :

بعد از عمل امکان خونریزی وجود دارد. این خونریزی در صورتی که از لبه‌ها خارج شوند قابل تشخیص است و به زودی درمان می‌شود؛ اما اگر خون، زیر پوست تجمع پیدا کند و زود تشخیص داده نشود لخته یا هماتوم تشکیل خواهد شد. پزشک با تشخیص هماتوم می‌تواند با باز کردن 1 تا 2 سانتی متر از بخیه آن را تخلیه کند. البته اگر لخته تشکیل شده کوچک باشد، بعد از چند روز به صورت خون آبه از طریق بخیه‌ها خارج می‌شود.

⇐ سروما :

اگر حدودا یک هفته بعد از عمل، پوست شکم به عضله زیرین اتصال پیدا نکند این عارضه مشاهده می‌شود. سروما، به معنای تشکیل مایع زرد رنگ در فضای خالی بین شکم و عضله زیرین است. در واقع هماتوم‌های کوچک به وجود آمده در زیر پوست، با ذوب شدن، رنگدانه‌های خود را از دست می‌دهد و باعث تشکیل سروما می‌شوند. انجام دادن همزمان عمل ابدومینوپلاستی با احتمال به وجود آمدن این عارضه را افزایش می‌دهد. همچنین نپوشیدن گن فشاری در روزهای اول بعد از عمل می‌تواند از دلایل به وجود آمدن این عارضه باشد.

⇐ کاهش حس پوست شکم :

در مواردی ممکن است ناحیه عمل شده به طور موقتی دچار این عارضه شود. احتمال به وجود آمدن فقدان حس پوست شکم، زمانی که عمل ابدومینوپلاستی همزمان با لیپوساکشن باشد بیشتر است. این عارضه باعث به وجود آمدن مشکل خاصی نمی‌شود. معمولا کاهش حس شکمی به صورت موقت است اما در صورت طولانی مدت بودن این عارضه، فرد با گذشت زمان به آن عادت می‌کند.

⇐ کبودی :

کبودی در محل جراحی یک عارضه بسیار شایع است. خونریزی‌های زیر پوستی بعد از عمل باعث ایجاد کبودی در ناحیه جراحی می‌شود. احتمال دارد این عارضه مدت‌ها در ناحیه شکم باقی بماند و با گذشت زمان و افزایش فعالیت از بین برود.

⇐ تنگ شدن ناف :

این عارضه به علت کشیدگی بیش از اندازه ناف و دستکاری آن در طول عمل به وجود می‌آید و درنتیجه خون‌رسانی به ناف کاهش پیدا می‌کند. تنگ شدن ناف، بیشتر یک عارضه دیر رس است و ممکن است چند ماه بعد از عمل ایجاد شود.

دیگر عوارض عمل ابدومينوپلاستي :

همانطور که گفتیم عمل ابدومینوپلاستی دارای عوارضی است هرچند که این عوارض نادر هستند و به قول معروف عارضه نادر می‌باشند. عارضه نادر به عوارضی گفته می‌شود که احتمال به وجود آمدن آن بسیار کم است و در صورت به وجود آمدن روند درمان را پیچیده تر می‌کند.

⇐ عفونت جای بخیه ابدومینوپلاستی و زخم :

با اینکه عفونت جای بخیه ابدومینوپلاستی عارضه رایجی به حساب نمی‌آید، ولی در صورت بروز باید سریعا تحت درمان قرار بگیرد. عفونت جای بخیه ابدومینوپلاستی معمولا بعد از 1 هفته بعد از عمل، با قرمزی، تورم و درد در ناحیه بخیه شروع می‌شود.

عفونت بعد از عمل ابدومینوپلاستی ، به دلیل حمله باکتری به محل زخم ایجاد می‌شود. استفاده از لوازم یکبار مصرف در طول عمل، احتمال این عارضه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

در صورت دیر درمان شدن، عفونت به اعماق بافت‌های بدن بیمار انتقال پیدا می‌کند و عارضه‌های شدیدتر و یا حتی مرگ را خواهد داشت.

⇐ ایجاد لخته :

بعد از عمل ابدومینوپلاستی ممکن است لخته خون وارد جریان خون شده و رگ‌های حیاتی مانند رگ‌های ریه را ببندد. این عارضه نادر بعد از عمل، ترومبو آمبولی نام دارد. در بیشتر اوقات، عارضه ترومبو آمبولی به دلیل کم تحرکی بعد از عمل اتفاق می‌افتد. احتمال ایجاد ترمبو آمبولی در 72 ساعت تا 3 هفته بعد از عمل زیاد است. افرادی که دارای سن بالا، سابقه بیماری قلبی ریوی، چاقی و کم تحرکی هستند بیشتر در معرض این عارضه قرار می‌گیرند.

⇐ باز شدن بخیه ابدومینوپلاستی و زخم :

ترمیم ناکافی زخم گرچه از موارد نادر است ولی ممکن است بعد از عمل به وجود آید. باز شدن بخیه ابدومینوپلاستی بیشتر در قسمت میانی خط بخیه شکم به وجود می‌آید.

از دلایل ایجاد باز شدن بخیه ابدومینوپلاستی می‌توان به تنگ بستن زخم توسط پزشک، بیماری کنترل نشده دیابت و سیگار کشیدن اشاره کرد. در بعضی از اوقات، تنگ بستن زخم باعث کشیدگی بیش از اندازه پوست در بخش میانی بخیه شده و باعث می‌شود رگ‌های تغذیه کننده پوست کشیده شده و خونرسانی کاهش پیدا کند.

همچنین افرادی که دارای دیابت هستند در صورت کنترل نکردن قند، ممکن است دچار این عارضه شوند زیرا دیابت خونرسانی را با مشکل مواجه می‌کند. افراد سیگاری، از دیگر افرادی هستند که این عارضه ممکن است در آن‌ها به وجود آید؛ زیرا نیکوتین باعث تنگ شدن رگ‌های خونی شده و خونرسانی را با مشکل مواجه می‌کند.

⇐ نکروز بعد از ابدومینوپلاستی (نکروز پوست) :

نکروز بعد از ابدومینوپلاستی یکی دیگر از عوارض عمل ابدومینوپلاستی است. نکروز پوست یعنی از بین رفتن قسمتی از پوست در نتیجه نرسیدن خون به قسمت سطحی پوست است. نکروز پوست در قسمت‌های که پوست در اثر کشیدگی تحت فشار بیشتری است دیده می‌شود. نکروز پوست، در ابتدا باعث تغییر رنگ پوست شده و سپس پوست تیره و سیاه می‌شود. با به وجود آمدن نکروز بعد از ابدومینوپلاستی ، بیمار به یک عمل دیگر جهت پیوند پوست مرده با پوست جدید احتیاج پیدا می‌کند.

عفونت ناف بعد از عمل ابدو :

عفونت ناف بعد از عمل ابدو بسیار نادر است و به دلیل قطع و یا کاهش خونرسانی به ناف به وجود می‌آید. در نتیجه‌ی عفونت ناف بعد از عمل ابدو ، ابتدا ترشحات زرد رنگ از ناف خارج شده و بعد از مدتی رنگ آن تیره و سیاه می‌شود.

عفونت ناف بعد از عمل ابدو مشکل خاص درمانی را به وجود نمی‌آورد و بیشتر یک عارضه زیبایی است. این عارضه بیشتر در افراد سیگاری و دیابت کنترل نشده دیده می‌شود.

از دیگر عوارض عمل ابدومينوپلاستي می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 •  تورم در پاها
 •  ورم بدن
 • جای زخم قابل مشاهده
 • پاره شدن بخیه در محل زخم
 • مرگ
 •  آسیب عصبی
 •  نکروز چربی
 •  درد زیاد
 • عدم تقارن در ناحیه جراحی
 •  تغییر رنگ پوست در ناحیه جراحی
 • عارضه‌های احتمالی بی هوشی
 • بهبود طولانی مدت
 • بی حسی در ناحیه زیر شکم و اطراف ناف
 •  نیاز به عمل دوباره بدلیل نارضایتی بیمار از عمل

علت درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی

همان‌طور که ذکر کردیم یکی از شایع‌ترین عوارض عمل ابدومینوپلاستی، درد شکم در قسمت ناف می‌باشد. درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی بسیار طبیعی است و جای نگرانی ندارد. برخلاف تصور بیشتر بیماران، تحمل درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی چندان غیر قابل تحمل نیست و با درد اندکی همراه است. در جراحی ابدومینوپلاستی که جراحی باز شکمی محسوب می‌شود، به دلیل تغییراتی که در بافت شکم صورت می‌گیرد و برش‌هایی که به این بافت وارد می‌شود، کمی درد طبیعی است. چرا که گاهی ممکن است درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی به خاطر رعایت نکردن توصیه‌های پزشک و مراقبت‌های بعد از عمل باشد.

شایان ذکر است که اگر درد شکم در قسمت ناف پس از 3 تا 5 روز کاهش نیافت و یا حتی شدیدتر شد، حتماً به پزشک مراجعه کنید. در شرایط عادی ممکن است پزشک برای رفع درد دارو مسکن تجویز کند. با رعایت موارد زیر می‌توانید از تشدید درد جلوگیری کنید:

 • از پوشیدن لباس‌های تنگ و بسیار چسبان خودداری کنید
 • از انجام فعالیت و ورزش‌های سنگین بپرهیزید
 • از بلند کردن اجسام بسیار سنگین بپرهیزید
 • سعی کنید تا حد امکان از انجام ورزش‌های کششی، به خصوص در ناحیه شکم، خودداری کنید
 • در رژیم غذایی خود از مصرف غذاهای نفاخ اجتناب کنید

منبع : (https://drgoya.com/blog/)