اخبار سلامت

واگذاری اجرای طرح ملی تربیت کادر متخصص پیشگیری از اعتیاد به دانشگاه علوم پزشکی ایران

در پی امضای یادداشت تفاهم بین سازمان امور اجتماعی کشور با وزارت بهداشت، درمان و آموزش در خصوص اجرای طرح ملی تربیت کادر متخصص پیشگیری از مصرف مواد و الکل در کشور مأموریت اجرای این طرح به دانشگاه علوم پزشکی ایران واگذار شد.

به گزارش خبر فوری حمید پیروی – مجری طرح ملی تربیت کادر متخصص پیشگیری از اعتیاد – با بیان این‌که در پی پروپوزال ارائه شده در خصوص تربیت کادر متخصص برای پیشگیری از مصرف مواد و الکل از سوی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: این طرح در راستای اجرای طرح کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی از قبیل اعتیاد، طلاق و مفاسد اجتماعی در سراسر کشور اجرا می‌شود.

وی با بیان این‌که به‌ موجب امضای این تفاهمنامه مقرر شد دانشگاه علوم پزشکی ایران مجری اجرای بخش پیشگیری از اعتیاد این طرح با همکاری سازمان امور اجتماعی کشور شود، گفت: در نخستین سال این طرح از بهمن ۱۴۰۲ آغاز و تا اردیبهشت ۱۴۰۳ در استان تهران و دیگر استان‌های کشور اجرا می‌شود.

مجری طرح ملی تربیت کادر متخصص پیشگیری از اعتیاد توضیح داد: در مرحله نخست ۷۰۰ نفر از افراد واجد شرایط از پنچ سازمان مختلف از جمله وزارت آموزش و پرورش، سازمان دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، معاونت فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر آموزش می‌بینند.

سرپرست مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این‌که از نقاط ضعف و چالش‌های جدی در انجام اقدامات اولیه پیشگیرانه در سطح کانون‌های مختلف مصرف مواد از جمله مراکز آموزشی نظیر مدارس، دانشگاه‌ها، محیط‌های کاری، رسانه‌ و خانواده‌ها کمبود نیروی انسانی متخصص در سطح کشور است، خاطرنشان کرد: تقریباً علم پیشگیری از اعتیاد را کمتر توانستیم در دروس دانشگاهی به‌صورت آکادمیک و رسمی آموزش دهیم.

وی ادامه داد: از این‌رو احساس می‌شد افراد سازمان‌های مختلف فعال در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بتوانند با گدراندن دوره‌های آموزشی تکمیلی و تخصصی در این‌خصوص توانمند شوند و براساس برنامه‌های ابلاغی سازمان امور جوانان کشور در محیط‌ های مختلف برای گروه‌های هدف (جوانان) آموزش‌های لازم را ارائه کنند.

پیروی با بیان این‌که در نخستین سال اجرای آن از کارشناسان واجد شرایط که دست‌کم ۱۰ سال از سابقه خدمتشان باقی مانده است، استفاده می‌شود، تصریح کرد: این افراد باید فارغ‌التحصیل رشته‌های مرتبط با حوزه روانشناسی، علوم اجتماعی، پزشکی و روانپزشکی باشند و علاقه‌مندی و توانمندی لازم را برای اجرای  طرح ملی تربیت کادر متخصص پیشگیری از مصرف مواد و الکل در کشور را داشته باشند.

سرپرست مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این‌که این افراد پس از گذراندن دوره‌های آموزشی ۲۰ ساعته و شرکت در پیش‌آزمون‌ها و پس‌آزمون‌ها به‌عنوان کادر متخصص در سازمان مربوطه در خصوص پیشگیری از اعتیاد فعالیت می‌کنند، گفت: محتواهای آموزشی توسط تیمی متشکل از متخصصان طراحی و تولید شده است و این طرح به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی ایران اجرا می‌شود.

وی اظهار امیدواری کرد که اجرای این برنامه آموزشی با همکاری سازمان امور اجتماعی کشور سال آینده گسترش یابد و شمار بیشتری از متخصصان تربیت شوند تا برنامه‌های پیشگیری از مصرف مواد و الکل به‌صورت علمی‌تر و منطقی‌تر توسط افراد واجد شرایط برای گروه‌ها و کانون‌های هدف مورد انتظار ارائه شود.

به گزارش دبیرخانه طرح تربیت کادر پیشگیری از اعتیاد، مجری طرح ملی تربیت کادر متخصص پیشگیری از اعتیاد یادآور شد: طی این تفاهمنامه با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعتبارات لازم برای اجرای این طرح ملی توسط سازمان امور اجتماعی کشور در اختیار دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار گرفته است که معاونت فرهنگی این دانشگاه در حال اجرای این برنامه آموزشی است.

انتهای پیام

بخش علوم پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.