چه میزان ورزش ناجی ما در برابر بیماری ویروسی است؟

خبر فوری/خراسان رضوی سطوح بالای فعالیت بدنی خطر ابتلا به عفونت ویروسی کووید-۱۹ و بستری شدن در بیمارستان را کاهش می‌دهد.

به نقل از مدیکال اکسپرس، نتایج تحقیقی بر روی افراد مسن نشان داد که احتمال ابتلا به کووید-۱۹ یا بستری شدن در بیمارستان ناشی از کووید-۱۹ در افرادی که از دستورالعمل‌های ورزشی توصیه‌شده قبل از همه‌گیری پیروی می‌کردند، نسبت به افرادی که دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کردند، به‌طور قابل‌توجهی کمتر بود.

به ‌دلیل دیگری برای همگام شدن با برنامه ورزشی خود نیاز دارید؟ فعال ماندن شاید شما را از عفونت و بستری شدن در بیمارستان ناشی از کووید-۱۹ محافظت کند.

نتایج تحقیق جدید که توسط محققان بیمارستان بریگهام و زنان در آمریکا انجام شد، نشان می‌دهد که سطوح بالاتر فعالیت بدنی قبل از شروع همه‌گیری در سال ۲۰۲۰ با احتمال کمتر ابتلا به کووید-۱۹ یا ابتلا به عفونت ناشی از آن به حدی که مستلزم بستری شدن در بیمارستان بود، ارتباط داشت.

این تحقیق نشان داد، بزرگسالانی که قبل از همه‌گیری از دستورالعمل‌های فعالیت بدنی ایالات‌متحده و سازمان بهداشت جهانی پیروی می‌کردند، در مقایسه با افراد غیرفعال، ۱۰ درصد کمتر به کووید-۱۹ مبتلا و ۲۷ درصد کمتر در بیمارستان بستری می‌شوند.

محقق ارشد این تحقیق، دنیس مونوز ورگارا، کارشناس ارشد بهداشت عمومی، مدرس مرکز اوشر برای پزشکی یکپارچه و بخش پزشکی پیشگیری در بیمارستان بریگهام و زنان می‌گوید: همه‌گیری کووید-۱۹ فرصتی بسیار منحصربه‌فرد برای بررسی مزایای بالقوه فعالیت بدنی از داده‌هایی که قبل از شروع آن جمع‌آوری شده بود، فراهم کرد.

این تحقیق داده‌های سه گروه کارآزمایی بالینی تصادفی‌سازی‌شده، آینده‌نگر و در حال انجام را ترکیب کرد و شامل ۶۱هزار و ۵۵۷ بزرگسال با میانگین سنی ۷۶ سال بود که گزارش‌هایی از خود قبل از همه‌گیری در مورد عوامل سبک زندگی و ورزش، ازجمله زمان صرف شده در فعالیت‌هایی مانند دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، دویدن و بالا رفتن از پله‌ها، ارائه کردند.

سپس بر اساس دستورالعمل‌های فعالیت بدنی، شرکت‌کنندگان به‌عنوان غیرفعال، کم‌فعال یا به اندازه کافی فعال طبقه‌بندی شدند. از ماه مه ۲۰۲۰ تا ماه مه ۲۰۲۲، افرادی که به اندازه کافی فعال بودند، ۱۰ درصد کاهش در عفونت کووید-۱۹ و ۲۷ درصد کاهش در بستری شدن ناشی از کووید-۱۹ در مقایسه با افراد غیرفعال داشتند. این یافته‌ها همچنین نشان می‌دهد که مزایای فعالیت بدنی در مورد کووید-۱۹ ممکن است در زنان قوی‌تر باشد.

برخی از محدودیت‌های این تحقیق عبارتند از مشاهده‌ای بودن آن، استفاده از داده‌های گزارش‌شده توسط فرد و ناتوانی در توضیح تغییرات رفتار سلامتی که ممکن است در طول همه‌گیری رخ داده باشد. مطالعات بیشتری برای تعمیم این یافته‌ها به گروه‌های مختلف مردم مورد نیاز است.

گروه تحقیقاتی قصد دارد ارتباط بین فعالیت بدنی قبل از همه‌گیری کووید-۱۹ و سایر جنبه‌های سلامت و تندرستی مانند افسردگی و ارتباط اجتماعی را بیشتر بررسی کند.

هوارد دی. سسو، محقق ارشد و دانشیار اپیدمیولوژیست در بخش پزشکی پیشگیری و مرکز اوشر گفت: این تحقیق بزرگ و منحصربه‌فرد در بزرگسالان مسن هنگام شروع همه‌گیری، حمایت مهمی برای فعالیت بدنی در پیشگیری از عفونت کووید-۱۹ و بستری شدن در بیمارستان فراهم می‌کند که ممکن است به‌طور گسترده‌تری به تقویت عملکرد سیستم ایمنی و کاهش آسیب‌پذیری در برابر عفونت‌ها تعمیم یابد.

نتایج این تحقیق در مجله JAMA Network Open منتشر شده است.

انتهای پیام

بخش علوم پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.