اخبار عمومی

شهر مشهد نیازمند فرهنگ سازی در مصرف آب است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، محسن داوری عصر یکشنبه در بیست و یکمین جلسه قرارگاه آب مشهد ضمن قدردانی از اقدامات دستگاه‌های اجرایی در خصوص پروژه‌های تأمین آب مشهد اظهار کرد: اولین مصوبه این جلسه باید این باشد که در تابستان سال آینده کمبود آب داریم و با توجه به شرایط موجود برنامه ریزی های لازم انجام شود و بارندگی‌های روزهای اخیر نباید این فکر را ایجاد کند که مشکلی نخواهیم داشت و همه دستگاه‌ها در مدیریت کمبود آب همچنان حتی اگر بارندگی‌ها باشد باید پای کار باشند.

فرماندار مشهد افزود: در این جلسه میزان پیشرفت پروژه‌های تأمین آب مشهد مورد بررسی قرار گرفت و باید گفت مسأله‌ای که در پیشرفت این پروژه‌ها وجود دارد کمبود و عدم تخصیص منابع مالی است که پیگیری‌های لازم در این زمینه صورت گرفت و قرار شد تا این موضوع به صورت جدی در دستور کار باشد تا پروژه هاتعطیل نشوند.

وی ضمن تشریح پروژه‌های در دست اجرا ادامه داد: در روند انجام پروژه‌ها از جمله پروژه انتقال آب زاک رشد خوبی صورت گرفته و قرار شد تا خرداد ماه این پروژه به اتمام برسد. در موضوع انتقال آب از غرب شهر مشهد به مشهد نیز مباحث مالی مطرح شد که پیگیر رفع مشکلات آن هستیم و با توجه به محدودیت وقت وضرورت تأمین اعتبارات، آبفای مشهد پیگیر تشکیل جلسه‌ای جهت تخصیص اعتبار بودجه برای تکمیل پروژه‌های تأمین آب مشهد و پیگیری از مسئولان بالا دست خواهد بود تا هر چه سریع‌تر با ورود جدی خود کاستی‌ها در این زمینه برطرف شود.

فرماندار مشهد با تاکید بر ادامه انجام وظایف مشخص شده هر دستگاه تصریح کرد: یک اقدام ویژه باید در زمینه افرادی که مشترک پر مصرف هستند و یا انشعاب غیر مجاز دارند شکل بگیرد و گزارشی در این زمینه برای جلسه بعد آماده شود.

داوری انجام کارهای ایجابی در زمینه فرهنگ سازی در مصرف آب را ضروری دانست و گفت: شرکت گاز در برنامه‌های خوب ورود پیدا کرده و از این طرح‌ها حمایت می‌کند و در زمینه فرهنگ سازی در صرفه جویی در مصرف آب هم می‌توان اقدامات این چنینی داشت.

فرماندار مشهد در توضیح استفاده از فرصت‌های فرهنگ سازی برای صرفه جویی در مصرف آب عنوان کرد: فرهنگیان، فضای مدارس، شبکه دانش آموزی شاد و بلاگرها به خوبی می‌توانند در این زمینه همکاری داشته باشند و در تشریح فضای موجود و اطلاع رسانی به مردم کارآمدی خود را دارند که باید از این ظرفیت و سایر ظرفیت‌ها در ایجاد حساسیت در مصرف آب استفاده کرد.

معاون استاندار خراسان رضوی گفتگو درباره وضعیت آب در مشهد بین مردم را ضروری دانست و عنوان کرد: لازم است با انجام اقدامات موازی جریان سازی لازم درباره وضعیت آب در مشهد شکل بگیرد تا از هم اکنون بتوانیم داشته‌های آبی خود را به درستی مدیریت کنیم.

گفتنی است؛ در این جلسه پیگیری هشت مصوبه جلسه گذشته، استفاده از ظرفیت سینماها برای اطلاع رسانی، اجرای طرح حساس به آب و مدیریت مصرف در شهرک ابوذر، درخواست مساعدت‌های لازم در خصوص مجوز حفاری اضطراری، تشریح شرایط منابع و مصارف شهر مشهد و اقدامات لازم برای مدیریت مصرف در اماکن عمومی، هتل‌ها، دستگاه‌های اجرایی مطرح شد.