اخبار عمومی

کمبود حداقل ۴۰ نفر نیرو در انتقال خون اصفهان – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

کیان دهراب پور در گفت‌وگو با خبرنگار آنلاین با اشاره به وضعیت قرمز ذخایر خونی در استان اصفهان اظهار کرد: وظیفه اصلی مراکز انتقال خون تأمین خون برای مراکز درمانی است.

وی با بیان اینکه در استان اصفهان ۶۲ مرکز درمانی داریم که در روز بیش از ۸۰۰ فرآورده خونی را دریافت می‌کنند، تصریح کرد: ذخیره خونی باید به گونه‌ای باشد که حداقل هشت روز ذخیره گلبول قرمز داشته باشیم.

۱۱ مرکز اهدای خون در اصفهان فعال است

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان دارای ۱۱ مرکز اهدای خون است، ابراز کرد: در شهر اصفهان تنها یک مرکز اهدای خون خواجو فعالیت دارد که شلوغ‌ترین مرکز استان است و از ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه تا ساعت ۱۸ باز است.

وی با بیان اینکه در شرایط بحرانی کمبود خون و حضور مردم برای اهدا شاهد ایجاد صف‌های انتظار برای خون‌گیری هستیم، اضافه کرد: در این راستا یادآور می‌شوم که ما قدردان مردم برای اهدای خون هستیم و از اینکه برای خون‌دهی حدود ۱.۵ الی ۲ ساعت منتظر می‌مانند از آنها عذرخواهی می‌کنیم.

دهراب‌پور با بیان اینکه اهدا کنندگان خون نه تنها خون بلکه زمان خود را نیز به ما هدیه می‌دهند، ادامه داد: ما برای حل مشکل کمبود نیروی انسانی و مکان برای اهدای خون برنامه‌هایی را در دستور کار داریم که البته در میان مدت و کوتاه مدت تأثیرگذار است و برای کوتاه مدت اثری ندارد.

وی گفت: در شهر اصفهان ۲ قطعه زمین یکی در منطقه ۱۱ و یکی منطقه ۱۳ شهرداری در اختیار انتقال خون قرار گرفته که با توجه به معرفی خیران برای بهره برداری از این پروژه هر ۲ مرکز سال آینده کلنگ‌زنی و عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

مشکل کمبود نیروی انسانی در انتقال خون اصفهان

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان با بیان اینکه در رابطه با تأمین نیروی انسانی در انتقال خون استان اصفهان تابع ضوابط دولت هستیم و افراد با شرکت در آزمون استخدامی امکان همکاری با ما را دارند، گفت: استان اصفهان دومین استان کشور است که بیشترین اهدای خون را نسبت به پرسنل دارد، یک نیرو در انتقال خون در استان اصفهان عملکرد بیشتر از ۲۹ استان کشور را دارد.

وی میزان کمبود نیروی انسانی در انتقال خون استان اصفهان را حداقل ۴۰ نفر اعلام کرد و گفت: این در حالی است که ما امکان جذب ۲۰ نفر نیرو را داریم که همین ۲۰ نفر نیز از نیروهای طرحی خواهند بود.

دهراب‌پور گفت: حتی برای تأمین نیروی خدماتی دچار مشکل هستیم که از طریق مسیر قانونی حل شود، در سال ۱۴۰۲ برای سازمان انتقال خون، هشت مورد مجوز استخدام بود که ۲ مورد به استان اصفهان داده شده اما هنوز به اداره اصفهان معرفی نشده است.