اخبار عمومی

این معدنکاری را متوقف کنید؛ تخریب وسیع منابع ملی به اسم کارآفرینی

زمین لغزش های بزرگ در دره نور در البرز مرکزی در جهت گسل های اصلی – مانند گسل بلده – و در گسل دگرگونی گسل مهم شمال البرز رخ داده است. هیچ زمین لرزه تاریخی قابل توجهی در دره نور رخ نداده است، اما رانش زمین های عظیم در دره نشان می دهد که چندین زمین لرزه بزرگ در دوران ماقبل تاریخ رخ داده است.
از سوی دیگر زمین لغزش رزن در شمال دره بلده به عرض حدود 13 کیلومتر از دوآب به سمت غرب روستای رزن و به طول حدود 3 کیلومتر (در جهت حرکت آوار و کوه) رخ داد. به سمت جنوب و دره بلده). شن و ماسه ابتدای این جاده و محل لیز خوردن رزین علاوه بر آلودگی زیاد محیط باعث برداشت و ناپایداری پنجه لغزنده شده و می شود. معاون وزیر راه با بیان اینکه حادثه 10 دی ماه 1401 مربوط به استخراج شن و ماسه – ابتدای جاده بلده است – گفت: این گرد و غبار بر اثر ریزش کوه ایجاد شده است، معدن خصوصی بوده که تلفات جانی نداشته است.

اداره کل راهداری استان مازندران قطعا امروز دادخواستی ارائه خواهد کرد و بیان می کند که علیرغم اینکه این معدن در جاده نیست، هماهنگی لازم در صورت انجام عملیاتی که منجر به از بین رفتن بینایی رانندگان در هراز شود. محور. با بزرگراه «انجام شد». معدن و محور هراز دورتر هستند و رودخانه ای بین آنها وجود دارد. رانش زمین در 13 آوریل 1401 پس از اولین بارندگی بهاری رخ داد. البته آتش معدن ظاهراً در تعطیلات نوروز بسته شده بود، اما تا اواخر اسفند 1400 این عملیات برای استخراج معدن ادامه داشت. ، رانش زمین رخ داده است.

در تاریخ 21 خرداد 1396 یک دستگاه بولدوزر و یک لودر در پایین جعبه کوه کار می کردند و از قبل با رعایت اصول فنی و ایمنی توصیه شده بود با توجه به محدودیت های اعمال شده سنگ از بالا خارج شود. اداره منابع معادن طبیعی به ویژه برای معادن جاده هراز و سختی صاحبان معادن برای ادامه برداشت در پایین دست و جلوی پاشنه لغزش استخراج می شود.

در روز حادثه 16/03/1396 راننده بولدوزر در دم جان باخت و دو کارگر به شدت مجروح شدند. این نوع استخراج البته مداخله و تخریب طبیعت در مناطق حفاظت شده البرز مرکزی است. منطقه حفاظت شده دره در سال 1380 با وسعت 15000 هکتار به ثبت رسیده است. این منطقه از 25 کیلومتری شرق شهرستان بلده شروع و تا 33 کیلومتری جنوب شهرستان آمل ادامه دارد، بنابراین جاده بلده به آمل در مسیر رزن، راضیه، هردورود، روستای شاهزید بالا، شمال و شمال شرق قرار دارد. آن منطقه حفاظت شده منطقه حفاظت شده هراز تقریباً وسط حوضه آبریز رودخانه هراز را در بر می گیرد.

تا اینکه رودخانه هراز (تقریباً در 71 کیلومتری جاده هراز) به رودخانه بلده نور (نزدیک روستای هردرود) می پیوندد، این منطقه را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می کند. ارتفاعات این منطقه تا اوایل دهه شصت پایین‌ترین جنگل‌های هیرکانیه بود که در جنوب روستای رزن و در شرق لسی کوه یکی از آخرین بازمانده‌های این جنگل‌ها است.
تداوم استخراج و برداشت در ناپایداری زمین لغزش های البرز مرکزی علاوه بر تحریک وقوع زمین لغزش منجر به تخریب جنگل ها و منابع آبی و زمینی می شود. این روند باید با توجیه کارآفرینی و البته با کتمان آسیب های گسترده و تخریب منابع ملی متوقف شود.

* چاپ شده در روزنامه اعتماد / چهارشنبه 15 فروردین 1401