اقتصادی

شرط کاهش فشارهای خارجی بر تولیدکنندگان

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: اگر موانع داخلی تولید را برداریم، بطری های خارجی نمی توانند از تولیدکنندگان عبور کنند.

به گزارش خبر فوری، نشست پایش موانع سرمایه گذاری و تولید امشب با حضور وزیر اقتصاد و دارایی و کارآفرینان تولیدی برگزار شد.

احسان خاندوزی در این جلسه اعلام کرد که تیم فعلی وزارت اقتصاد قویاً معتقد است که راه دیگری برای تسهیل فرآیندها و فرآیندهای قانونی در تولید و رفع موانع تولید بدون تحمیل باری برای فعالان اقتصادی و تولیدی وجود ندارد.

وی افزود: هدف مشترک وزارت اقتصاد و تولیدکنندگان باید عبور از رویه های غیرضروری و موانع تولید باشد. اگر مواردی وجود داشته باشد که هزینه تولید در لایه‌های تولید افزایش یابد، سعی می‌کنیم بر این فشارها غلبه کنیم، زیرا اگر موانع داخلی تولید را برطرف کنیم، تولیدکننده نمی‌تواند از گلوگاه‌های بیرونی عبور کند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: باید در اصلاح و تغییر قوانین به نفع تولید پیش برویم تا فضای باز برای تولیدکنندگان ایجاد شود. گفته نمی شود از حدود قانونی مانند قوانین مالیاتی و گمرکی فراتر رود و تولیدکنندگان نمی خواهند قانون شکنی کنند، بلکه می خواهند با سلیقه شرکت ها و واحدهای تولیدی و دیگران که این کار را نمی کنند مقابله کنند.

خاندوزی خاطرنشان کرد: کمیسیون مقررات زدایی در سه ماهه اول دولت سیزدهم اقدامات بسیاری را برای تسهیل و جلوگیری از تولید انجام داده است که از جمله آن می توان به تسهیلات و ثبت مجوز، عدم تاخیر در اخذ مجوز از سوی تولیدکنندگان، شفاف سازی فرآیندهای تولید و… اشاره کرد. شما تولیدکنندگان از اسفند امسال نتایج آنها را احساس خواهید کرد.

وی افزود: به منظور کاهش فشارهای نظارتی در حوزه تولید، فراتر از شورای حاکمیتی با بانک مرکزی و وزارت صمت در تماس بوده ایم تا بخشنامه های جدید قوانین تولید را به حداقل برسانیم. دولت برای اینکه بتواند بخش تولیدی را تامین مالی و مالیات کند، ابتدا باید موانع را برطرف کند و تولید داخلی را جذاب کند و سپس دولت برای تامین مالی آن بخش گام بردارد.

وزیر اقتصاد با اعلام اینکه نرخ مالیات بر تولید در سال آینده پنج درصد کاهش می یابد، ادامه داد: باید از قیمت های دستوری پرهیز کنیم و بار مالیاتی بر فعالیت های تولیدی رسمی کمتر از فعالیت های غیررسمی باشد. برای تامین نقدینگی مورد نیاز برای رفع نیاز سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و ارزی پیش‌فرض، تلاش می‌کنیم با مدیران عامل بانک‌ها نیز به توافقی شفاف برسیم.

وی گفت: تلاش برای ایجاد انگیزه بیشتر برای تولیدکنندگان با زنجیره تولید طولانی تر است. در خصوص مالیات بر مواد اولیه و نیمه خام تولیدی، آیین نامه مربوطه در هیأت وزیران سعی شده تا هیاهویی در این زمینه ایجاد نشود که آیین نامه آن هفته گذشته به تصویب رسید.

انتهای پیام/